Formování motivace k prezentaci zdravého životního stylu. Prezentace na téma: „Zdraví dítěte je v našich rukou“ prezentace na lekci na dané téma. Vlastnosti inovativní technologie hygienického vzdělávání
Prezentace „Kaleidoskop zdraví“ Účel: Rozvíjet motivační dovednosti u dětí zdravý obrazživota, prostřednictvím tradic a kulturních hodnot v oblasti zdraví. Doplnil: Skorobogatko Elena Aleksandrovna Zdraví dítěte je nade vše, Bohatství země ho nenahradí, nikdo ho neprodá, jako srdce, jako oko.
Cíle Vytvořit potřebu zdravého životního stylu. Formovat u dětí chápání závislosti zdraví na fyzické aktivitě a otužování. Vypěstujte si vědomý postoj k vlastnímu zdraví a používání dostupné metody jeho opevnění. Upozornit děti, že pohybová aktivita je jedním ze zdrojů dobrého zdraví. Rozšiřte porozumění a znalosti dětí o různých fyzických a sportovních cvičeních. Seznámit děti s významem vitamínů a minerálů v životě člověka, upevnit představu o duchovních a morálních základech zdraví.
Zdravý životní styl je základem pro harmonický vývoj dítěte a čím dříve se v člověku začnou vštěpovat zdravé návyky a rutiny, tím je výchova ke zdravému životnímu stylu efektivnější
Organizovaná pohybová aktivita v mateřská školka Ranní cvičení (denně) Hodiny tělesné výchovy (2x týdně) Hry v přírodě na první a druhé vycházce (denně) Samostatná pohybová aktivita s různými tělovýchovnými pomůckami: - ráno - po snídani - na procházce - po spánku - na druhá procházka Základní a herní činnost Otužování: - zdravotní procházky, denně - mytí studenou vodou před jídlem, po každém ušpinění rukou - vyplachování úst po každém jídle a po spánku (studenou) vodou pokojové teploty - vzduchové koupele po spánku, při hodinách tělesné výchovy - chůze naboso za normálních podmínek a po žebrovaných cestách po spánku, během hodin tělesné výchovy (čas se postupně prodlužuje)
Výživa Dětská výživa před školní věk musí být: Za prvé, kompletní, obsahující požadovaná množství bílkoviny, tuky, sacharidy, minerály, vitamíny, voda. Za druhé, rozmanité, skládající se z produktů rostlinného a živočišného původu. Čím rozmanitější je soubor produktů zahrnutých v nabídce, tím plněji je uspokojena potřeba jídla. Za třetí, benigní - neobsahují škodlivé nečistoty a patogenní mikroby. Jídlo by mělo být nejen chutné, ale také bezpečné. Za čtvrté, objem a obsah kalorií stačí k navození pocitu sytosti. Výživa, kterou předškolák přijímá, musí nejen pokrýt vynaloženou energii, ale také poskytnout materiál nezbytný pro růst a vývoj těla.
Jak zorganizovat aktivní životní styl pro dítě. Podle ministerstva zdravotnictví by měly platit děti a mladiství fyzická aktivita minimálně 60 min/den. To samozřejmě neznamená, že by dítě mělo chodit do sportovního oddílu každý den, stačí se s dítětem projít, projet se na kole nebo si zahrát nějaké venkovní hry. Společné hraní s dítětem vám navíc umožní trávit s dítětem více času.
Jak zajistit dítě správná výživa Polovinu dětského jídelníčku by měla tvořit neškrobová zelenina (rajčata, okurky, mrkev, zelí, brokolice, špenát, luštěniny atd.) Čtvrtina dětského jídelníčku by měla obsahovat škrobové potraviny (celozrnné pečivo, brambory, kukuřice, hrášek , obiloviny, rýže atd.) Zbytek stravy by měl obsahovat libové maso (kuřecí, krůtí, rybí nebo libové hovězí). K tomu všemu přidejte ovoce a nízkotučné mléko.
