Яагаад сайн зүйл хийх тухай танилцуулгыг татаж аваарай. Цэргийн аж үйлдвэрийн цогцолборын талаархи танилцуулга "Яагаад сайн хийх ёстой вэ" сэдэвт орксе (4-р анги) хичээлийн танилцуулга. Байгууллагын хэлбэрийг харуулсан оюутнуудын үйл ажиллагаа

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл үүсгээд түүн рүү нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

Хичээлийн хичээл “Шашны соёлын үндэс ба шашны ёс зүй» Бэлтгэсэн: багш анхан шатны ангиудИфутина Т.Э. Хотын төсөв боловсролын байгууллага"Орос Найман суурь дунд сургууль" 2017 он

Яагаад сайн зүйл хийдэг вэ? Хичээл 21

Хүний сайхан сэтгэл үнэхээр гайхалтай... Мөн зүрхнээс гарсан инээмсэглэл үнэхээр гайхалтай!

Нэгэн өдөр Есүс ууланд гарч, тэнд суугаад шавь нар болон хүмүүс Түүн дээр ирэхэд тэдэнд Уулан дээрх ерөөлийн номлолыг зааж эхлэв.

Тиймээс, хүмүүс танд хандаасай гэж хүссэн бүх зүйлдээ тэдэнтэй харьц.

Та яагаад сайн зүйл хийх хэрэгтэй байна вэ?

Эхний шалтгаан нь Христийн эр зоригийн төлөөх талархал юм.

Төлөөлөгч Петр

Төлөөлөгч Эндрю

Өөрийгөө харамлахгүй байх Өөрийгөө үл хайхрах гэдэг үгэнд ямар тодорхойлолт өгч болохыг онцлон тэмдэглэнэ үү.. (объект, үйлдэл, үзэгдэл, өмч, чанар?) Энэ чанарыг эзэмшсэн хүний ​​шинж чанар юу вэ: - Сайн цалин авч туслах хүсэл эрмэлзэл? - Шагналын төлөө (медаль, сонинд хөрөг зураг)? -Аав, ээжийнхээ магтаалд? - Туслах хүсэл, сайн үйлсийг харамгүй хийх үү? -Сайн сайхны төлөө өөрийн эрх ашгаа золиослох хүсэл, харамгүй, шагналгүй, магадгүй магтаал, хүлээн зөвшөөрөгдөхгүй байх уу?

"ORKSE "Ортодокс соёлын үндэс" - Модулийн үндсэн шинж чанарууд. Виртуал аялал. Уран зохиол. Сурах ур чадвар. Ортодокс соёлын үндэс. Ёс зүй. Модулийн агуулга. Соёл судлал. Амьдралын нөхцөл байдал. Гоо сайхан. Багш нарын бэлтгэл дутмаг. Хөршөө хайрлах. Хэлний хэлбэр, хэв маягийн танилцуулга. Тасралтгүй байдал.

"Ортодокс соёлын үндэс" ажлын хөтөлбөр" - Христийн номлол. Хичээлийн зорилго. Зүрх сэтгэлдээ цэвэр ариун хүмүүс ерөөлтэй еэ, учир нь тэд Бурханыг харах болно. Даруу хүмүүс ерөөлтэй еэ, учир нь тэд өвлөх болно. Тэд чамайг доромжилж, хавчиж, бүх талаар гүтгэх үед та ерөөлтэй еэ. Оросын олон үндэстний ард түмний оюун санааны уламжлал. Модулийн логистикийн дэмжлэг. Модулийн онцлог.

"Сургууль дахь Ортодокс соёлын үндэс" - Шашны соёлын үндсийг заах. Сургуульд Ортодокс соёлын үндсийг заах. Бурханы тухай янз бүрийн санаанууд. Ортодокс итгэл. ОХУ-ын Ерөнхийлөгчийн 2011 оны 9-р сарын 14-ний өдрийн зарлиг Эрдмийн сэдэв. Сэдвийн агуулга. Эдгээр үгсээс бүү ай - ариун бөгөөд хөдлөшгүй. "Ортодокс соёлын үндэс" (OPK).

"Ортодокс соёлын үндэс" модуль - Сурах бичгийн хичээлийн ач холбогдол. Хүн төвтэй хандлага. Хичээлийн бүтцийн талаархи тэмдэглэл. 4-р ангийн үндсэн хичээлүүд. Агуулгын шугам (боловсруулсан хөтөлбөрийн дагуу). Удирдамж. Сонгодог соёлын шилдэг ололт. Болгоомжтой хандах хандлага дотоод ертөнцоюутан.

"Ортодокс соёлын үндсийг заах арга зүй" - Гадуурх үйл ажиллагааОртодокс соёлын сэдвээр. Эрэлтийн динамикийн харьцуулсан график. Ёс суртахууны хувийн шинж чанарыг төлөвшүүлэх. Сэдэвчилсэн үзэсгэлэн"Ортодокс соёл хүүхдүүдийн нүдээр." Анхан шатны оношлогоо. Гүйцэтгэл. Сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагааны зарчим. Оюутнуудын бүтээлч бүтээлүүд.

"Ортодокс шашны үндэс" - Гурвалын өдөр. Их Эзэний Иерусалим руу орох. Их Эзэний дээш өргөгдсөн. Улаан өндөгний баярын карт. Соёлын уламжлалын гарал үүслийг танилцуулах. Оршил үгбагш нар. Арван хоёр дахь амралт. Слайд үзүүлэн. Улаан өндөгний баярын хонх. Ортодокс шашны үндэс. Эпифани. Христийн амилалт. Төрөлт.

Энэ сэдвээр нийт 13 илтгэл тавигдсан

ОХУ-ын Боловсрол, шинжлэх ухааны яам

Воронежийн бүсийн ахисан түвшний судалгааны хүрээлэн

боловсролын салбарын ажилтнуудыг давтан сургах

ORKSE курсын хичээл

Ортодокс соёлын үндэс

Сурах бичиг A.V. Кураева

Сэдэв:

Яагаад сайн зүйл хийдэг вэ?

Хөгжүүлэгч: Остроушко А.А.

MCOU Ковалевская дунд сургуулийн багш

Воронеж мужийн Лискинский дүүрэг

"Сургуулийн сурагчдын оюун санааны болон ёс суртахууны боловсрол" хичээлүүд

VOIPKiPRO

Хичээлийн зорилго:

ü суралцагчдад “сайн” гэж юу болох, сайныг хийх нь сүнслэг баяр баясгалан гэдгийг тайлбарлах;

ü өгөөж дээр суурилсан сайн үйлс, амин хувиа бус сайн үйлийн хоорондын ялгааг ойлгох оюутнуудын ойлголтыг хөгжүүлэх;

ü Христийн шашны золиослолыг дуурайлган сайн сайхныг ухамсарлах;

ü Христийн шашны сайн үйлсийн сэдэл санааг өгөх;

Хичээлийн тоног төхөөрөмж:мультимедиа проектор, бичгийн цаас.

Хичээлийн үеэр. (слайд 2)

Цагаан диваажингийн босгон дээр
Тэр эргэн тойрноо хараад: "Би хүлээж байна!"
Үхэх үед надад гэрээсэлсэн
Аз жаргал ба ядуурал.

Мөн тэнгэр цэлмэг байхад,
Тэр далавчаа дуугарч байгааг харж,
Би талхны царцдасыг хэрхэн хуваалцдаг
Надаас асуусан хүнтэй.

(А.А. Ахматова.)

Сэдвийн сонирхлыг төрүүлсэн багшийн асуултууд:(слайд 3)

Юуг нь сайн гэж бодож байна вэ?

