"Төсөл зохиож сурах" хичээлийн хичээл бүхий хавтас. “Төсөл бүтээж сурах нь” сэдэвт ажлын хөтөлбөр Төсөл бүтээж сурах нь 1

"Төсөл зохиож сурах нь" хичээлийн гадуурх хичээл

Сургалтын сэдэв: Таамаглал. Таамаглал. Асуудал шийдэх.

Хичээлийн төрөл: УОНЗ

Хичээлийн тоног төхөөрөмж: багшийн компьютер, багшийн танилцуулга, сурагчдын ажлын дэвтэр Р.И.Сизов, Р.Ф.Селимов "Төсөл зохиож сурах нь" 3-р анги. 1-р хэсэг, 32-36-р хуудас, хүүхдүүдэд зориулсан сануулга, объектын чимэглэл, картууд.

Хичээлийн зорилго: нөхцөлийг бүрдүүлэхүл мэдэгдэх зүйлийн талаар таамаглах чадварыг хөгжүүлэх, өөрийн таамаглалыг шалгах арга замыг санал болгох, эрэл хайгуул хийх, мэдэгдэж буй болон үл мэдэгдэх үйлдлийн аргуудыг турших чадварыг хөгжүүлэх.

Төлөвлөсөн үр дүн

Сэдэв: дизайн, судалгааны ажилд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх, төслийн технологийн хэлний нэгж бүхий боловсролын үйл ажиллагааг эзэмших, олж авсан мэдлэгээ танин мэдэхүйн, практик, харилцааны асуудлыг шийдвэрлэхэд ашиглах чадварыг бий болгох.

Хувийн: өөрийгөө үнэлэх чадвартай байх амжилтын шалгуурт тулгуурлана боловсролын үйл ажиллагаа.

Мета субьект: боломжтой байхбагшийн тусламжтайгаар хичээлийн явцад зорилгоо тодорхойлж, томъёолох; анги дахь үйлдлийн дарааллыг хэлэх; үйл ажиллагааны зөв байдлыг хангалттай ретроспектив үнэлгээний түвшинд үнэлэх;даалгаврын дагуу үйл ажиллагаагаа төлөвлөх; хийсэн алдааны шинж чанарыг харгалзан үзсэний үндсэн дээр хийж дууссаны дараа арга хэмжээнд шаардлагатай засварыг хийх;таамаглалаа илэрхийл.( Зохицуулалтын UUD).

Боломжтой байх санаа бодлоо амаар илэрхийлэх; бусдын яриаг сонсож, ойлгох; ангидаа биеэ авч явах, харилцах дүрмийг хамтран тохиролцож, дагаж мөрдөх.( Харилцааны UUD).

Боломжтой байхөөрийн мэдлэгийн системд шилжих: багшийн тусламжтайгаар шинэ зүйлийг аль хэдийн мэддэг зүйлээс ялгах; шинэ мэдлэг олж авах: амьдралын туршлага, ангид олж авсан мэдээллээ ашиглан асуултын хариултыг олох.(Танин мэдэхүйн UUD).

Хичээлийн технологи: МХХТ, систем-үйл ажиллагааны арга барил, тоглоом тоглох, эрүүл мэндийг хэмнэх, хянах, үнэлэх үйл ажиллагаа.

Хичээлийн бүтэц, явц

Хичээлийн үе шат

даалгавар

Багшийн үйл ажиллагаа.

Үйл ажиллагаа

оюутнууд

1. Урам зориг

боловсролын үйл ажиллагаанд

Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх

2 . Туршилтын сургалтанд тулгарч буй бэрхшээлийг шинэчлэх, бүртгэх үйлдэл.

Оюутнуудыг шинэ мэдлэг олж авахад бэлтгэх.

3. Хэцүү байдлын байршил, шалтгааныг тодорхойлох.

Ажиглах, нэгтгэх, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх .

4. Хүнд байдлаас гарах төсөл барих.

Хичээлийн сэдвийг боловсруулж, зорилгоо тодорхойлох, боловсролын үйл ажиллагааны төлөвлөгөө боловсруулах.

5. Баригдсан төслийн хэрэгжилт.

Сонголтуудыг хэлэлцэж, хамгийн сайн арга замыг сонгох .

7. Мэдлэгийн системд оруулах, давтах.

Сурсан арга барилыг хэрэгжүүлэх чадварыг хөгжүүлэх.

8. Бие даасан ажил

баталгаажуулалттай

стандартын дагуу.

Өөрийгөө хянах үйлдлийг бий болгох.

9. Шинэ мэдлэгийг мэдлэгийн системд оруулах.

10. Тусгал.

Өнөөдрийн хичээлийн уриа нь слайд дээр бичсэн үгс байх болно.

Мэдэгдэлийг уншина уу.

! ihepsu eishlob yastyuanichan ichadu yoknelam С

Асуудал гарч ирмэгц бид харж, сонсож, мэдэрч байгаа зүйлийнхээ талаар олон янзын таамаглал дэвшүүлж эхэлдэг. Өөрийнхөө асуултын хариултыг хайх оролдлогын үр дүндТААМАГЛАЛ.

- За, залуус аа, бидний хичээлийн сэдвийг тодорхойлохыг хичээгээрэй.(Карт Самбар дээрх таамаглал)

Бүгд намайг анхааралтай сонссон, надад хариул, та ТААМАГЛАЛ гэдэг үгийг яаж ойлгох вэ?

Ширээний талаар эргэлзэж буй хүмүүст Dolphin's Advice туслах болно.

Картаа хэвлэсэн дэвтэрт буулгана уу.9-ээс

"Өдөөн хатгалт" техник

Залуус аа, хичээл болгондоо бид юу сурах ёстой вэ гэсэн зорилго тавьдаг.