Kolik hodin denně by mělo dítě spát? Dostatečný spánek je nedílnou součástí zdravého životního stylu jako výživa a fyzický trénink. Dítě, které dostatečně odpočívá, je obvykle šťastnější a zdravější než jeho nevyspalí vrstevníci. Děti v předškolním věku by měl spát 9-10 hodin denně Děti školního věku a teenageři by měli spát alespoň 8-9 hodin denně.
Motivace
– proces utváření a zdůvodňování záměru něco udělat nebo neudělat. Formované ospravedlnění vlastního jednání nebo jednání je motivem. Toto je vnitřní stav jednotlivce, který určuje a řídí jeho jednání v každém okamžiku času.
Motivace k pohybové aktivitě
– zvláštní stav jedince zaměřený na dosažení optimální úrovně fyzické zdatnosti a výkonnosti.
DŮVODY NEDOSTATKU MOTIVACE ŽÁKŮ PRO ZDRAVÝ ŽIVOT A TĚLESNOU VÝCHOVU.
- Nespokojenost s fyzickou aktivitou.
- Nespokojenost s obsahem hodin.
- Málo soutěžních momentů.
- Velký počet dětí uvádí, že v hodinách tělesné výchovy je málo her.
- Touha provádět cvičení za doprovodu hudby.
Všímavost význam a motivy fyzické aktivity:
- Učitel vytváří podmínky, ve kterých žák analyzuje své jednání, sebehodnotí jak způsob jednání, tak dosažený výsledek.
- Pak by se mělo postupně upřednostňovat stanovení cílů.
- Ve všech lekcích by měla být použita analýza dokončené práce a sebeanalýza.
- Na konci diskuse je bezpodmínečně nutné zaměřit se na úspěšně dokončené prvky cvičení.
- Každý žák se musí orientovat na výsledek, který je pro něj dostupný a vhodný, jehož dosažení musí vnímat a hodnotit učitelem, spolužáky a rodiči jako úspěch, jako vítězství žáka nad sebou samým.
Formace vnitřní motivace děti:
Psychologický aspekt spokojenosti v hodinách tělesné výchovy:
Spokojenost -
to je primární jev a spokojenost je sekundární, vznikající na základě prvního, v v důsledku přechodu skutečně prožívané emoce do emocionálního pozadí ( Mít dobrou náladu) a formování připravenosti vykonávat činnosti, které máte rádi.
Různé formy, metody a prostředky práce ve třídě:
- Herní metoda díky všem svým vlastnostem vyvolává hlubokou emocionální odezvu a umožňuje plně uspokojit motorické potřeby zúčastněných.
- Soutěžní metoda má stejnou schopnost vytvářet pozitivní emoční zázemí a kladný vztah k fyzickému cvičení.
RŮZNÉ FYZICKÉ ÚKOLY A CVIČENÍ
OSOBNĚ ORIENTOVANÝ PŘÍSTUP K TĚLESNÉ VÝCHOVY:
Práce oddělení je organizována takto:
a) personální obsazení oddělení se uskutečňuje na základě zájmů a možností dítěte;
b) je vybrán velitel oddílu, který se v každé sérii lekcí mění a v důsledku toho bude každý hrát roli velitele oddílu;
c) úkolem velitele čety bude poskytovat pojištění, pomoc a napravovat chyby svých spolubojovníků;
d) úroveň úkolů (kombinací) se volí s přihlédnutím k individuálním schopnostem dětí;
e) pokud student slabé skupiny uspěje v úkolu této úrovně, je požádán, aby dokončil následující cvičení - střední skupina atd. ve vztahu k jiným skupinám.
Prezentace
Například: o nebezpečí kouření
Tradiční testy jsou dobré pro kontrolu, protože jsou výhradně objektivní metodou. V počítačové formě je možná možnost samoučení, která je 2-4krát rychlejší než tradiční kolektivní analýza výsledků testů. Samoobslužná varianta umožňuje pochopit objem materiálu, který by jinak nebyl možný – to je právě výhoda počítačových testů.