Сайн үйлс хэрхэн шагнагддаг вэ?

(сурагчдын хариулт)

Л.Н.-ийн түүхийг уншина уу. Толстой "Өвгөн ба алимны мод". Л.Н-д дээрх чанаруудын аль нь өвгөнд заяасан бэ? Толстой, тэр ямар шагнал хүлээж байна вэ?

Өвгөн ба АЛИМЫН МОД (слайд 4)

Өвгөн алимны мод тарьж байв. Тэд түүнд: "Чамд яагаад алимны мод хэрэгтэй байна вэ? Эдгээр алимны модноос жимс хүлээхэд удаан хугацаа шаардагдах бөгөөд чи тэднээс алим идэхгүй" гэж хэлэв. Өвгөн: "Би идэхгүй, бусад нь идэх болно, тэд надад талархах болно."

Текстийн хэлэлцүүлэг.

Бүх хүмүүс “ёс зүйн алтан дүрэм”-д санал нэгддэг.

ü « Алтан дүрэмёс зүй" - үүнийг томъёол

ü “Ёс суртахууны алтан дүрэм”-ийг хүн бүр хүлээн зөвшөөрдөг ч энэ дүрмийг ойлгоход юугаараа ялгаатай вэ? өөр өөр хүмүүс? Ямар үзэл бодол Христэд итгэгчдийг энэ дүрмийг дагахыг ятгадаг вэ?

(сурагчдын хариулт) (слайд 5)

Тэгэхээр “Ёс зүйн алтан дүрэм” нь “ Хүмүүс өөрт чинь юу хийгээсэй гэж хүсэж байна, тэдэнтэй ч тэгж бай."Гэхдээ Христэд итгэгчид байдаг онцгой шалтгаануудхувиа хичээхгүйн тулд.

Тэдний эхнийх нь Христийн эр зоригийн төлөөх талархал юм.

Эртний домогт Христийн хамгийн ойрын шавь болох Төлөөлөгч Петрийн тухай өгүүлдэг. Тэр Ромд ирсэн. Түүний Христийн тухай түүхүүд олон хүний ​​зүрх сэтгэлийг баярлуулсан. Гэвч хэн нэгэн нь эсрэгээрээ уурласан. Сүүлийнх нь Ромын эзэн хаан Нерон байв. Тэгээд гэнэт хотод асар том гал гарчээ (МЭ 64). Магадгүй Нерон өөрөө хотдоо гал тавьсан байх. Гэвч тэрээр галдан шатаагчдыг Христийн шашинтнууд гэж олон нийтэд мэдэгдсэн. Тэднийг баривчилж, цаазалж эхлэв.

Төлөөлөгч Петр Ромоос явахаар шийдэв. Тиймээс тэр Ромоос гарч явахдаа замдаа тамхи татдаг нийслэл рүү яарч байсан өөр нэгэн тэнүүлчтэй таарав. Тэдний харц тулгарахад Петр Христийг таньлаа...

Гайхсан Петр: "Эзэн, та хаашаа явж байна?" Христ түүнд: "Би дахин тэнд үхэхээр Ром руу явна" гэж хариулав. Петр чичирэв. Нэг удаа тэр Багшаасаа аль хэдийн татгалзаж байсан. Одоо тэр бас шавь нараа хаяад явж байгаа нь тогтоогдсон. Петр шавь нардаа эргэн ирж, хатуу хавчлагад өртөх агшинд тэднийг хулчгар зан, урвалтаас хамгаалж, үг, үлгэр жишээгээр дэмжихээр шийджээ...

Энэ нийтлэлийг уншсаны дараа оюутнуудад дараах асуултууд тавигдана.

1. Хувийн ашиг сонирхлын үүднээс сайн сайхан зүйл тохиолдож болох уу?

2. Хувиа хичээсэн хүн эелдэг байж чадах уу?

3. Өөрийгөө үл хайхрах байдал гэж юу вэ?

Христийн золиослолыг дуурайж шавь нар нь өөрсдийнхөө тухай бага бодохыг эрэлхийлж, заримдаа илэрхий аюулаас ч татгалздаг байв. Хүний энэ байдлыг аминч бус байдал гэж нэрлэдэг.

(слайд 7)

Суралцагчдаас "өөрийгөө үл хайхрах" гэсэн тодорхойлолтыг бичихийг хүсэх бөгөөд багш нь тэдэнд зөвлөгөө, удирдан чиглүүлэх асуултаар тусалдаг.

Өөрийгөө харамлахгүй байх нь .... (объект, үйлдэл, үзэгдэл, өмч, чанар?)

Сайн үнээр туслахад бэлэн байх гэсэн ийм чанарыг эзэмшсэн хүний ​​онцлог юу вэ? Шагналын төлөө (медаль, зурагтаар зураг авалт, сонинд хөрөг зураг)? Аав, ээжийнхээ магтаалын төлөө? Туслах хүсэл, сайн сайхныг харамгүй хийх үү? Сайн сайхны төлөө өөрийн ашиг сонирхлоо золиослох хүсэл, харамгүй, шагналгүй, магадгүй магтаал, хүлээн зөвшөөрөгдөхгүй байх уу?

Оюутнуудын бүтээсэн бэлэн тодорхойлолт багаар ажиллах, бүртгэгдсэн байна.

(слайд 8) Европ, Оросын уран зохиолд өөрийгөө зориулах, өөрийгөө үгүйсгэх олон жишээг өөр өөр түвшинд харуулсан байдаг. Жишээлбэл, Х.Х.Андерсений үлгэр " Цасан хатан хаан" Та мөн энэ хичээлийн агуулгыг хэлэлцэхдээ үүнтэй холбогдож болно. Оюутнуудад Гердагийн аминч бус байдлын "шат" зурах даалгавар өгч болно. Гердагийн үйлдэл бүр өөрийгөө зориулах үлгэр жишээг өгдөг бөгөөд тэр болгонд зориулалтын зэрэг нь нэмэгддэг.

Гердагийн үйлдэл, шийдвэр

Герда түүнээс юу шаардахыг шийдэхдээ юунаас татгалздаг вэ?

Хайртай хүмүүсээс салах, эмээгээс салах

Хөгшин эмэгтэйгээс зугтах (слайд 10)

Хөгшин эмэгтэй Гердаг хамгаалж байсан байшингийн дулаан, тайтгарал, амар амгалан, гоо үзэсгэлэнгээс

Хэрээ, хэрээ хоёр түүнийг авчирсан ордноос гарах шийдвэр (слайд 11)

Торгон, хилэн хувцаснаас эхлээд ордонд тансаг амьдрал

Дээрэмчдийн цайзаас гарах (слайд 12)

Толгой дээрх дээвэр, задгай зуухны дулаан, найдваргүй, гэхдээ бяцхан дээрэмчний түүнд өгч чадах хамгаалалт

Финлянд эмэгтэй гэрээсээ гарч байна (слайд 13)

Дулаан гутал, бээлий алдаж, эцэс төгсгөлгүй цаст тал дунд бүрэн ганцаардлыг олох

Слайд 14

Шашны хүмүүст сүнслэг баяр баясгалангийн ер бусын дотоод туршлага байдаг.Христэд итгэгчид сайн зүйл хийхийг эрмэлздэг бас нэг шалтгаан бол сүнслэг баяр баясгалангийн туршлага юм.(Слайд 15)

Хүний амьдралд ийм баяр баясгалан хэдхэн минут л байсан байх. Гэхдээ заримдаа эдгээр нь таны амьдралыг бүхэлд нь эргүүлэхэд хангалттай байдаг. Эцсийн эцэст, зарлигууд юунаас сэрэмжлүүлж, түүнд юу өгөхийг хүсч байгаа нь түүнд тодорхой болсон. Энэ тухай эртний сүмийн сургаалт зүйрлэл байдаг. Сургаалт зүйрлэлийг сурах бичигт уншдаг. (Слайд 16)