Гэхдээ өнөөдөр би үйл ажиллагаандаа зорилго тавихгүй байхыг санал болгож байна, учир нь... Үүнийг аль хэдийн өөр ангийн залуус хийсэн.

Та санал нийлж байна уу?

Миний санал танд тохирохгүй байгаа тул хичээлийнхээ зорилгыг өөрөө тодорхойл.

Зорилго гэж юу болохыг санаарай.(Зорилго бол таны хүсэл тэмүүлэл, юу байх ёстой, илүү бол хүрэх, шийдэх ёстой)

Хүүхдүүд: үүссэн асуудлын талаар таамаглал дэвшүүлж сурах асуудалтай асуудлууд, таамаглал дэвшүүлэв.

Зугаа цэнгэлийн дасгалууд, тексттэй ажиллах нь үүнд тусална.

Эхэлцгээе.

A) Нөхцөл байдалд дасгал хийх

Зургуудыг хар.

Ямар нөхцөлд эд зүйлс маш ашигтай байх вэ?

Эдгээр хоёр ба түүнээс дээш зүйл ямар нөхцөлд ашигтай байх талаар та бодож чадах уу?

Эдгээр ижил объектууд ямар нөхцөлд бүрэн ашиггүй, бүр хортой байж болох вэ?

B) олох боломжит шалтгаанэнэ үйл явдлын тухай.

"Баавгай өвлийн улиралд унтдаггүй, харин ой дундуур тэнүүчилдэг."

Залуус аа, надад хэлээч, та энэ үйл явдлын шалтгааныг мэдэх үү?

Таамаглал гаргахдаа бид дараах үгсийг ашигладаг гэдгийг санаарай

Хамгийн логик, үнэмшилтэй 2-3 таамаглалыг нэрлэ.

Хамгийн гайхалтай, үнэмшилгүй 2 тайлбарыг олоорой.

ЭРҮҮЛЭХ. Тоглолттой тоглоомууд (бүлэгт).

2 шүдэнзийг үнээ өөр тийш харсан байхаар хөдөлгө.

C) Тексттэй ажиллах (х.9)

Бид хоёр ах Тигран, Георгий хоёр ихэр ах нараас захидал хүлээн авлаа. Тэд ихэвчлэн андуурдаг. Тиймээс тэд хоолны амт нь адилхан эсэхийг судлахаар шийджээ.

Ах дүү хоёрын төслийн зохиолтой танилцацгаая.

Таны даалгавар юу вэ? (Энэ төслийн хэд хэдэн даалгавар бичих ёстой).

Эхлээд Мэргэн далайн гахайн зөвлөгөөг уншина уу.

(төслийн даалгавар бол зорилгодоо хүрэх арга зам, арга хэрэгслийг сонгох явдал юм)

Та таамаг дэвшүүлэх, таамаглах чадвар нь боловсролын үйл ажиллагаанд тань хэрэг болно гэж та бодож байна уу?

Тийм ээ, хариулт, шийдлийг хайх, эргэцүүлэн бодох, асуулт асуух.

Хэрэв та хичээлдээ сэтгэл хангалуун байгаа бол хичээл хэрэгтэй байсан гэж бодож байвал ногоон гар чийдэнгээ өргө.

Сайн хийлээ! Сайн хийлээ! Өөрсдөө алга ташъя.

Мэргэн далайн гахайгаас бэлэг болгонтест

Асаахбизнестхичээлээс гадуурх хэмнэлангиуд.

Тэд мэдэгдэл хийхийн тулд ямар дарааллаар унших ёстойг тодорхойлдог.

Агуу амжилт нь жижиг азаас эхэлдэг!

Хичээлийн сэдвийг тодорхойлох

Оюутнууд сонголтуудыг санал болгодог.

Тайлбар толь бичгийн карт

Хэвлэсэн дэвтэрт буулгана уу.

Оюутнууд өөр хэн нэгний зорилго бол хэн нэгний үр дүн гэдгийг тайлбарлаж санал нийлэхгүй байна. Хэрэв бид боловсролын үйл ажиллагааны зорилгыг тодорхойлохгүй бол үйл ажиллагааныхаа үр дүнг харах боломжгүй болно. Тэгээд бид юуны төлөө хичээх ёстой вэ?

Оюутнууд ажил хийдэг

Таамаглал, өдөөн хатгасан санааг бий болгоход туслах чадварыг сургах

Санал бодлоо илэрхийлэх (Үгүй)

Давтах:

байж болно;

гэж бодъё;

гэж хэлье;

Магадгүй;

Хэрвээ…

Энэ тааврыг шийдэхийн тулд танд шүдэнз хэрэгтэй болно (бид картон тууз ашигласан)

Хэвлэсэн дэвтэр дээр ажиллах-тай. 9

Заавартай ажиллах.

Боловсролын үйл ажиллагааны өөрийгөө үнэлэх.

1. Таамаглал дэвшүүлэхдээ дараах үгсийг ашигла:

1. бид шаардаж байна ...;

2. гэж бодъё;

3. бид үнэхээр хүсэж байна...;

2. Хэрэв та асуултынхаа хариултыг мэдэхгүй байгаа бол:

1. танд хангалттай мэдээлэл байхгүй гэдгээ хүлээн зөвшөөрөх;

2. танд хангалттай мэдээлэл байхгүй гэдгээ хүлээн зөвшөөрөхгүй байх; 3. хариулт зохиож эхлэх

Сонирхолтой хүмүүстэй уулзах. Ярилцлага.

Зүйл: "Төсөл зохиож сурах нь" хичээлийн хичээл.

Анги: 2

Хичээлийн сэдэв : “Сонирхолтой хүмүүстэй танилцаж байна. ярилцлага."