Používání počítačové testy v hodinách teoretické tělesné výchovy dává možnost:
- provádět skutečnou individualizaci a diferenciaci tréninku;
- provést rozumné změny ve vyučovacím procesu,
- spolehlivě vyhodnocovat a řídit kvalitu školení.
Zavádění informačních a komunikačních technologií do výuky teoretické tělesné výchovy prostřednictvím využití elektronické prezentace a počítačové testy
Nový přístup k systému hodnocení tělesné výchovy žáků.
Je důležité usilovat o to, aby pedagogické hodnocení plnilo nejen „funkci orientační, ale i stimulační“, která vzbuzuje touhu po další pohybové aktivitě a jejím zdokonalování.
To je usnadněno hodnocením dítěte s přihlédnutím k „zóně proximálního vývoje“ a také porovnáním dnešních úspěchů v této oblasti. motorická aktivita s předchozími úspěchy.
1.Z polohy na zádech, nohy zvednuté o 45 stupňů. Nohy od sebe - nohy zkřížené. (nůžky) D-2 X 20krát. M - 3x30 krát.
2. Výchozí pozice také. „Na kole“ 2 x 30 sekund.
3.Leh na zádech, nohy pokrčené v kolenou, zvedání a spouštění trupu, ruce za hlavou. D-2 x 25 krát. M-2X30krát.
4.Ohnutí a prodloužení paží z lehu. D - 2X 15krát, M - 2X20krát.
5. Opora zezadu o židli, nohy natažené dopředu, flexe a extenze paží. 2X 20krát.
6. Dřepy. M - ruce za hlavou 2X 40x. D - 2X 40, paže vpřed.
7. Výchozí pozice: hlavní postoj, ruce v pase. 1-výpad s pravou, 2-výchozí pozice, 3-výpad s levou, 4-výchozí pozice. D -20 krát, M-30 r.
Teorie:
POJEM „ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL“. VLIV POHYBOVÉHO CVIČENÍ A SPORTU NA TĚLESNÝ STAV ČLOVĚKA.
Školní záznamy
Viditelnost informací a demonstrace výsledků:
Název testu
2007
Běh 1000m.
1 místo
Efremov A. 7. třída
2. místo
Skok do dálky
Buchneva E. 7. třída
Burdukov A. 6. tř
3. místo
2008
Movchan N. 7. třída
Kolchanov R. 7. třída
240 cm.
1 místo
Golyshev A. 7. třída
Alekseev D. 7. třída
235 cm.
2. místo
Tabarina A. 5. třída
Burdukov A.7.třída
Movchan N.7.třída
187 cm.
Boyarshinova K. 6. třída 182 cm.
Chomylev A. 7. třída 3.35
3. místo
Efremov A
7. třída 222 cm.
rok 2009
Boyarshinova K. 7. třída.
1 místo
Tabarina A. 6. třída
Tolmacheva A.7.třída 1 75 cm.
Tegentsev D. 7. třída
230 cm.
Malinovský M.7k
Movchan N.7.třída
205 cm.
Korkin T.
7. třída
220 cm.
Golysheva N. 6. třída
2. místo
Burdukov A.7.třída
Chomylev A.7 třídy 218s
KuminovaA7třída
Pupyshev N.
7. třída
Boyarshinova K. 7. třída.
3. místo
Cormina A.
7. třída
Samburský V. 7. třída.
227 cm.
KuminovaA7třída
Tabarin A.
97. třída
Movchan N.7.třída
204 cm.
Filippov 7
Třída
224 cm.
Tabarina A.
7. třída
Boyarshinova K. 7. třída
196 cm.
Malinovsky M. 7. třída.
223 cm.
KuminovaA
7. třída
VYTVÁŘENÍ PODMÍNEK PRO ZVYŠOVÁNÍ POHYBOVÉ AKTIVITY ŽÁKŮ.
Práce školy na rozvoji fyzické stránky osobnosti žáka zahrnuje vytvoření následujících podmínek:
- Organizace mimoškolní výuky sportovní akce a svátky.