“Нэг зэрлэг хүн голд живж байсан хааныг аварчээ. Талархсан хаан аврагчаа эрдэнэсийн санд авчирч, түүнд бүхэл бүтэн цүнх үнэт эдлэл өгсөн.Харин зэрлэг эр энэ уутыг дургүйцэн шидсэн: тэр алмаз, алтны үнэ цэнийг мэдэхгүй байсан тул түүнийг зүгээр л хүнд ачаа үүрүүлэхийг хүсч байна гэж шийджээ. зүйлс. »

Энэ сургаалт зүйрлэлд алт бол зарлиг юм. Зэрлэг хүн бол зарлигуудыг биелүүлэхээс татгалздаг хүн юм. Харанхуйд алт ч, очир алмааз ч сонирхол татдаггүй. Гэвч хэрэв хүний ​​сүнс энэ дотоод баяр баясгалангийн өчүүхэн туяагаар ч гэсэн гэрэлтдэг бол сүмийн бүх зарлиг түүнд тодорхой бөгөөд эрхэм болно. Дараа нь тэр бүх амьдралаа өөрт нь танил болсон баяр баясгаланг эрэлхийлэх, улмаар зарлигуудын дагуу амьдрахад зориулахад бэлэн байна. Тиймээс Христэд итгэгч хүн зүрх сэтгэлдээ баяр баясгаланг эрэлхийлдэг боловч үүний тулд бусад хүмүүст сайн зүйл хийдэг.

Сэдвийг бататгах даалгавруудыг санал болгож байна:

1. Христ дэлхийд ирэхийн тулд:

ü Бүх шавь нар түүнээс айж байв;

ü Өөрсдөө хүмүүст үйлчилж, тэдний нүглийг зовлонгоор нь цагаатга;

ü Тэр бол Бурханы Хүү учраас хүмүүс Түүнд үйлчилсэн.

2. Хүн хэзээ “сүнслэг баяр баясгаланг” мэдэрч чадах вэ?

ü Хүн дэлхийн бараатай байх үед;

ü Хүн өөрийн үйлдлээрээ бахархах үед;

ü Хүн бусдын төлөө амьдарвал, өөрөөр хэлбэл хөршүүдийнхээ төлөө өөрийгөө золиослохыг мэддэг.

3. "Сайн үйлс хүнд тустай..." гэсэн хэллэгийг үргэлжлүүлээрэй.

ü Бурханд ойртох;

ü сайн үйл хийдэггүй хүмүүсийг үл хүндэтгэж эхлэх;

ü бахархах.

4. Өгүүлбэрийг дуусга. Сайхан сэтгэлтэй хүнХэрэв та үүнийг дуудаж болно ...

ü Тэр хариуд нь шагнал авахын тулд сайн зүйл хийдэг;

ü Тэр алдартай болохын тулд сайн зүйл хийдэг;

ü Зүрхнийхээ захидлын дагуу сайныг хийдэг.

5. Хүнийг юу сайн болгодог вэ...

ü Алдар нэр хүндийн төлөөх хүсэл

ü дүр эсгэх чадвар;

ü Хайрлах чадвар.

6. Сайн байна Ортодокс хүнЭнэ нь байх ёстой…

ü Сайхан сэтгэлтэй хүмүүстэй;

ü Бүх хүмүүстэй;

ü Сайхан сэтгэлд талархах хүмүүстэй хамт.

7. Ортодокс хүн эелдэг байх ёстой ...

ü Түүнийг бусад Ортодокс Христэд итгэгчид буруутгаагүй;

ü Аз жаргалтай байх;

ü Хөршүүд нь түүнийг магтав.

"Сайн сайхны тухай сургаалт үгс" - Сайхан үгмөн төмөр хаалгыг онгойлгоно. Довтолж болохгүй, харин бууж өгөхийг хичээ. Сайн сайхны тухай сургаалт үгс. Баривчлахын тулд биш, харин өгөхийн тулд. Нар муутай байна гэсэн өхөөрдөм үг. САНААРАЙ! Бүтээх нь сайн хэрэг - өөрийгөө зугаацуулах. Сайн үйлс нь эд баялгаас илүү үнэ цэнэтэй юм. Үүнийг салгаж болохгүй, харин наа. Нударгаа бүү харуул, харин алгаа сунга. Сайн зүйл хийсэн бол битгий зэмлээрэй.

"Сайн сайхны зам" - "Сайн сайхныг хүсье!" Ожеговын дагуу хувийн шинж чанарууд: Сургаалт үгс. "Сайн уу!". "Баяртай!". "Сайн сэтгэл зүрхэнд чинь үүрд үлдэх болтугай..." " Өглөөний мэнд!". Шалгалт “Чи эелдэг хүн мөн үү?” Буян үйлдэхээр яаравч, Өглөө хаана явах вэ?Сайн ахан дүүс, Сайхан сэтгэл, Буян үйлд, сайн үйлд дас!

“Сайн ба муу сургамжийн хураангуй” - Удахгүй хэрүүл маргаан гарахын өмнөх хоосон маргаан. 4-р ангийн хичээлийн хураангуй. Бага наснаасаа сур - энэ нь үүрд хэрэг болно. Хичээлийн үеэр. Харилцааны ур чадварыг бэхжүүлэх. Материал ба тоног төхөөрөмж. "Сайн ба муу" сэдвээр хүүхдүүдийн мэдлэгийг шинэчлэх. Ахмад оюутнууд залуудаа дээрэлхдэг. Сэдэв: Иргэний ёс зүйн үндэс. Тарихад сайн, хураахад сайн.

"Үг нь сайн" - Жинхэнэ сайн зүйл үргэлж энгийн байдаг. Материал - эд хөрөнгө эсвэл эд баялаг. 2. Этимологийн утга. Уран сайхны утга. Мөн "ижил төстэй" нь "сайн" -ын хамаатан юм. Сүнслэг (сайн, сайн сайхан). Та гоо үзэсгэлэн, гэрэл, дулаангүйгээр амьдарч чадахгүй. Амьд үг. Латви "даба" - "цаг хугацаа, нэр томъёо" "дабат" - "тааламжтай байх".

"Сайн ба муу" - Сайн үг эдгээдэг, муу үг тахир дутуу болдог. Сайн - 1) Эерэг, сайн, ашигтай, муугийн эсрэг зүйл. 2) Эд хөрөнгө, эд зүйл. Муу хүн атаархсандаа уйлдаг бол сайн нь баярласандаа уйлдаг. Орос хэлний толь бичиг С.И. Ожегова. Сайн сайхныг хүсч байвал сайныг хий. Уильям Блэйкийн зурсан зураг. Тэнгэр элч бол сайн сайхан, нигүүлслийн бэлэг тэмдэг юм.

“Сайн үйлд” - Сайн үйл хийхдээ хариуд нь сайн сайхныг бүү хүлээ. Би сайн сайханд итгэдэг, гэхдээ энэ нь хурц болж хувирдаг. Зүрхэнд хүрэх хамгийн нарийн мэдрэмж. Сайхан сэтгэлээс бусад бүх зүйл зүгээр л хий хоосон зүйл. Б.Щеглов. Сайхан үг -. Сайн нь үхэхгүй, харин муу зүйл алга болно. Гэхдээ мууг хийх амархан, сайныг хийх нь илүү хэцүү. Амьд ус, цэцэглэж буй мод. Буцаж ирдэг цэцэг, амьд ус.