Хичээлийн төрөл: шинэ материал сурах

Маягтууд сургалт : хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаа

Сургалтын төрлүүд: тайлбарлах, тайлбарлах, хайх, асуудалтай

Технологи: хөгжлийн боловсрол, МХТ

Сургалтын аргууд:

    Амаар (тексттэй ажиллах, оюутны танилцуулга)

    Визуал (мултимедиа үзүүлэн)

    Практик (даалгавар биелүүлэх)

    ашиглан хайх техникийн хэрэгсэлсургалт

Хичээлийн боловсролын зорилго:

    ярилцлага хийх, удирдах, хэлэлцүүлэгт оролцох чадварыг хөгжүүлэх

    стандарт бус нөхцөлд ярилцлагын суурь мэдлэгийг ашиглах

Боловсролын зорилго:

    судалгааг зохион байгуулж, оюутнууд ярилцлагын онцлогийг ойлгоход анхаарах;

    оюутнуудад онолын мэдлэгийг практик дасгалд ашиглах нөхцөлийг бүрдүүлэх

Хөгжлийн зорилго : харилцаа холбоо, мэдээллийн чадварыг хөгжүүлэх

Хөгжлийн даалгавар:

    тексттэй ажиллах, хүлээн авсан мэдээлэлд дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэн дүгнэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;

    үзэл баримтлалын аппаратыг бүрдүүлэх;

    бүлэгт ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;

    монолог яриаг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

    Компьютер

    Олон проектор

    Мультимедиа үзүүлэн

Хичээлийн явц:

    Org. мөч.

Бид хөлөө нийлүүлнэ

Нуруугаа шулуун эргүүлье

Бүгдэд нь инээмсэглэл бэлэглэцгээе

Тэгээд хичээлээ эхэлцгээе!!!

Залуус аа, өнөөдөр хичээл дээрээ бид бүлгээрээ ажиллах болно. Бүлэгт ажиллах дүрмийг санацгаая. Харин манай бүлгүүд ээлжийн бүрэлдэхүүнтэй байх юм. Бид өмнө нь ингэж ажиллаж байгаагүй тул болгоомжтой, миний зааврыг сайн сонсоорой. Би танд янз бүрийн өнгөт геометрийн дүрсүүдийг өгсөн. Ийм байдлаар хуваа: 1-р бүлэг - гурвалжинтай, 2-р бүлэг - тойрог, 3-р бүлэг - дөрвөлжин.

2.Хурдсан материалыг давтах

Нэр томьёог тохирох үг хэллэгтэй тааруулна уу (шалгах) - програм

3. Асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох

Чи бид хоёр өчигдөр тосгон руу явсан. Элово. Бид хаана байсан бэ (гал сөнөөгч, музей, "Искра Прикамя" сонины редакцид)

Залуус аа, хэн танд аялал өгсөн бэ?

Надад хэлээч, та сонирхож байсан уу?

Эдгээр хүмүүсийг бид яаж өөрөөр дуудах вэ?

Өнөөдөр бид юу ярих гэж байна?

Таны ширээн дээр үетэй картууд байна. Эдгээр картуудыг ашиглан үг зохио.

Та юу авсан бэ? (ярилцлага)

Энэ үгийн утгыг хэн мэдэх вэ?

Толь бичгийг харцгаая.

Ярилцлага хийж байгаа хүний ​​нэр хэн бэ?

Танай анги сургуулийн сонины редакц гэж төсөөлөөд үз дээ. Хэзээ бэлтгэл ажил явагдаж байна вэ? хамгийн сүүлийн дугаар, хүн бүр ямар нэгэн үүрэг даалгавар өгдөг. Даалгавраа шууд эхлүүлцгээе. Бид сургуулийнхаа захиралтай ярилцлага хийх хэрэгтэй. Бардина Ирина энэ ажлыг амархан даван туулж чадна гэж би бодож байна.

Одоо та тэмдэглэлийн дэвтэр, харандаа аваад ярилцлагад орно.

Даалгавар тодорхой байна уу? Хаашаа явсан юм бэ? Та түүнээс юу асуухаа аль хэдийн шийдсэн үү? Тэр ярилцлага өгөхөд бэлэн үү? Тэр хичээлдээ завгүй байж магадгүй, уулзалтанд явсан байх...

Би юу хийх хэрэгтэй вэ?

Залуус:Ярилцлагын үр дүн ямар байх бол? Редакторын ажил амжилттай дуусах болов уу? Ярилцлагыг амжилттай болгохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

4. Хичээлийн сэдэв, зорилгын мэдэгдэл.

Өнөөдөр бид ярилцлагаар дамжуулан сонирхолтой хүмүүстэй хэрхэн харилцах талаар сурах болно.

5.Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах.

Хичээлийн жилийн эцэс гэхэд бид ямар төсөл хэрэгжүүлэхийг хүсч байсныг санаарай. (Дубровогийн 400 жилийн ойд зориулж цэцгийн мандал тарьж, сэрүүн сонин бүтээх.)

Бид хэний ч тусламжгүйгээр эдгээр төслүүдийг дангаараа хэрэгжүүлж чадах уу?

"Цэцгийн цэцэг" төсөл болон "Сонин" төсөлд бидэнд туслах мэргэжилтнүүдийг картуудаас сонго. (Бүлгийн ажил) - програм.

Эдгээр хүмүүс бидэнд хэрхэн тусалж чадах вэ? (ярилцлага)

Амжилттай ярилцлага ямар байх ёстойг бодоцгооё.

Ярилцлагад орохын өмнө танд...

Тусламжийн карт ашиглан таамаглалаа илэрхийлэх - програм.