- Organizace tělovýchovy volitelných a sportovních a turistických kroužků.
- Organizace velkých fyzických tréninků, Flash Mops.
Nástroje pro měření výsledků pedagogické činnosti:
- průzkum,
- testování,
- rozhovory s účastníky vzdělávacího procesu,
- sledování fyzického zdraví studentů
Analýza výsledků studentského průzkumu (5.–7. ročník)
Motiv
Zůstat zdravý
Zdokonalování
Získání praktických dovedností a rozvoj fyzických vlastností
Sebepotvrzení
Motorový hlad
Navštěvujte sportovní kluby a oddíly
Cvičte navíc doma
Naprostá spokojenost s hodinami tělesné výchovy
Částečná spokojenost s hodinami tělesné výchovy
Nespokojenost s hodinami tělesné výchovy
Chtěli byste se věnovat více sportům a venkovním hrám?
Chtěl bych dělat více cyklických aktivit: lyžování, cyklistika
Chtěli byste se více vzpírat?
Chtěli byste dělat více bojových umění?
Sledování tělesného rozvoje, funkční připravenosti a fyzické zdatnosti žáků:
Výška
Ideální tělesná hmotnost
srovnání
Index hmotnosti a výšky
srovnání
Index tělesné hmotnosti (Quetelet index)
srovnání
vada
Obvod hrudníku
Vývoj hrudníku (Erismanův index)
vada
srovnání
Síla pravice
vada
Levá síla
Index síly
srovnání
Index síly
Tělesný rozvoj studentů MAOU Gymnázia č. 9
akademický rok 2013-2014.
Třída
Index hmotnosti a výšky
Nedostatek
Norma
Quetelet index
Index tělesné hmotnosti
Hmotnostní deficit
Přebytečná hmota
Hmotnostní norma
Erismanův index
Vývoj hrudníku
Špatný
Norma
Skvělý
Index síly
Špatný vývoj
Norma
Životní index
Skvělý
Celkový
Nedostatečná vitální kapacita
Norma
Skvělý
Všeobecné
úroveň fyzického rozvoje
Krátký
Průměrný
Vysoký
Úroveň tělesného rozvoje, funkční připravenost
a fyzická zdatnost studentů MAOU č. 9
za období akademických let 2013-2014 v %.
Datum testu
Fyzický vývoj
Nízký
podzim 2013
Jaro 2014
Průměrný
Vysoký
Funkční připravenost
podzim 2014
Nízký
Průměrný
Fyzická zdatnost
Vysoký
Nízký
Průměrný
Vysoký
Třída
Index hmotnosti a výšky
třída 5a
0,19/ 9
třída 5b
Index tělesné hmotnosti
Vývoj hrudníku
5V třída
třída 6a
Výkon vnějšího dýchacího zařízení
Funkční hodnocení fyzické výkonnosti
64,17/ 1
3,38/ 1
stupeň 6b
6. třída
Posouzení KV a dýchacího systému
62,41/ 3
Třída
Úroveň funkčního stavu těla
Adaptivní potenciál
0,28/ 3
třída 7a
12,71/ 1
stupeň 7b
Výpočet pro pull-upy
63,63/ 2
18,68/ 3
7. třída
1,89/ 1
63,63/ 2
0,30/ 2
Kalkulace pro tisk
18,91/ 2
0,32/ 1
Výpočet pro pr/dl
19,95/ 1
1,35/ 3
0,23/ 2
Počítejte s flexibilitou
104,80/4
2,43/ 2
1,89/ 1
12,84/ 2
Výpočet pro běh na 30m
0,07/ 1
1,89/ 1
165,59/ 1
0,68/ 2
0,05/ 2
0,21/ 1
Výpočet pro běh na 1000m
132,17/ 3
13,31/ 3
0,69/ 1
0,21/ 1
0,24/ 1
Konečné místo
156,45/ 2
-0,03/ 3
0,21/ 1
0,41/ 1
1,78/ 3
0,65/ 3
-0,03/ 3
-0,07/ 2
0,19/ 3
0,17/ 3
-0,07/ 2
-0,02/ 1
0,00/ 2
0,08/ 1
-0,02/ 1
0,04/ 3
-0,05/ 3
-0,07/ 2
51/ 1
0,05/ 2
60/ 3
55/ 2
Hlavní směry pro zvýšení motivace studentů
- Implementace diferencovaného přístupu.