2014


ХИЧЭЭЛИЙН АРГА ЗҮЙН БОЛОВСРОЛ

Модуль "Ортодокс соёлын үндэс"

Зүйл: Ортодокс соёлын үндэс, тохиргоо, шийдлийн талаархи хичээл боловсролын даалгавар

Сэдэв: ЯАГААД САЙН ХИЙХ ВЭ?.

Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа- 45 минут

Анги: 4

Технологи:

Асуудалд суурилсан болон харилцан ярианы сургалтын технологи Багштай эн тэнцүү ярилцахдаа хичээл дээр ажиллах асуудал, хичээлийн сэдвийг тодорхойлж, сурагчид өөрсдөө сэдэв болон зорилгыг томъёолдог. Энэхүү технологи нь оюутнуудад урам зориг өгч, түншлэлийг бий болгодог. Түүнчлэн асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох, хичээлийн сэдэв, асуудлыг тодорхойлох, таамаглал дэвшүүлэх, мэдлэгийг шинэчлэх, шийдлийг олох замаар сурагчдын сэтгэхүйн үйл ажиллагааг идэвхжүүлдэг. Хичээлийн төгсгөлд эргэцүүлэн бодох нь үнэлгээний чадварыг хөгжүүлэх, эцэст нь ёс суртахууны хэм хэмжээ, нийгмийн ур чадварыг бий болгоход чиглэгддэг.

Мультимедиа нөөц ашиглах (ашиглах интерактив самбар, проектор, компьютер), интернетийн нөөцийг ашиглах.

Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи: моторын үйл ажиллагааг хэрэгжүүлэх, ээлжлэн солих янз бүрийн төрөлүйл ажиллагаа

Тэмдэглэл: Энэ хичээл нь "Хүмүүсийн дунд хэрхэн амьдрах вэ" сэдэвт зориулагдсан хичээлийн системийн нэг хэсэг юм.

("Хүний тухай Ортодокс сургаал" 9-р хичээл, "Мөс чанар ба наманчлал" 10-р хичээл, 11-р хичээл "Захирамж", 12-р хичээл "Ёс суртахууны алтан дүрэм", 20-р хичээл "Ерөөлийн зарлиг", 21-р хичээл "Яагаад сайн байх вэ" Кураевын "Ортодокс соёлын үндэс" сурах бичиг) Багш сурсан зүйлээ дүгнэж, хүүхдүүдийн өмнө тавьдаг. шинэ асуулт: "Сайныг хийх амархан юу?" IN Өдөр тутмын амьдралТа хүүхдэд хандсан үгсийг олонтаа сонсож болно: "Ахмадууддаа тусал, эелдэг бай! Д өгөх! Уучлал гуй!" Гэхдээ үүнийг сурах хэрэгтэй. Тиймээс оюутнуудад шаардлагатай Ортодокс ойлголттой болсон үед энэ хичээлийг эцсийн хичээлүүдийн аль нэгэнд хийхийг зөвлөж байна.

Хичээл М.Исаковскийн "Интоор" шүлгийг уншихаас эхэлдэг. Агуулгын талаар ярилцах нь багшийн тусгайлан бүтээсэн харилцан яриа нь оюутнуудыг хичээлийн сэдэв рүү хөтөлж, асуудлын хамаарлыг тодорхойлж, ойлгох, хичээлийн зорилгыг тодорхойлох, хэлэлцэх боломжийг олгодог.

Дараа нь асуудал-харилцааны технологи дээр суурилсан урд талын ажил ирдэг: хэлэлцүүлэг: яагаад ийм зүйл тохиолддог вэ, ийм нөхцөл байдлаас зайлсхийх боломжтой юу, яаж? Залуус янз бүрийн таамаг дэвшүүлж, арга замыг тоймлов асуудал шийдэх.

Дараа нь хосоороо болон нүүрэн дээр ажиллаж, залуус сурах бичгийн текстийг задлан шинжилж, хамтарсан эргэцүүлэл, туршлагын үр дүнг танилцуулж, нөхцөл байдлыг Ортодокс уламжлал, Ортодокс ёс зүйн призмээр хэлэлцэж, бүх ангийн ажлыг нэгтгэн дүгнэдэг.

Хичээлийн төгсгөлийн хэсэгт анги нь хичээлийн эхэнд эргэн ирж, хичээлийн явцад олж авсан үр дүнг тусгаж, үнэлдэг.

Хичээлийн гол зүйл бол хүүхдэд сонирхолтой, чухал ач холбогдолтой маш болгоомжтой, анхааралтай сонгогдсон материалаар хүрч болохуйц сэтгэл хөдлөлийн туршлага, хичээлийн сэдвийн талаархи сэтгэл хөдлөлийн ойлголт юм. Залуус сэтгэл хөдлөлөөрөө өнгөрч, мартагдашгүй ёс суртахууны сургамж авах ёстой.

Төрөл бүрийн үйл ажиллагааны ээлжлэн солигдох нь оюутнуудын үйл ажиллагааг идэвхжүүлэхэд тусалдаг бөгөөд асуудалд суурилсан, харилцан ярианы сургалтын технологи нь амжилтанд хүрэх, өөртөө итгэх итгэлийг бий болгодог. (“Би өөрөө асуултын хариуг олж чадсан”, “Ангийнхаа хүүхдүүдийн ачаар шийдлийг олж чадсан”). МХХТ-ийн хэрэглээ нь энэ хичээлийг оновчтой болгож, хамгийн бага зардлаар зорилгодоо хүрэх боломжийг олгодог (цаг хугацаа хэмнэх, сэтгэцийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх, судалж буй сэдвийн сонирхлыг бий болгох, сурагчдыг идэвхжүүлэх).

Интерактив самбар ашиглах боломж:тодорхой байх зарчмыг хэрэгжүүлэх боломжийг танд олгоно; илүү тодорхой, илүү үр дүнтэй, динамик дүр төрхийн үр дүнд оюутнуудад нарийн төвөгтэй асуудлыг илүү хялбар ойлгож, шингээхэд тусалдаг; сэдвийн сонирхлыг хөгжүүлж, урам зоригийг нэмэгдүүлдэг; сурагчийг ангид идэвхтэй ажиллахыг урамшуулдаг; боловсролын хамтын ажиллагааг зохион байгуулахад тусалдаг

Хичээлийн явцад оюутнууд дараахь ерөнхий боловсролын чадварыг хөгжүүлдэг.

- Зохион байгуулалт:Асуудлыг олж, асуудлыг шийдэх төлөвлөгөө гаргаж сурах,

- Ухаалаг: асуудлыг шийдвэрлэхэд шаардлагатай мэдээллийг бие даан сонгох, харьцуулах, дүн шинжилгээ хийх. Мэдээллийг хүснэгт хэлбэрээр үзүүлэх, түлхүүр үгэнд тулгуурлан агуулгыг шахсан хэлбэрээр дамжуулах чадвартай байх.

- Үнэлгээний ур чадвар: хүмүүсийн үйлдлийг нийтээр хүлээн зөвшөөрөгдсөн хэм хэмжээний үүднээс үнэлэх, өөрийн сонголтоо хийх чадвартай байх. нийтлэг системоюун санааны болон ёс суртахууны үнэт зүйлс, үйлдлээ тайлбарлаж, үйлдлээ үнэл.