(Оюутнууд өөрсдийн таамаглалыг илэрхийлдэг, багш самбар дээр тэмдэглэгээ хийдэг)

Ярилцлагын сэдвийн талаар бодож үзээрэй

Ярилцагчийг сонгох

Асуулт бэлдэж байна

Уулзалтын гэрээ

Тав тухтай орчин бүрдүүлэх - ярилцагчаа ялах

Асуултууд нь зөв бөгөөд нээлттэй байна

Бүлгийн бүрэлдэхүүнд өөрчлөлт оруулъя. 1-р бүлэг - улаан дүрс бүхий хүмүүс, 2 - цэнхэр, 3 - ногоон.

Ярилцлагатай ярилцлага хийхдээ ямар үндсэн дүрэм бидэнд хэрэг болох вэ? (карттай ажиллах)

Картуудаас эдгээр дүрмийг сонго.

    Эелдэг бай.

    Чимээгүй бай.

    Найрсаг бай.

    Бүдүүлэг байх.

    Шударга байх.

    Анхааралгүй бай

Бараг өдөр бүр ярилцлага өгдөг хүний ​​мэргэжил юу вэ? (сэтгүүлч, сурвалжлагч)

Тоглоом "Сэтгүүлчийн сэдвийг сонгох"

Микрофон шүүр Видео камерын малгай

Бариул шанага Дуу хураагуурын өрөм

Тэмдэглэлийн дэвтэр сүх Гар утастаарч байна

Хүрзтэй төмөр цагны тэмдэглэл

Компьютерийн будаг багс Камерын гал унтраагч

Бүлгийн бүрэлдэхүүнд өөрчлөлт оруулъя. 1-р бүлэг - зураг дээр 1-ийн тоо, 2-ын тоо 2, 3-ын тоо.

Тоглоом "Ярилцлага" (сурагч бүрийн сандлын доор мэргэжлийн нэр бүхий тэмдэг хавсаргасан)

Сандалныхаа доор мэргэжлүүдийн нэрс бүхий картыг ол. Бид самбар руу явдаг. Манай сурвалжлагч танаас хэд хэдэн асуулт асуух болно (корреспондент, жолооч, худалдагч, үсчин, багш, жижүүр, тогооч, оёдолчин, гэрэл зурагчин, гал сөнөөгч, талхчин, зураач, шууданчин).

Сурвалжлагч хүн бүрт ойртож, асуулт асууна:

Таны ажил юу вэ?

Та бидэнд ямар сонирхолтой зүйлийг хэлж чадах вэ?

Үүнд танд юу хэрэгтэй вэ?

    Практик хэсэг.

Мэдэгдэж буй үнэн нь: "Хүний сэтгэлээс илүү баялаг энэ хорвоод үгүй."Өнөөдөр бид ярилцагчдаа эрдэнэс хайх болно. Бидний даалгавар бол ярилцлагын хамтрагчаасаа "эрдэнэс" олох, магадгүй өөрийнхөө тухай мэдэхгүй байсан зүйлийг олох явдал юм; түүнд өөрийгөө эрдэнэ гэж нээхэд нь тусал.

Бүлгийн даалгавар:

Анкет дээрх асуултуудыг уншина уу. Та бүлгийнхээ 2 гишүүнтэй ярилцлага хийж, хариултыг хүснэгтэд бичих хэрэгтэй. Таны даалгавар: ярилцагчийг, илүү сайн танил бус хүнийг сонгож, ярилцлагын үеэр түүний талаар аль болох ихийг мэдэж аваарай. програм.

Бүлгийн даалгавар:

1. Манай зочинтой ярилцана. Асуусан асуултуудад аль болох бүрэн хариулт авахыг хичээ.

2. Ярилцлагын явцад олж авсан мэдээллээ нийтлэлийн шинж чанартай "Сонирхолтой ярилцагч" хэлбэрээр танилцуулах.

"Бэлтгэлгүй ярилцлага" дасгал

Сэтгүүлчийн ажилд ярилцлага бэлдэх, асуулт бичих цаг зав гарахгүй байх тохиолдол их байдаг. Бид хурдан ажиллах хэрэгтэй. Дараа нь ярилцлагын үр дүн нь сэтгүүлчийн ур чадвар, түүний оюун ухаан, ярилцагчийн хариултад хурдан хариу үйлдэл үзүүлэх, харилцааны ур чадвараас хамаарна. Яаралтай ярилцлага авах шаардлагатай байгаа бөгөөд үүнд бэлтгэх цаг байхгүй нөхцөл байдлыг төсөөлөөд үз дээ. Нөхцөл байдлыг алдъя. Үлгэрийн баатартай ярилцлага хийлээ.

    Улаан малгайт

    Шуудангийн ажилтан Печкин

    Пиноккио

5. Хичээлийн үр дүн.

Хичээлийн эхэнд нөхцөл байдлыг санаарай.

Та одоо ярилцлага өгч чадах уу?

Та юу сурсан, ямар мэдлэг олж авсан бэ?

6. Тусгал Чемодан, мах бутлуур, сагс"

Самбар дээр чемодан, мах бутлуур, сагсны зургийг өлгөжээ.

    Чемодан бол ирээдүйд хэрэг болох бүх зүйл юм.

    Мах бутлуур - Би мэдээллийг боловсруулах болно.

    Хогийн сав - Би бүх зүйлийг хаяна.

Сурагчид ангид хүлээн авсан мэдээллээр юу хийхээ сонгохыг хүсдэг. Хавсралт 1.

Санал асуулгын хуудас

Асуулт дугаар.

Ярилцагчдаас хэн нь...

Хариулт / ярилцагчийн нэр

    Таны дуртай өнгө юу юм?

    Таны дуртай тоглоом юу вэ?

    Таны дуртай жимс юу вэ?

    Таны дуртай хүүхэлдэйн кино юу вэ?

    Дуртай тоглоом?

    Та хаана алхах дуртай вэ?

    Чиний дуртай амьтан юу вэ?

    Дуртай дуу?