- Identifikace přítomnosti či nepřítomnosti spokojenosti studentů a důvodů nespokojenosti.
- Pravidelné používání herních a soutěžních metod ve výuce.
- Zvyšování úrovně emocionální stránky vzdělávacího procesu.
- Využití výpočetní techniky v hodinách tělesné výchovy.
- Soulad preferencí dětí při výběru forem činností s obsahem těchto činností.
- Využití vizualizačních metod, nový přístup k hodnocení, domácí práce, neustálé zapojenížáků a rodičů při organizování a účasti na mimoškolních sportovních akcích a soutěžích a také při sledování fyzického zdraví dětí.
"Životní styl a zdraví" - Každý ví, že alkohol ničí játra. Bez takových nápadů sociální práce nižší. Sociální aspekty zdraví a zdravého životního stylu. Zamítnutí špatné návyky. Faktory chování ovlivňující zdraví: Racionální výživa. Navíc většina pacientů s akutním infarktem myokardu umírá, aniž by čekali na lékařskou pomoc.
„Formování zdravého životního stylu“ - Formování zdravého životního stylu: Pozitivní orientace ve vzdělávání. Identifikace vztahů příčina-následek v systému „Zdraví a životní styl“. Racionální denní rutina. Důsledný proces utváření znalostí. Interdisciplinární školní program „Zdraví“ namísto samostatného předmětu (hodiny zdraví).
„O zdravém životním stylu“ – Smích za námi nezaostává! Chceš-li být chytrý, utíkej! "Formování zdravého životního stylu." Pro sport neexistují žádné hranice ani vzdálenosti! Vybírám si život! Pokud chceš být silný, utíkej! Sport dává štěstí, přátelství a lásku! "JÍDLO je pro člověka důležitým zdrojem energie a síly." Otužování! -stírání sněhem -kontrastní sprcha -koupání v ledové díře v zimě.
„Zdravý životní styl ve škole“ - Útulnost a pohodlí školních prostor přispívá k pozitivnímu emočnímu naladění žáků. Hokej. Škola zdravého životního stylu. Rozšiřování sítě sportovních oddílů a klubů. Zdraví mladé generace je nejpalčivějším problémem. Materiálně technický základ pro zdravý životní styl.
„Život zdravého člověka“ - Zdravá páteř. Bod je nad vnitřním kotníkem (pro krásu). Novorozená mladá duše porodí mladou, zdravou, silnou hlavu. Udržujte v chladu. „Do tváře mi proudí novorozené mládí. Brada na hruď - hlava se točí do stran - pozor!!! Můj obličej je nový, rodí se nový - novorozenec.
"Složky lidského zdraví" - Postoj odlišní lidé pro zachování a zlepšení zdraví. Definice Světová organizace zdravotní péče. ? Společenská pohoda. Duchovní složky zdravého životního stylu. Fyzická pohoda. Co je to pohoda, štěstí? Duchovní. co je zdraví? Rozpor. Sociální složky zdravého životního stylu.
V tématu je celkem 34 prezentací
cílová : rozvíjet soubor aktivit motivujících školáky ke zdravému životnímu stylu.
Hypotéza: Je možné vyvinout soubor aktivit motivujících školáky ke zdravému životnímu stylu.
Úkoly :
1) zjistit, co znamená pojem „zdraví“;
2) zjistit aktuální úroveň zdraví školáků v Rusku;
3) provést průzkum, na jehož základě analyzovat postoj školáků k jejich zdraví;
4) rozumět pojmu zdravý životní styl a jeho složkám;
5) zjistit, co znamená pojem „motivace“.