- Харилцааны чадвар: Үзэл бодлоо амаар илэрхийлэх ба бичих, өөрийн үзэл бодлыг маргаж, түүнийг баримтаар баталгаажуулах, өрсөлдөгчөө сонсож чаддаг байх, ярилцагчдаа эелдэгээр итгүүлэх, бүлэгт боловсролын харилцан үйлчлэлийг зохион байгуулах

Зохиогчийн Тухай

Овог, нэр, овог нэр (бүрэн эхээр)

Милова Елена Сергеевна

Талбай

Гагинский

Ажлын газар

МБОУ Ушаковская дунд сургууль

Албан тушаал

Бага сургуулийн багш

ерөнхий мэдээлэл

Модуль

Ортодокс соёлын үндэс

UMK

A.V. Кураев Ортодокс соёлын үндэс

Хичээлийн сэдэв

Яагаад сайн зүйл хийдэг вэ?

Хичээлийн төрөл

Шинэ мэдлэгийг судлах, анхан шатны нэгтгэх хичээл

Зорилго, зорилтууд

Зорилго: оюутнуудад сайн сайхны ёс суртахууны христийн үндэс суурийг ойлгоход нь туслах; сайн сайхныг хийх нь сүнслэг баяр баясгалан гэдгийг ойлгоход туслах.

Даалгаварууд:

    Ортодокс Христэд итгэгчдийн сайн үйлсийн сэдэл санааг бий болгох

    шинэчлэх өөрийн туршлагаОртодокс Христэд итгэгчдийн сайн үйлсийн сэдлийг ойлгоход тусална

    Ортодокс Христэд итгэгчдийн сайн үйлсийн сэдвүүдийн талаар ярилцахад хүүхдүүдийг урамшуулах

    сурах бичгийн тексттэй ажиллах чадварыг хөгжүүлэх

Шаардлагатай тоног төхөөрөмж

А.В.Кураевын сурах бичиг “Ортодокс соёлын үндэс” 4-5, М.Просвещение, 2013 он. Ажлын дэвтэр, цахим сурах бичгийн нэмэлт, Мультимедиа төхөөрөмж, Багшийн ном

Дидактик дэмжлэг

Даалгаврын карт, шүлгийн текст, танилцуулгын слайд, хөгжим

Төлөвлөсөн хичээлийн үр дүн

    хувийн

үнэлэх чадвар амьдралын нөхцөл байдалХристийн шашны үнэт зүйлсийн үүднээс хэлэлцүүлэг, ажиглалт, видео бичлэг үзсэний үр дүнд үүссэн мэдрэмжээ бие даан тайлбарла.

    сэдэв

    Ортодокс шашны ёс зүй, ёс суртахууны хэм хэмжээ, уламжлал, тэдгээрийн хүмүүсийн амьдрал дахь ач холбогдлыг мэддэг байх.

    мета сэдэв
    (зохицуулалтын UUD, танин мэдэхүйн UUD, харилцааны UUD)

    r.Сурах бичигтэй танилцах, төлөвлөгөөний дагуу ажиллах, дүгнэлт гаргах чадвар

    n. мэдээлэл боловсруулах, асуултын хариултыг олох, шинэ үгийн утгыг бие даан тодорхойлох, хичээлд мессеж бэлтгэх чадвар

    к.бусдын яриаг сонсож ойлгох чадвар, хосоор ажиллах, зөвшилцөх, харилцах чадвар

Сургалтын үр дүнгийн хэрэгжилтийг хянах, оношлох хэлбэрүүд*

Ганцаарчилсан, урд талын, хосоор ажиллах, синквиныг эмхэтгэх, хүснэгт бөглөх

Уран зохиол ба интернетийн эх сурвалжууд

Үндсэн

A.V. Кураев Москвагийн Ортодокс соёлын үндэс; "Гэгээрэл" 2013 он

Нэмэлт

Хүүхдэд зориулсан Библи

Интернет нөөц

EORs

OPK сурах бичгийн дискний нэмэлт, танилцуулга слайд

Хичээлийн төлөвлөгөө:
2 минут
5 минут
3. Хэцүү байдлын байршил, шалтгааныг тодорхойлох 5 минут
7 мин
. 10 мин
10 мин
2 минут
3 мин.
Оюутны үйл ажиллагааг зохион байгуулах технологи, арга, хэлбэрийг сонгох үндэслэл бүхий хичээлийн төлөвлөгөө
Хичээлийн үе шат
Багшийн үйл ажиллагаа, ашигласан арга, техник
Байгууллагын хэлбэрийг харуулсан оюутнуудын үйл ажиллагаа
УУД байгуулсан

1.Сэдэл (өөрийгөө тодорхойлох) тулд боловсролын үйл ажиллагаа . Энэ үе шат нь сурагчийг хичээлийн сургалтын үйл ажиллагааны орон зайд ухамсартайгаар оруулах явдал юм; үүсэх нөхцөлийг бүрдүүлэх дотоод хэрэгцээүйл ажиллагаанд оруулах ("Би хүсч байна"), агуулгын талбарыг тодруулах ("Би чадна").

Багш аа: Хүний сайхан сэтгэл гайхалтай,

Мөн зүрх сэтгэлийн инээмсэглэл нь тааламжтай,

Та бие бие рүүгээ инээмсэглэ

Тэгээд чимээгүйхэн суу.

Өнөөдөр бид дахин очих болно гайхалтай ертөнцОртодокс соёл. Бид шинэ үзэл баримтлал, нээлтүүдтэй уулзалтыг хүлээж байна.

Хувийн UUD (оюутнууд хичээл дээр үр бүтээлтэй ажиллахад найрсаг уур амьсгал чухал гэдгийг хүлээн зөвшөөрдөг), зохицуулалт (оюутнууд хичээлд бэлэн байгаа эсэхээ үнэлдэг: танин мэдэхүйн идэвхтэй ажиллах хүсэл, боломж).

2. Туршилтын явцад мэдлэгээ шинэчлэх, хувь хүний ​​бэрхшээлийг засах.Энэ үе шатанд туршилтын сургалтын үйл ажиллагааг бие даан гүйцэтгэх сэдлийг бий болгох; үйл ажиллагааны шинэ арга барилыг бий болгоход хангалттай мэдлэг, ур чадвар, чадварыг шинэчлэх; зохих сэтгэцийн үйл ажиллагааг сургах; хүндрэл үүсгэх бие даасан үйл ажиллагааоюутнууд, өөрсдөө бичлэг хийсэн.

Асуулт ашиглан асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох

Багш аа: Сүүлийн хичээл дээр бид Эрхэм дээдсийн тухай ярилцсан. Уулан дээрх номлолд Есүс Христ юу заасныг санаж байна уу?

(Д: Мууг муугаар бүү хариул. Дайснуудаа хайрла. Өөрсдөдөө газар дээр эрдэнэс бүү цуглуул, харин тэнгэрт өөрсдөдөө эрдэнэс цуглуул. Битгий шүүгтүн.

Багш:Ёс зүйн алтан дүрмийг санаарай

(Д: "Хүмүүс өөрт чинь хандаасай гэж хүссэн бүх зүйлдээ тэдэнтэй тэгж ханд.")

- Багш:Тиймээс, Христэд итгэгч хүн сэтгэлдээ Бурхантай хамт амьдарч, гэрээнийхээ дагуу амьдрах нь аз жаргалыг олж авдаг.

Одоо би та бүхнийг "Интоор" хэмээх шүлгийг сонсохыг урьж байна.

Энэ шүлэг юуны тухай болохыг та мэдэх үү?

Багш шүлэг уншдаг.

Багш:Юуны төлөө?

(Нэгдүгээрт - гоо сайхны хувьд:

"Том, том болгоорой,

Үүнийг өргөн, өндөрт хоёуланг нь явуул

Мөн замаа чимэглэж,

Жил бүр цэцэглэж усанд ордог."