    Таны дуртай ном юу вэ?

    Хамгийн дуртай амралт?

    Та ямар тоглоомтой унтдаг вэ?

    Чи юу хийх дуртай вэ?

    Таны хамгийн сайн найз хэн бэ? Чи яагаад түүнд дуртай юм бэ?

    Та том болоод юу болохыг хүсдэг вэ?

    Дараагийн төрсөн өдрөөрөө ямар бэлэг авах вэ?

    Амралтын өдрөөрөө юу хийх дуртай вэ?

Хавсралт 2.

1. Манай зочдын нэгтэй ярилцлага хийх. Ярилцагчтайгаа "ярилцаж", бүрэн мэдээлэл авахыг хичээ.

Зөвлөмж: Өөрийгөө танилцуулж, ярилцагчтайгаа танилцахаа бүү мартаарай.

Ярилцлагын асуултууд:

1. Таны дуртай ном юу вэ? Хамгийн дуртай кино, ТВ нэвтрүүлэг?

2. Танд дуртай баатар, өөртэйгөө адилхан болохыг хүсдэг дүр бий юу?

3. Өгүүлбэрийг үргэлжлүүлнэ үү.

Ихэнх том амжилтамьдралд энэ нь ...

Амьдралд бүх зүйл үүнээс хамаардаг ...

Би хэзээ ч чадахгүй гэж бодож байна ...

Нарийн төлөвлөгөөтухай нийтлэлүүд сонирхолтой хүн(Таны бүтээлч байдал урьж байна!)

Миний баатрын нэр......

Түүнтэй ярилцсанаас бид үүнийг олж мэдсэн ... (Таны хамгийн дуртай ном, нэвтрүүлэг, хэн болохыг хүсдэг вэ...)

... (нэр) амьдралын бүх зүйл...

Түүний бодлоор амьдралын хамгийн том амжилт бол...

…. (нэр) хэзээ ч чадахгүй ....

Дүгнэлт: Ярилцлагын үеэр би ярилцагчынхаа талаар маш их зүйлийг мэдэж авлаа.

Хөтөлбөр гадуурх үйл ажиллагаа

"Төсөл бүтээж сурах"

Тайлбар тэмдэглэл

Орчин үеийн оюутан сургуульд амжилттай суралцахын тулд хүрээлэн буй орчны нөхцөл байдлыг удирдах, үйл ажиллагааны төрөл, чиглэлийг бие даан сонгох, тэдний сонирхлыг тодорхойлох, төлөвлөх зэрэг шинж чанар, ур чадвартай байх ёстой гэдгийг өнөөдөр олон багш, боловсролын сэтгэл судлаачид ойлгодог. боломжийг хэрэгжүүлэхийн тулд ажиллах. Мөн энэ асуудалд анхаарал хандуулж байгаа нь сүүлийн жилүүдэд сургалтын орчинд дасан зохицож, сургуулийн хөтөлбөр эзэмшихэд хүндрэлтэй сурагчдын тоо нэмэгдэж байгаатай холбоотой. Эдгээр хүүхдүүдийн ажиглалт, оношлогоо нь хангалтгүй хөгжлийг харуулж байна нийгмийн салбар. Хүүхдүүд зан үйлээ зохион байгуулахад бэрхшээлтэй тулгардаг, ихэнхдээ нөхцөл байдалд хангалтгүй хариу үйлдэл үзүүлдэг бөгөөд үүний үр дүнд сургуулийн хөтөлбөрийг эзэмшихэд бэрхшээлтэй байдаг.

Үүнтэй холбогдуулан хүүхдийг хөгжүүлэх, нийгэмшүүлэхэд хувь нэмэр оруулах чадварыг бий болгох нөхцлийг бүрдүүлэхийн тулд сургалтын орон зайн зохион байгуулалтыг дахин авч үзэх шаардлагатай байна.

Одоогийн байдлаар төслийн аргыг боловсролын практикт идэвхтэй ашиглаж байгаа бөгөөд энэ нь боловсролын болон боловсролын асуудлыг амжилттай шийдэж байна. Төслийн аргыг ашигласан хичээлүүд нь сурагчдад системд өөрийгөө илэрхийлэх боломжийг олгодог олон нийттэй харилцах, нийгмийн шинэ байр суурийг бий болгоход хувь нэмэр оруулах. Хичээлийн явцад оюутнууд өөрсдийн үйл ажиллагааг төлөвлөх, зохион байгуулах ур чадварыг эзэмшиж, төрөлхийн чадвараа нээж, хэрэгжүүлэх боломжтой болдог.

Өөрийгөө тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх энэхүү хөтөлбөрийг оюутнуудын насны онцлогийг харгалзан төлөвлөж байна.

Төслийн арга Энэ бол багшийн сонгосон арга барил, үйлдлүүдийн нэгдэл биш бөгөөд энэ нь багшийн тусгайлан зохион байгуулсан асуудлын нөхцөл байдал бөгөөд сурагчийг мэдээлэл хайх, түүнийг боловсруулах арга замыг сонгох, харилцааны үйл ажиллагааны хувилбаруудыг сонгоход түлхэц өгдөг. шийдэж өгөөч. Энэ бол боловсролын болон боловсролын асуудлыг шийдвэрлэхэд түгээмэл байдаг тулгамдсан нөхцөл байдал бөгөөд энэ нь бодит байдалд аль болох ойр байгалийн орчныг бүрдүүлдэг бөгөөд үүнд түлхэц болдог. Практик үйл ажиллагааоюутан. Багшийн тодорхойлсон асуудлыг шийдвэрлэх шаардлагатай байгаа нөхцөл байдал нь оюутан сургалтын үйл ажиллагааны шинэ аргыг эзэмшиж, өөрийгөө зохион байгуулах туршлагыг бий болгодог. өөрийн чадвартөрөлхийн чадварыг бодит болгох.