6) vytvořit soubor opatření.
Relevantnost : podle oficiálních statistik je v současné době u nás angažovanost občanů ke zdravému životnímu stylu extrémně nízká. Šíření zlozvyků mezi mladou generací a zhoršování zdravotního stavu Rusů spojené s nedodržováním základních zásad zdravého životního stylu vyžaduje hledání účinných opatření k vytvoření motivace ke zdraví šetřícímu chování. Zdraví mladé generace určuje úroveň rozvoje společnosti. Posouzením zdravotního stavu dětí dnes získáváme prognózu blahobytu země do budoucna.
Pokrok .
1. Při práci s různými zdroji analyzujeme pojem „zdraví“.
Pojem zdraví definují různí specialisté různě. Fyziologové věří, že zdraví je schopnost člověka pro optimální sociální aktivitu s maximální délkou života.
Ústava Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 1948 definuje zdraví jako „stav úplné fyzické, duševní a sociální pohody, nikoli pouze nepřítomnost nemoci nebo vady“.
Podle V.P Kaznacheeva (1978) je zdraví procesem udržování a rozvoje fyziologických, biologických a duševních funkcí, optimální pracovní a sociální aktivity s maximální délkou aktivního tvůrčího života.
A. G. Shchedrina nabízí následující formulaci: „Zdraví je holistický multidimenzionální dynamický stav (včetně jeho pozitivních a negativních ukazatelů), který se vyvíjí... v podmínkách konkrétního sociálního a ekologické prostředí a umožňuje člověku... vykonávat jeho biologické a sociální funkce.“
Zdraví je tedy hlavní hodnotou života, zaujímá nejvyšší úroveň v hierarchii lidských potřeb. Zdraví je jednou z nejdůležitějších složek lidského štěstí a jednou z hlavních podmínek úspěšného sociálního a sociálního vývoj ekonomiky. Realizace intelektuálního, morálního, duchovního, fyzického a reprodukčního potenciálu je možná pouze ve zdravé společnosti.
2. Zjišťujeme úroveň zdraví ruských školáků v současné době pomocí materiálů z důvěryhodných zdrojů.
Zdravotní stav mladé generace u nás je závažným celostátním problémem, jehož řešení do značné míry určuje další ekonomický a sociální blahobyt společnosti. Negativní změny se staly udržitelnými především ve zdraví dětí a dospívajících.
Oficiální statistiky nadále zlověstně ukazují, že se zdravotní stav žáků ve školách zhoršuje.
Výzkumný ústav hygieny a ochrany zdraví dětí a dospívajících Vědeckého centra pro ochranu zdraví Ruské akademie lékařských věd poznamenává, že rysy negativních změn ve zdraví dětí v posledních letech jsou následující:
- Výrazné snížení počtu absolutně zdravých dětí. Mezi studenty tak jejich počet nepřesahuje 10-12%.
- Rychlý nárůst počtu funkčních poruch a chronických onemocnění. Celkem za posledních 10 let věkové skupiny frekvence funkčních poruch se zvýšila 1,5krát, chronická onemocnění - 2krát. Chronická onemocnění má polovina školáků ve věku 7–9 let a více než 60 % středoškoláků.
- Změny ve struktuře chronické patologie. Zdvojnásobil se podíl nemocí trávicího ústrojí, 4x se zvýšil pohybový aparát (skolióza, osteochondróza, komplikované formy plochých nohou), ztrojnásobil se ledvinová onemocnění.
- Nárůst počtu školáků s více diagnózami. Školáci 7–8 let mají v průměru 2 diagnózy, 10–11 let 3 diagnózy, 16–17 let 3–4 diagnózy a 20 % středoškoláků má v anamnéze 5 a více funkčních poruch a chronických nemocí.