Хоёрдугаарт - амрах зорилгоор:

"Аялагчид түүний сүүдэрт хэвтэх болно,

Тэд сэрүүн, нам гүм байдалд амарна."

Гуравдугаарт:

"Магадгүй тэд намайг санах байх.

Гэхдээ тэд санахгүй - ямар ичмээр юм бэ -

Би энэ талаар огт санаа зовдоггүй:

Хэрэв тэд хүсэхгүй бол бүү санаарай, бүү хий, -

Би интоорын мод тарих болно! ")

Багш:Ямар төрөл гол санааэнэ шүлэг?

Исаковский энэ түүхийг ярьснаар бидэнд юу хэлэхийг хүссэн бэ?

Түүний баатар яагаад түүнд татагддаг вэ?

(Хөгшин хүн өөрийгөө боддоггүй, бусдыг халамжлахыг хүсдэг. Мэдээжийн хэрэг, интоорын модны доор сууж байсан хүмүүс түүнийг санаж байвал тэр баяртай байх болно. Гэхдээ энэ нь түүний хувьд гол зүйл биш юм.

"Хэрэв тэд хүсэхгүй байгаа бол бүү санаарай, болохгүй"

Би ямар ч байсан интоорын мод тарих болно!")

У: Гэрийнхээ ойролцоох цэцэрлэгт биш, замын хажууд интоорын мод тарьсан хөгшин хүний ​​үйлдлийг та хэрхэн дүгнэж байна вэ?

(Д: Өршөөл үзүүлж, Христийн ёсоор үйлдэж, сайн үйл хийж, Бурханы зарлигийг биелүүлсэн.)

Багш:-Хичээл дээр юу ярилцана гэж та бодож байна вэ?

(D: Сайн сайхны тухай, сайн үйлс)

((Хэсэгчилсэн хайлтын арга)

Асуудалтай нөхцөл байдлыг хүлээн зөвшөөрөх.

Хүүхдүүдийн хариулт

Шүлэгт дүн шинжилгээ хийх

Харилцааны УУД (бүлэгээр үүргээ гүйцэтгэж, үйл ажиллагааны зорилгыг харах).

Танин мэдэхүйн (шалтгаан-үр дагаврын холбоог тодорхойлох), харилцааны (өөрийн үзэл бодлыг илэрхийлэх, аман яриагаар бодлоо зөв илэрхийлэх), зохицуулах (аль хэдийн сурсан зүйлээ тодорхойлох, хэрэгжүүлэх).

Танин мэдэхүйн (шалтгаан-үр дагаврын холбоог тодорхойлох), харилцааны (өөрийн үзэл бодлыг илэрхийлэх, аман яриагаар бодлоо зөв илэрхийлэх), зохицуулах (аль хэдийн сурсан зүйл, хүндрэл учруулдаг зүйлийг тодорхойлох, ойлгох).

3. Хэцүү байдлын байршил, шалтгааныг тодорхойлох.Энэ үе шатанд оюутнууд хүндрэл үүссэн газар эсвэл алхамыг тодорхойлж, бүртгэх; хүндрэлийн шалтгааныг тодорхойлох - энэ анги, төрлийн анхны асуудлыг шийдвэрлэхэд ямар тодорхой мэдлэг, ур чадвар дутагдаж байна.

Багш аа::Яагаад сайн зүйл хийх хэрэгтэй байна вэ?

(: Учир нь нинжин сэтгэл, нигүүлсэл, хүмүүсийг хайрлах нь асар том гайхамшиг, Бурханы бидэнтэй ярьдаг хэл юм)

Багш аа:Сайныг хийх амархан уу?

Таныг сайн үйлс хийхэд юу нөлөөлсөн бэ?

Ашиг хонжоо хайлгүйгээр буян үйлдэж, дайснаа хайрлах боломжтой юу?

Христэд итгэгчид энэ асуултад хэрхэн хариулах вэ, бид сурах бичгийн текстийг уншсанаар олж мэдэх болно (х. 68-р хуудас, аминч үл хайхрах гэсэн үг)

Петрийн татгалзал, наманчлал нь уран зохиол, уран зурагт байнга гардаг сэдэв юм. Хүмүүс Христийн хайрыг гайхшруулдаг - өршөөнгүй, аав шиг: тэр Петрийн урвалтын талаар урьдчилан мэдэж байсан бөгөөд түүнийг хайрлахаа болихгүйгээр уучилсан. Христийн шашинд бүх хүмүүс заримдаа айдас, хулчгар, залхуу байдлаасаа болж муу үйлдэл хийхдээ Христээс татгалздаг гэж үздэг ч өөрсдийгөө засч залруулах, өршөөл үзүүлэх боломж тэдэнд байдаг. Ромын эзэнт гүрэнд Христийн шашинтан байх нь маш хэцүү байсан. Зөвхөн үүний төлөө л хүн амь насаараа төлж чадна. Гэвч Христэд итгэгчид ер бусын эр зоригийг харуулсан.

Энэ тухай сурах бичгийн текстээс уншъя

(х. 68-д зориулах үг)

Багш уншдаг

Төлөөлөгч Петрийн хувьд Ромыг орхих шийдвэр амаргүй байсан тул шавь нар нь энэ тухай асуув. Тэд Петрийг амийг нь аварч, Христийн шашныг үргэлжлүүлэн дэлгэрүүлэхийг хүссэн

2.) Текстийн шинжилгээ

Хэсэг хугацаанд сурагчид шиг санагдаж, хариулахыг хичээцгээе.

Петр яагаад "чичирэв", тэр ямар мэдрэмжийг мэдэрсэн бэ? (дахин урвах вий гэсэн айдас);

Яагаад? Эцсийн эцэст тэр Христ өршөөнгүй гэдгийг мэддэг, тэр уучлах болно (та хайртай хүмүүсийнхээ хайрыг ийм ичгүүргүйгээр ашиглаж чадахгүй);

Төлөөлөгч Петр яагаад буцаж ирсэн бэ? Тэрээр шавь нараа аварч чадалгүй өөрөө амиа алдсан. Магадгүй энэ нь эр зориг биш, харин алдаа юм болов уу?

(Түүний үйлдэл хүүхдүүдэд хачирхалтай, ойлгомжгүй мэт санагдаж болох ч Ортодокс Христэд итгэгчдийн үүднээс тэр маш их зүйл хийсэн гэдгийг би тайлбарлах болно. Эцсийн эцэст, Христэд итгэгч хүн хүн хэрхэн үхэж, ямар царайгаар үхэхийг огтхон ч хайхрамжгүй байдаггүй. мөнхийн өмнө гарч ирж, үхэшгүй байдал руу алхдаг.

Шавь нар нь сэтгэлийнхээ оргилд үлдэж, айдсаасаа доошоо унахгүй байхын тулд үхэх ёстой гэдгийг Петр ойлгодог. Тэр тэднийг дэмжиж, сүнслэгээр хүчирхэгжүүлэхээр явдаг. Мэдээжийн хэрэг, тэр Христийг хайрладаг учраас түүнийг дуурайдаг. Тэр дуурайдаг боловч үүгээрээ бахархдаггүй бөгөөд Христийн золиослол хэмжээлшгүй өндөр гэдгийг онцлон тэмдэглэж байгаа мэт Багш шигээ биш, үхэхээсээ өмнө урвуулан цовдлогдохыг гуйдаг.

Түүний дүү Төлөөлөгч Эндрю ташуу загалмай дээр цовдлогдохыг хүсэв.

(Танилцуулгын слайд)

Та энэ элчийн талаар сурах бичгийн захад байрлах "Энэ сонирхолтой байна" гэсэн хавсралтаас олж мэдэх боломжтой.