Хөтөлбөрийн зорилго: бага сургуулийн сурагчдын өөрийгөө зохицуулах, өөрийгөө тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.

Даалгаварууд:

  1. Дизайн технологи, төсөл боловсруулах алгоритмтай танилцах (танин мэдэхүйн UUD).
  2. Харилцааны байр суурийг бүрдүүлэх, бүлгийн харилцан үйлчлэлийн ур чадвар (харилцааны UUD).
  3. Бие даасан бүтээлч ажил хийх, өөрийн үйл ажиллагааг үнэлэх туршлага бий болгох (УУД зохицуулалт).
  4. Өөрийгөө тодорхойлох, хэрэгжүүлэх чадварыг бий болгох өөрийн төсөл(хувийн UUD)

Насны үндэслэл:

Нийгмийн хөгжил.Өөрийгөө хөгжүүлэх үндэс суурийг бий болгох, өөрийгөө танин мэдэхүйн төлөвшилтийг дуусгах нас.

Бодол хувь хүний ​​хувьд нийгэмшдэг. Өөрийгөө хайх ажил эхэлдэг. Шинээр суралцаж байна нийгмийн ойлголтууд, хүний ​​зан үйлийн сэдлийг ойлгох нь гүнзгийрдэг.

Хүсэл эрмэлзэл нь илчлэгдэж, ялгаатай байдаг. Хүүхэд гадаад ертөнцтэй харилцах тогтолцоонд өөрийн үйл ажиллагаа, зан үйлийг үнэхээр ойлгож эхэлдэг. Хүсэл эрмэлзэл бол нийгмийн үнэлгээ юм. Өөртөө сэтгэл ханамжгүй байдал нэмэгдэж, өөрийгөө болон эргэн тойрныхоо хүмүүсийг шүүмжилдэг.

Танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа.Анхаарлын хэтийн төлөвийг зохицуулах боломжтой болно. Санах ойн хөгжлийн оргил үе. Хүүхэд утгын дагуу хэв маягийг санаж, хүссэнээр нь хуулбарладаг. Зохион байгуулалттай, идэвхтэй, ялгаатай ажиглалтын хэлбэрийн ойлголт.

Сэтгэн бодох нь рефлекс, бүтээлч, давамгайлах танин мэдэхүйн үйл явц болж хувирдаг.

Хүүхэд танин мэдэхүйн зорилго тавьж, шаардлагатай мэдээллийг сонгож, зорилгодоо нийцүүлэн үйл ажиллагаагаа зохион байгуулж чаддаг.

Энэхүү хөтөлбөр нь дараахь үр дүнд хүрэхэд чиглэгддэг.

  • Оюутнууд үндсэн санаатай ажиллаж сурдаг.
  • Үйл ажиллагааг төлөвлөх чадварыг хөгжүүлж байна.
  • Анхаарал төвлөрүүлэх, барих, бусад үйл ажиллагаанд анхаарлаа хандуулах чадвар бий болдог.
  • Санаагаа хамгаалах туршлага бий болсон.
  • Өөрийгөө тодорхойлох туршлага бий болсон.
  • Танихгүй үзэгчдийн өмнө олон нийтийн өмнө үг хэлэх чадварыг хөгжүүлдэг.
  • Оюутнууд хосоороо болон багаар ажиллахад суралцдаг.
  • Анхан шатны судалгааны ажлын туршлага бий болж байна.

Олж авсан ур чадвар нь оюутанд хүрээлэн буй бодит байдлыг илүү сайн удирдаж, түүнд зохих хариу үйлдэл үзүүлэхэд тусалдаг.

Хамааралтай байдал.

Оюутнууд бүтээлч судалгаа, судалгааны үйл ажиллагааны уур амьсгалд автсан тохиолдолд сургалтын үйл явцын хамгийн их үр дүнд хүрч чадна. Хүүхдүүд сонирхож, сонирхож, хэрэгтэй, чухал ажил хийж байж л материалыг илүү сайн сурдаг. Оюутнуудын хувийн чадавхийг идэвхжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх, түүнчлэн нэг талаас мэдлэг олж авах хувь хүний ​​​​хувьд, нөгөө талаас тэдгээрийг ашиглах хамтын хэлбэрийг эв найртай хослуулах.дизайн технологи.

Төслийн арга нь оюутнуудыг хөгжүүлэх, үйл ажиллагаанд өөрийгөө танин мэдүүлэхэд чиглэсэн боловсролын үйл явцыг зохион байгуулах уян хатан загвар юм. Энэ нь ажиглалтыг хөгжүүлэх, ажиглалтынхаа тайлбарыг олох хүсэл эрмэлзлийг бий болгож, асуулт асууж, түүнд хариулт олохыг заадаг бөгөөд дараа нь мэдээлэлд дүн шинжилгээ хийх, туршилт, судалгаа хийх замаар хариултынхаа зөв эсэхийг шалгадаг.

Төслийн арга нь үр дүнтэй арга хэрэгсэл хувь хүний ​​хөгжилсургуулийн сурагч. Энэ нь боловсролын үйл явцыг хувь хүний ​​​​өөрийгөө бүтээлчээр ухамсарлахад чиглүүлж, суралцагчдын суралцах идэвхтэй бие даасан, идэвхтэй байр суурийг бүрдүүлж, оюутнуудын нийгэмшүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг бөгөөд энэ нь эцсийн эцэст боловсролын үйл явцын нэг зорилго юм.

Ерөнхий боловсролын, нарийн төвөгтэй дидактик, судалгааны чадварыг хөгжүүлэх тасралтгүй байдлын газрын зураг.