Důvodů tohoto stavu je několik a mnohé z nich souvisí se školou. Mezi hlavní školské rizikové faktory pro vývoj zdraví školáků patří především nedodržování hygienické a epidemiologické pohody vzdělávací instituce, špatná výživa, nedodržování hygienických norem studia a odpočinku, spánku a pobytu venku. Hlasitost osnovy, jejich informační bohatost často neodpovídá funkčním a věkovým možnostem školáků. Až 80 % studentů neustále nebo pravidelně zažívá akademický stres. To vše v kombinaci s zkrácením délky spánku a chůze a snížením fyzické aktivity má negativní dopad na vyvíjející se organismus. Také nízká fyzická aktivita má škodlivý vliv na zdraví. Jeho deficit je již v základních ročnících 35–40 procent a mezi středoškoláky 75–85 procent.
Špatný zdravotní stav školáků je do značné míry důsledkem nedostatečné gramotnosti v otázkách zachování a upevňování zdraví samotných žáků a jejich rodičů. Významným důvodem zhoršení zdravotního stavu školáků (vyšších ročníků) je navíc škodlivé faktory– kouření, alkohol.
3. Provádíme průzkum u školáků a na základě obdržených odpovědí analyzujeme jejich postoj ke zdraví.
Motivace sebezáchovy.
Funguje především při závažných zdravotních problémech nebo za nebezpečných okolností. Alergik, který utrpěl anafylaktický šok, pravděpodobně nebude jíst čokoládu, pokud si jasně pamatuje, že život ohrožující stav způsobil právě tento produkt. Bez ohledu na to, jak chutná pochoutka může být, pro takového člověka nebude pokušením.
Právě motivace sebezáchovy může být rozhodující pro ukončení užívání drog. Pokud dítě od dětství ví o frekvenci „mladých“ úmrtí mezi drogově závislými, může to být silná motivační síla.
Pokusy o bezdůvodné použití motivace sebezáchovy však mohou jen ublížit: rodič, který mluví o smrtelném nebezpečí kouření, nebude moci „ošálit hlavu dítěte“ dlouho: poté, co uvidí, kolik lidí různého věku kouří a nadále vede aktivní život, žák pouze ztratí důvěru v rodiče a další výchovné úsilí bude zbytečné. Když mluvíme o nebezpečí kouření, je lepší se zaměřit na samotnou závislost jako ztrátu svobody a na zdravotní problémy kuřáků.
Je třeba také připomenout, že motivace k sebezáchově je u dětí poměrně nízká: děti často „nosí růžové brýle“ a jsou přesvědčeny, že se jim nemůže nic zlého stát.
Motivace k dodržování pravidel společnosti.
Dítě, stejně jako většina dospělých, těžko přijímá stav odmítání své osobnosti okolím. Na tom je založeno například mnoho hygienických postupů.
Právě díky tomuto typu motivace může mít prostředí dítěte významný vliv na jeho životní styl. To nabývá na významu v dospívání, kdy si školáci, komunikující v úzkých skupinách, vzájemně osvojují zvyky a preference. V tomto ohledu se firma s výraznými sportovními postoji může stát výborným základem pro rozvoj zdravého životního stylu školáka.
1. Motivace pro potěšení.
Potěšení ze zdravého těla je silnou pobídkou k dodržování pravidel zdravého životního stylu. Nemocné dítě nemůže běhat a hrát si dosyta, a to ho motivuje správné chování zaměřené na brzké uzdravení.
2. Motivace k socializaci.
Touha obsadit vyšší úroveň ve společnosti může mít dvojí význam. V asociální společnosti začne teenager kouřit a pít pivo, jen aby byl „svůj“. Ale v situaci pozitivní komunikace se teenager snaží dosáhnout nejlepší fyzické formy a sebezdokonalení.
3. Sexuální motivace.
Relevantní pro studenty středních a středních škol. Rozhodujícím motivačním faktorem pro zdravý životní styl může být snaha zatraktivnit své tělo, stejně jako péče o sexuální sílu (u chlapců).
Vytváření atraktivních materiálních podmínek.