Мөн алдарт Гэгээн Эндрюгийн далбааны тухай өгүүлдэг.

3) Хүүхдүүд бие даан унших. “Энэ сонирхолтой байна”, х.69

Элч нар Христийг дуурайсан. Зөвхөн тэд ч биш. Бусдын сайн сайхны төлөө амиа золиосолсон олон жишээг бид мэднэ.

Эдгээр хүмүүсийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Түүхэнд аминч бус байдлын олон жишээ бий. Би залууст хандаж, амиа хичээсэн хүмүүсийн нэрийг хэлэхийг хүсч болно, эсвэл би өөрийнхөө жишээг хэлж болно. (Есдүгээр сарын 1-нд Беслан хотын сургуулийг эзлэн авч, багш нар эцсээ хүртэл хүүхдүүдтэй хамт байсан Осетид болсон эмгэнэлт үйл явдлын жишээ.)

Та зөвхөн үхэлд төдийгүй амьдралдаа Христийг дуурайж чадна. Үүний нэг жишээ бол гэгээнтнүүдийн амьдрал, үйлс юм.

Та ямар гэгээнтнүүдийн нэрийг мэддэг вэ?

Би тэдний хариултыг сонсож, өөрийнхөө жишээг хэлье. Куликовогийн тулалдаанд Дмитрий Донскойг адисалсан Радонежийн Сергиусын нэрийг би гарцаагүй санаж байх болно. Муромын Петр, Феврониа нар амьдралынхаа туршид бие биедээ нэг ч удаа муухай үг хэлж байгаагүй

Эдгээр хүмүүс сүнслэг онцгой баяр баясгаланг мэдрэхийн зэрэгцээ хүмүүсийн сайн сайхны төлөө, Бурханы төлөө харамгүй сайн үйлс хийсэн (Ортодокс Христэд итгэгчдийг сайн үйлсэд урамшуулдаг сэдэл). Энэ баяр баясгалан нь тэдний сэтгэлд амьдарч, нүдэнд нь тусч, ярианд нь илчлэгдэж, бүх үйлс, үйлдлүүдэд нь шингэж байв. Тийм ч учраас хүмүүс тусламж, дэмжлэг авахаар тэдэн рүү хандсан шинэ утгаамьдрал.

(Хүний амьдралыг өдөр, жилээр тооцдоггүй, гэхдээ сайн үйлсмөн ашигтай ажил гэж ардын мэргэн ухаан хэлдэг.)

Оросын агуу зохиолч Л.Н. Толстой: "Сайхан сэтгэл нь хүмүүст хариу үйлдэл үзүүлэх, өрөвдөх сэтгэл, өрөвдөх сэтгэл, анхаарал халамж юм; бүх зүйл эерэг, сайн, ашигтай."

Бүтээлч ажил. Үндэслэл

Танин мэдэхүйн (шалтгаан-үр дагаврын холбоог тодорхойлох, харьцуулах чадварыг харуулах), харилцааны (өөрийн үзэл бодлыг илэрхийлэх, аман яриагаар бодлоо чадварлаг илэрхийлэх), зохицуулах (аль хэдийн сурсан зүйл, хүндрэл учруулдаг зүйлийг тодорхойлох, ойлгох: Сүмийн үүднээс хүмүүсийг зэвсэг болгон хувиргах боломжтой юу?).

Харилцааны (өөрийн үзэл бодлыг илэрхийлэх, аман яриагаар бодлоо зөв илэрхийлэх), зохицуулах (өөрсдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны зорилгоо тодорхойлох).

4. Хүнд байдлаас гарах төсөл барих("хүүхдийн шинэ мэдлэгийг нээх"). Энэ үе шат нь оюутнуудад ирээдүйн боловсролын үйл ажиллагааны төслийн талаар харилцааны хэлбэрээр сэтгэх явдал юм: зорилго тавих, зорилгодоо хүрэх төлөвлөгөө боловсруулах, асуудлын нөхцөл байдлыг шийдвэрлэх арга, хэрэгслийг сонгох (загвар алгоритм, сурах бичиг).

Сурах бичгийн тексттэй ажиллах, Текстийн шинжилгээ,

Хосоор ажиллах.

Танин мэдэхүйн (системчлэх чадварыг харуулах (кластер үүсгэх үед), сурах бичгийн текстийг чиглүүлэх, шинэ материал сурахад чухал мэдээллийг тодруулах, түүнийг судлах төлөвлөгөө боловсруулах), харилцааны (өөрийн үзэл бодлыг илэрхийлэх, аман яриагаар бодлоо чадварлаг илэрхийлэх) ), зохицуулалт (үйл ажиллагааны үр дүнг засахын тулд санал хүсэлтэд зохих ёсоор хариулах, шүүмжлэлийг хүлээн авах, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны зорилго тавих).

Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи .

Биеийн тамирын минут

Тиймээс бид гараа өргөж,

Тэд гайхсан юм шиг.

Тэгээд бие биедээ газар руу

Бэлхүүс рүү бөхийв!

бөхийж, шулуун,

Тэд тонгойж, босоод зогсов.

Доод, доод, бүү залхуу,

Бөхийж, инээмсэглэ.

Хөдөлгөөнүүдийг хий

5. Дууссан төслийн хэрэгжилт. Энэ үе шат нь анхны асуудлыг шийдвэрлэх (оюутнуудын санал болгож буй янз бүрийн хувилбаруудыг хэлэлцэх, сонгох) орно оновчтой сонголт); бэрхшээлийг даван туулах чадвар; шинэ мэдлэгийн мөн чанарыг тодруулах.

4. Анхан шатны нэгтгэх.Хосоор ажиллах.

“Өөрийгөө үл хайхрах” гэдэг үгийн утгыг та хэрхэн ойлгож байна вэ? Текстээс уншина уу

Картууд дээр "ХАМГААЛАХ" гэдэг үгийг хэрхэн тодорхойлж болохыг тодруул.

Даалгавар 1. Өөрийгөө хайрлахгүй байх нь ..... (объект, үйлдэл, үзэгдэл, өмч, чанар)

Ийм чанартай хүний ​​онцлог юу вэ?

(Сайн үнээр туслах хүсэл байна уу? Шагнал, медаль, сонинд хөрөг зурах уу?)

Аав, ээжийнхээ магтаалын төлөө?

Сайн үйлс хийх, харамгүй туслах хүсэл?

Сайн сайхны төлөө өөрийн эрх ашгаа золиосолж, харамгүй, ямар ч шагналгүй байх хүсэл?

Даалгавар 2. Хэд хэдэн үгнээс үнэ цэнийн хувьд ойролцоо, эсрэг утгатай үгсийг сонго.2 баганад хуваарил.

Өөрийгөө бишрэх/өөрийгөө хязгаарлах, өөрийгөө хайрлах, өөрийгөө үгүйсгэх, өөрийгөө өрөвдөх, бардам зан, өөртөө найдах, бие даасан байдал, өөрийгөө үл хайхрах

Шалгах (урд талын)

Аль болох олон сайн, эерэг чанаруудыг нэрлэ

ийм энгийн бөгөөд нэгэн зэрэг багтаамжтай үг, сайхан сэтгэлтэй хослуулж болно

Ижил үгсийн толь бичиг эмхэтгэх

(тэвчээр, өршөөл, шүүмжлэхгүй байх, язгууртнууд)

Та эдгээр үгсийн утгыг мэдэх үү?

Сайхан сэтгэл бол хариу үйлдэл, сайн зүйл хийх хүсэл юм.

Өршөөл бол энэрэнгүй сэтгэлээр туслах хүсэл юм.