2-р анги

  • заасан зорилго, даалгавар дээр үндэслэн сонсож, унших;
  • дотоод үйл ажиллагааны төлөвлөгөөнд үндэслэн материалыг эзэмших;
  • өөрийн сэтгэцийн үйл ажиллагааны хөгжилд залруулга хийх;
  • түүхийг эхнээс нь дуустал хүргэх;
  • мэдлэгийг шинэ нөхцөлд бүтээлчээр ашиглах, туршилтын ажил хийх;
  • номтой ажиллах, тодорхой зорилгоор материалыг сонгох чадвартай байх.

Хөтөлбөр нь гурван хэсгээс бүрдэнэ.

  1. Хамгийн анхны төслүүд (төслийн үйл ажиллагааны үзэл баримтлал, хамтран ажиллах ур чадварыг бий болгох. (хамтын ажиллагааны ур чадварыг төлөвшүүлэх. Баг гэж юу вэ? Багаар хэрхэн ажиллах вэ?
  2. Төслийн үйл ажиллагааны үндэс. (Асуудлаас зорилго руу. Лавлагаа зохиолтой ажиллах. Мэдээлэл боловсруулах арга. Уран үгийн үндэс. Олон нийтийн өмнө үг хэлэх. Төслийг удирдан чиглүүлэх асуултууд: үндсэн, асуудалтай, боловсролын. Төсөл дээр ажиллах.)
  3. Төслийн ажил. (Бүтэн болон бие даасан төслүүд дээр ажиллах.)

2-р ангид жилд 34 цаг, долоо хоногт 1 цаг хичээл заадаг.

Төлөвлөсөн үр дүн:

Харилцааны чадварыг хөгжүүлэх түвшин:

-- аман танилцуулга;

- - үр бүтээлтэй харилцаа холбоо (бүлэгт ажиллах).

Мэдээллийн ур чадварыг хөгжүүлэх түвшин:

-- мэдээлэл хайх;

Мэдээлэл боловсруулах;

Асуудлыг шийдвэрлэх чадварын хөгжлийн түвшин:

Асуудлыг тодорхойлох;

Зорилгоо тодорхойлох, төлөвлөх;

Үр дүнгийн үнэлгээ.

Оюутан дараахь зүйлийг сурах боломжтой болно.

  • асуудлыг харах, асуулт асуух;

Таамаглал дэвшүүлж, үзэл баримтлалыг тодорхойлох;

  • ангилах, ажиглах;
  • туршилт хийх, дүгнэлт гаргах, дүгнэлт гаргах;
  • санаагаа хамгаал.

Хүлээгдэж буй үр дүн:

1.Оюуны хөгжил болон Хувийн өсөлтхүүхэд.

2.Мэдээлэлтэй ажиллах чадвартай.

3. Зорилгоо тодорхойлж байсан туршлагатай.

4. Хүүхэд төлөвлөлтийн туршлага хуримтлуулсан.

5. Алсын хараагаа тэлэх.

6.Сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх.

7. Сэтгэл хөдлөлийн хүрээг хөгжүүлэх.

8. Илтгэх урлагийн туршлагатай.

  1. Ерөнхий боловсрол зохион байгуулалтын ур чадвар.
  • Үйл ажиллагааг хянах, үнэлэх арга замыг тодорхойлох ("Энэ үр дүнд хүрсэн үү?", "Үүнийг зөв хийж байна уу?" Гэсэн асуултанд хариулах); үүссэн хүндрэлийн шалтгаан, тэдгээрийг арилгах арга замыг тодорхойлох; бэрхшээлийг урьдчилан таамаглах ("Ямар бэрхшээл үүсч болох вэ, яагаад?" Гэсэн асуултанд хариулах), ажлын алдааг олж засварлах.
  • Боловсролын хамтын ажиллагаа: хэлэлцээр хийх, ажлыг хуваарилах, хувь нэмэр оруулах, үйл ажиллагааны ерөнхий үр дүнг үнэлэх чадвар.
  1. Ерөнхий боловсрол мэдээлэл хайх ур чадвар.
  • Мэдээлэл дамжуулах, хайх, хөрвүүлэх, хадгалах, компьютер ашиглах анхны ур чадварыг эзэмших; толь бичиг, номын сангийн каталогид шаардлагатай мэдээллийг хайх (шалгах).
  • Эргэн тойрон дахь объектуудыг ажиглах; объектод гарсан өөрчлөлтийг илрүүлэх (ажиглалт, туршилт, мэдээлэлтэй ажиллах үр дүнд үндэслэн); ажиглалтын объектын аман тайлбар. Үр дүнг ажиглалт, туршлагын зорилготой харьцуулах ("Та зорилгодоо хүрч чадсан уу?" Гэсэн асуултанд хариулах).
  1. Бүтээлч ерөнхий боловсролур чадвар.
  • Бүтээлч асуудлыг хослуулах, импровизацын түвшинд шийдвэрлэх чадвар: бие даан үйл ажиллагааны төлөвлөгөө (зорилго) гаргах, бүтээлч асуудлыг шийдвэрлэхдээ өвөрмөц байдлыг харуулах, бүтээлч бүтээл (мессеж, богино эссе, графикийн бүтээлүүд), төсөөллийн нөхцөл байдлыг тоглуулах.
  1. Удирдах ур чадвар.
  • Үйл явц (бүтээгдэхүүн) зохион бүтээх чадвар.
  • Үйл ажиллагаа, цаг хугацаа, нөөцийг төлөвлөх чадвар.
  • Шийдвэр гаргах, түүний үр дагаврыг урьдчилан таамаглах чадвар.
  • Өөрийн үйл ажиллагаанд дүн шинжилгээ хийх ур чадвартай.
  1. Харилцааны чадвар.
  • Насанд хүрэгчидтэй боловсролын харилцан үйлчлэлийг эхлүүлэх чадвар - харилцан яриа өрнүүлэх, асуулт асуух.
  • Хэлэлцүүлэг хөтлөх чадвартай.
  • Өөрийн үзэл бодлыг хамгаалах чадвар.
  • Буултыг олох чадвар.
  1. илтгэх ур чадвар.
  • Монолог ярианы ур чадвар.
  • Тоглолтын үеэр өөртөө итгэлтэй байх чадвар.
  • Уран сайхны ур чадвар.
  • Ярихдаа янз бүрийн харааны хэрэглүүр ашиглах чадвар.
  • Төлөвлөөгүй асуултуудад хариулах чадвар.
  • Олж авсан мэдлэгээ хэрэгжүүлэх. Үйл ажиллагааны ур чадвар.
  • Төсөл дээр практик ажил орно байнгын хэрэглээсэдэв дээр ажиллах явцад олж авсан мэдлэг, танхимын хичээлээс олж авсан мэдлэг хоёулаа.
  1. Эцэг эхийн оролцоо
  • Хүүхэд, эцэг эхийн хоорондын харилцааг бий болгох, гэр бүл, сургуулийн хооронд үр дүнтэй холбоо тогтооход эцэг эхийн оролцоо зайлшгүй шаардлагатай.