Kupte si vtipné zubní kartáčky s obrázkem kreslené postavičky, kupte si je na sport krásné oblečení a příslušenství, vyberte si sportovní sekci v moderním zdravotním a fitness centru, připravte chutné a vizuálně atraktivní zdravé jídlo - vše, co je krásné, lahodí očím, uším i na dotek, se může stát dodatečnou (nikoli však hlavní) pobídkou pro zdravé životní styl.
Učitel hraje velkou roli v motivaci dítěte ke zdravému životnímu stylu, protože Nejvíce času tráví školáci učením. Každý učitel by proto měl mít znalosti a dovednosti, které mohou pomoci dětem nasměrovat je na cestu ke zdravému životnímu stylu. Dá se to udělat různé způsoby, např. řešení problémů o zdraví v hodinách matematiky, studium beletrie o zdraví v hodinách literatury, vedení mimoškolních aktivit s cílem ukázat žákům, k čemu může vést nedodržování pravidel zdravého životního stylu, pořádání sportovních akcí věnovaných zdravý životní styl.
Závěr: podařilo se nám tak vyvinout soubor aktivit, které školáky motivují ke zdravému životnímu stylu, tedy hypotéza se potvrdila.
Prameny.
Chcete-li používat náhledy prezentací, vytvořte si účet Google a přihlaste se k němu: https://accounts.google.com
Popisky snímků:
Prezentace na téma: "Zdraví dítěte je v našich rukou!"
Účinkuje učitelka Petrohradu, okres Krasnogvardeisky, GBDOU č. 86 Karacheva Anna Viktorovna
Účel prezentace: Seznámit rodiče žáků s hlavními faktory, které přispívají k upevnění a udržení zdraví předškoláka. Cíle: Seznámit rodiče s faktory, které mohou nepříznivě ovlivnit zdraví dětí. Povzbuďte rodiče, aby převzali odpovědnost za zdraví svého dítěte. Motivovat ke zdravému životnímu stylu.
Zdravý životní styl je životní styl jedince s cílem předcházet nemocem a podporovat zdraví.
Faktory ovlivňující zdravý životní styl Dědičnost Ekologie Životní styl zdravotní péče
Hlavní složky zdravého životního stylu, národní výživa, denní režim, vyvážená výživa, otužování, fyzické cvičení, osobní hygiena, pozitivní emoce.
Racionální výživa je pestrá a vyvážená fyziologicky plnohodnotná strava ve všech složkách.
Denní režim Jedná se o racionální rozložení času pro všechny typy aktivit a odpočinku během dne. Dítě si zvyká na sled událostí a řád. To disciplinuje.
Chůze Pomáhá zvyšovat odolnost organismu a otužuje ho
Pohybové aktivity Chůze běh skákání šplh házení
Otužování Zaměřeno na zvýšení odolnosti těla proti podchlazení nebo přehřátí Chůze naboso Kontrastní sprcha Vzduchové koupele Opalování Tření Polévání Kloktání studenou vodou
Vztah s dítětem v rodině Pozitivní emoce Chválený Povzbuzovaný Schvalovaný Políbený Objímání Pohladil Sempatický Obdivovaný Rozdával dárky Negativní emoce Vytýkaný Potlačovaný Ponižovaný Obviňovaný Odsuzovaný Odmítaný přednášel Zbavený něčeho
Zdraví dítěte je ve vašich rukou!
K tématu: metodologický vývoj, prezentace a poznámky
Vytváření pozitivního emocionálního hudebního doprovodu, který přispívá ke korekci psychofyzického stavu dětí v procesu jejich pohybových a herních činností....
Rodičovská schůzka č. 2 Téma: "Zdraví dítěte je v našich rukou"
Během zimy mnoho dětí trpí chřipkou a jinými nachlazeními. Je možné si udržet zdraví, jak na to je téma naší rodičovské schůzky....
Zachování a posílení zdraví dětí je dnes jedním z hlavních strategické cíle rozvoj země. Zdraví není jen nepřítomnost nemoci, je to stav optimální výkonnosti, kreativity...