Залуус та нар юу гэж бодож байна вэ, эдгээр чанарууд хүнд тэр дороо төлөвшиж, төгс төрдөг үү?

(D: тэднийг амьдралынхаа туршид өсгөж, хөгжүүлэх хэрэгтэй)

Өршөөл, сайхан сэтгэл нь биднийг сайн үйлсэд түлхэц өгдөг. Бусдад тусалснаар та өөртөө тусалдаг, учир нь сайн зүйл хийх нь өөртөө ашиг тус, баяр баясгаланг авчирдаг. Сайн үйлс хийнэ гэдэг баяр баясгалантай амьдарна гэсэн үг.

Та гаднаасаа баяр баясгаланг хайж болно - хөл бөмбөг тоглох, кино үзэх, амттан идэх ... Гэхдээ ийм баяр баясгалан бидний зүрх сэтгэлд хэр удаан хадгалагддаг гэж та бодож байна уу?

Ийм гадаад баяр баясгалан хурдан өнгөрч, бидний зүрх сэтгэлд тогтохгүй. Мөн та өөр хүнд харамгүй туслах үед таны сэтгэл гэрлээр гэрэлтэж, энэ гэрэл таны зүрх сэтгэлд үүрд үлдэх болно. Та хэдий чинээ сайн зүйл хийнэ төдий чинээ таны сэтгэл гэрэлтдэг.

Хосоор ажиллах, харилцан шалгах

Харилцаа холбоо

R. Үйлдлийн дарааллыг хэлэх, танин мэдэхүйн санаачлагыг бий болгох.

P. Шаардлагатай мэдээллийг олж, тодруулах чадвар, таамаглал дэвшүүлж, тэдгээрийг зөвтгөх чадвар

K. Өөрийн бодлоо хангалттай бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх, янз бүрийн үзэл бодлыг харгалзан үзэх чадвар

L. Нийтлэг шалтгааны төлөө хариуцлага хүлээх чадвар, зан үйлийн ёс суртахууны хэм хэмжээ, ёс зүйн шаардлагыг дагаж мөрдөх чадвар

6. Бие даасан ажилстандартын дагуу өөрийгөө шалгах. Энэ үе шатанд оюутнууд үйл ажиллагааны шинэ аргыг ашиглан даалгавраа бие даан гүйцэтгэх, стандарттай харьцуулах үндсэн дээр өөрийгөө шалгах явдал юм. Энэ үе шатны сэтгэл хөдлөлийн гол зорилго нь оюутан бүрийн цаашдын танин мэдэхүйн үйл ажиллагаанд оролцох сэдэл төрүүлж, амжилтанд хүрэх нөхцөл байдлыг зохион байгуулах явдал юм.

В: Та зөвхөн үхэлд төдийгүй амьдралдаа ч Христийг дуурайж чадна. Энэ тухай сурах бичгийн 69-р хуудаснаас уншина уу

Мэдээлэл солилцох:

Т: Христэд итгэгчид сайн зүйл хийхийг эрмэлздэг хоёр дахь шалтгаан нь юу вэ?

(D: Сүнслэг баяр баясгалангийн туршлага)

У: Гэгээнтнүүдийн амьдрал сайн үйлсийн тод жишээ болж чадна (Радонежийн Сергиус, Саровын Серафим)

Хувь хүний ​​ажил

Харилцаа холбоо

UUD: ярилцагчийг сонсох, сонсох чадвар

Зохицуулалтын UUD: өөрийгөө хянах

Танин мэдэхүйн UUD: дүн шинжилгээ, синтез

7. Мэдлэгийн системд оруулах, давтах. Энэ үе шат нь шинэ мэдлэгийг ашиглах хил хязгаарыг тодорхойлох, утга учиртай тасралтгүй байдлыг хангахад шаардлагатай боловсролын агуулгыг давтах явдал юм.

Байнга юм уу Гадаад төрхХүн, түүний үйлдэл түүний мөн чанарыг тодорхойлж чадах уу? Харамсалтай нь бид хүнтэй уулзаад зогсохгүй хувцас хунараар нь дүгнээд дасчихсан. Самбарыг анхааралтай ажиглаад юу харсанаа хэлээч?

(D: Хар цэг)


Багш аа:- Хүн бүр зөвхөн бяцханыг нь харсан хар цэг, мөн том цагаан даавууг хэн ч хараагүй. Тиймээс бид амьдралдаа хүний ​​гавьяаг ялгах гэж оролдолгүйгээр өчүүхэн төдий дутагдлаар нь дүгнэдэг.

Урд ажил

Харилцаа холбоо

УУД: боловсролын хамтын ажиллагаа

Зохицуулалтын UUD: өөрийгөө хянах

Хувийн UUD: ёс суртахуун, ёс зүйн чиг баримжаа, сонирхол

Танин мэдэхүйн UUD: логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх

8. Сурах үйл ажиллагааны талаархи эргэцүүлэл. Энэ үе шатанд сурагчид өөрсдийн үйл ажиллагааг үнэлэх, хичээлийн шийдэгдээгүй бэрхшээлийг ирээдүйн боловсролын үйл ажиллагааны чиглэл болгон тэмдэглэх, гэрийн даалгавраа ярилцах, бүртгэх зэрэг орно.

Багш аа:- Яагаад ч юм бидний үед сайхан сэтгэл ёс суртахууны хүчээ алдаж, өршөөл нигүүлслийн хомсдолд орчихсон. Заримдаа бид бие биедээ үл тэвчих, бүр уурлаж бухимдах үе байдаг. Бид бусдын зовлон шаналал, зовлонг сонсохын тулд сонсох чадварыг эзэмшихийг хичээдэггүй.

Тиймээс өнөөдрийн хичээлээр хүний ​​сайн сайхан чанарыг үргэлж онцолж, илтгэдэг эдгээр чанаруудыг амьдралд олж авахын чухлыг ойлгохыг би үнэхээр хүсч байна.

Хичээлийн талаарх сэтгэгдлээ үнэлгээний хуудсан дээр тэмдэглэ.

Багш:Одоо хичээлийн сэдвээр тавьсан асуултад хариулъя: Яагаад сайн зүйл хийдэг вэ?

(Г: Сайныг өгснөөр хүн өгөхөөсөө хамаагүй их зүйлийг олж авдаг. Тэр сүнслэг баяр баясгаланг хүлээн авдаг.)

Хичээл дээр үндэслэн синквин хийх (сайн)

Нэг нэр үг

Хоёр нэр үг

Гурван үйл үг

Нэг өгүүлбэр

Өөрийгөө хүндэтгэх:

Би ангидаа ажилласан

идэвхтэй / идэвхгүй

Ангидаа хийсэн ажлаар дамжуулан I

сэтгэл хангалуун/сэтгэл ханамжгүй

Хичээл надад санагдсан

богино / урт

Хичээлийн хувьд I

ядарсан биш / ядарсан

Миний сэтгэлийн байдал

энэ нь сайжирсан/муу болсон

Надад хичээлийн материал байсан

тодорхой / тодорхойгүй

ашигтай/ашиггүй

сонирхолтой / уйтгартай

хялбар / хэцүү

Гэрийн даалгавар: бие даасан даалгавар бүхий картууд Эцэг эхчүүдтэй хамтран ажилладаг.

Дуу сонсогдож байна: "Сайн сайхны зам"

Хамтран ажилласанд баярлалаа!

Танин мэдэхүйн

UUD: мэдээлэл цуглуулах

Харилцаа холбоо

УУД: хамтын ажиллагаа

Хувийн UUD: ёс суртахуун ба ёс суртахууны чиг баримжаа