“Төсөл бүтээж сурах нь” хөтөлбөрт 7 хоногт 1 хичээл 34 цаг орно

Энэхүү хөтөлбөр нь Р.И.Сизова, Р.Ф.Селимова “Төсөл бүтээхэд суралцах нь”, А.И.Савенков “Би судлаач”.

2-р ангийн сэдэвчилсэн төлөвлөлт

Хичээлийн дугаар

Сэдэв

Колон цаг

“Төсөл гэж юу вэ?” хичээлийн танилцуулга. Таны сонирхлын хүрээ. Хобби. Хобби.

Төслийн сэдвийг сонгох. Та бол дизайнер

"Бүтэц" гэсэн ойлголтын танилцуулга. Толь бичигтэй ажиллах

Төсөл дээр ажиллах туслахуудыг сонгох. Энэ нь хаанаас эхэлдэг вэ? бие даасан ажил. Яагаад үүнийг төлөвлөх шаардлагатай байна вэ?

Төслийн ажлын үе шатууд

Төслийн сэдвийн хамаарал. Таны "хамаарал" гэсэн ойлголттой танилцсан байдал

Төслийн ажлын үе шатууд. Асуудал. Шийдэл

Таамаглалыг хэрхэн дэвшүүлэх вэ. Таамаглал-таамаглал боловсруулах

Төслийн зорилго

Төслийн зорилтууд

11-12

Төслийн талаар мэдээлэл цуглуулах. "Цуглуулга", "Интернет" гэсэн ойлголтуудын танилцуулга. Хүлээн авсан мэдээлэлд үндэслэн хэрхэн дүгнэлт хийх вэ.

Эгч материалын зохицол, зохион байгуулалт.

Мэдээлэл боловсруулах. Холбогдох мэдээллийг сонгох

Төслийн бүтээгдэхүүн гэж юу вэ? Төслийн бүтээгдэхүүн бий болгох. Таны "загвар", "гар урлал" гэсэн ойлголтуудын талаархи мэдлэг

Номын санд каталогтой ажиллах. Төслийн сэдвээр уран зохиолын сонголт. (Бяцхан зурвас)

17-19

Төсөл бүтээхэд компьютерийн ач холбогдол. Бүтээлч ажил. Илтгэл. "Танилцуулга" гэсэн ойлголтын талаархи таны мэдлэг

20-22

Компьютер дээр танилцуулга хийх эхний алхамууд.

Төслийн танилцуулга хийх.

23-24

Илтгэлийн текстийг танилцуулгатай хослуулах

Төслийн сэдвээр "үзэгчдээс" хүлээгдэж буй асуултуудын хариултыг бэлтгэх

26-28

Төрөл бүрийн дизайн, судалгааны уралдаанууд

Танихгүй үзэгчдийн өмнө туршилтын гүйцэтгэл

30-31

Нэрийн хуудас хийх. Нэрийн хуудасны нэрийн хуудасны зөв бүтэц

Дотоод сэтгэлгээ. "Өөртөө дүн шинжилгээ хийх" үзэл баримтлал дээр ажиллах

Өөртөө дүн шинжилгээ хийх - танил бус үзэгчдийн өмнө хэлсэн үгийнхээ дараа эргэцүүлэн бодох

Төслийн туслахууддаа зурсан зураг-хариултанд баярлалаа

Ном зүй

1. Белова, E. S. Хүүхдийн авъяас чадвар: илчлэх, ойлгох, дэмжих: сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эхчүүдэд зориулсан гарын авлага - 3-р хэвлэл. /

  1. Савенков, A. I. Судалгааны практик: зохион байгуулалт, арга зүй [Текст] / A. I. Савенков // Авьяаслаг хүүхэд. – 2005. - No 1. – P. 30-33.
  2. Савенков, A.I. Бүтээлч төсөл, эсвэл Бие даасан судалгааг хэрхэн явуулах вэ [Текст] / A. I. Savenkov // Сургуулийн технологи. – 1998. - No 4. – С. 144-148.
  3. Р.И. Сизова, Р.Ф. Селимова. Би төсөл зохиож сурч байна: 2-р ангийн ажлын ном: 2 хэсэгтэй. – М.: РОСТ хэвлэлийн газар, 2012. – 56 х.: өвчтэй. – (Ухаалаг залуу хүмүүст. Би төсөл хэрхэн бүтээх талаар суралцаж байна.)

5. A. I. Зиновьева " Төслийн үйл ажиллагааВ бага сургуульТека: / Савенков А.И. – Самара: Боловсролын уран зохиол, 2008, 119 х.