საქაღალდე გაკვეთილით კურსზე „ვსწავლობ პროექტის შექმნას“. ,,პროექტის შექმნის სწავლა“ სამუშაო პროგრამა თემაზე პროექტების შექმნის სწავლა 1

კლასგარეშე გაკვეთილი კურსზე „ვსწავლობთ პროექტის შექმნას“

ტრენინგის თემა: Ვარაუდი. ჰიპოთეზა. Პრობლემის გადაჭრა.

გაკვეთილის ტიპი: UONZ

საგაკვეთილო აღჭურვილობა: კომპიუტერები მასწავლებლისგან, პრეზენტაცია მასწავლებლისგან, სამუშაო წიგნები სტუდენტებისგან R.I. Sizov, R.F. სელიმოვი "ვსწავლობთ პროექტის შექმნას" მე -3 კლასი. ნაწილი 1, გვ 32-36, შეხსენებები ბავშვებისთვის, საგნების ილუსტრაციები, ბარათები.

გაკვეთილის მიზანი: პირობების შექმნაუცნობის შესახებ ვარაუდების გამოთქმის უნარის გამომუშავება, ჰიპოთეზების შესამოწმებლად გზის შეთავაზება, ძიების დადგმისა და მოქმედების ცნობილი და უცნობი მეთოდების ტესტირების უნარი.

დაგეგმილი შედეგი

თემა: საპროექტო და კვლევითი საქმიანობის მიმართ დადებითი დამოკიდებულების ჩამოყალიბება, საგანმანათლებლო აქტივობების დაუფლება საპროექტო ტექნოლოგიის ენობრივი ერთეულებით და შეძენილი ცოდნის გამოყენების უნარი შემეცნებითი, პრაქტიკული და კომუნიკაციური პრობლემების გადასაჭრელად.

პირადი: შეძლოს თვითშეფასების ჩატარება წარმატების კრიტერიუმზე დაყრდნობით საგანმანათლებლო საქმიანობა.

მეტასაგანი: შეძლებსგაკვეთილის მსვლელობისას მასწავლებლის დახმარებით განსაზღვრა და ჩამოაყალიბა მიზანი; კლასში მოქმედებების თანმიმდევრობის წარმოთქმა; მოქმედების სისწორის შეფასება ადეკვატური რეტროსპექტული შეფასების დონეზე;დაგეგმეთ თქვენი მოქმედება დავალების შესაბამისად; შეაფასოს და დაშვებული შეცდომების ხასიათის გათვალისწინებით ქმედებაში საჭირო კორექტივების შეტანა მისი დასრულების შემდეგ;გამოხატეთ თქვენი ვარაუდი.( მარეგულირებელი UUD).

Შეძლებს გამოხატეთ თქვენი აზრები ზეპირად; მოუსმინოს და გაიგოს სხვების მეტყველება; ერთობლივად შეთანხმდნენ კლასში ქცევისა და კომუნიკაციის წესებზე და დაიცვან ისინი.( კომუნიკაციური UUD).

Შეძლებსნავიგაცია თქვენი ცოდნის სისტემაში: მასწავლებლის დახმარებით განასხვავებენ ახალს უკვე ცნობილისგან; მიიღეთ ახალი ცოდნა: იპოვეთ პასუხები კითხვებზე თქვენი ცხოვრებისეული გამოცდილებისა და კლასში მიღებული ინფორმაციის გამოყენებით.(შემეცნებითი UUD).

გაკვეთილის ტექნოლოგიები: ICT, სისტემური აქტივობის მიდგომა, სათამაშო, ჯანმრთელობის დაზოგვის, კონტროლისა და შეფასების აქტივობები.

გაკვეთილის სტრუქტურა და მიმდინარეობა

გაკვეთილის ეტაპი

დავალებები

მასწავლებლის საქმიანობა.

აქტივობა

სტუდენტები

1. მოტივაცია

საგანმანათლებლო საქმიანობისთვის

განავითარეთ შემეცნებითი აქტივობა

2 . საცდელ ტრენინგში ინდივიდუალური სირთულეების განახლება და აღრიცხვა მოქმედება.

მოამზადეთ მოსწავლეები ახალი ცოდნის აღმოსაჩენად.

3. სირთულის ადგილმდებარეობისა და მიზეზის დადგენა.

ხელი შეუწყოს დაკვირვების, განზოგადების და დასკვნების გამოტანის უნარის განვითარებას .

4. სირთულიდან გამოსვლის პროექტის მშენებლობა.

ჩამოაყალიბეთ თემა და დაისახეთ გაკვეთილის მიზანი, შეიმუშავეთ სასწავლო აქტივობების გეგმა.

5. აშენებული პროექტის განხორციელება.

ვარიანტების განხილვა და მოქმედების საუკეთესო კურსის არჩევა .

7. ცოდნის სისტემაში ჩართვა და გამეორება.

მოქმედების ნასწავლი მეთოდების გამოყენების უნარის განვითარება.

8.დამოუკიდებელი მუშაობა

შემოწმებით

სტანდარტის მიხედვით.

ჩამოაყალიბეთ თვითკონტროლის მოქმედებები.

9. ახალი ცოდნის ინკორპორაცია ცოდნის სისტემაში.

10. რეფლექსია.

დღევანდელი გაკვეთილის დევიზი იქნება სლაიდზე დაწერილი სიტყვები.

წაიკითხეთ განცხადება.

! იჰეფსუ ეიშლობა იასთიუანიჩან იჩადუ იოკნელამ ს

როგორც კი პრობლემა წარმოიქმნება, ჩვენ ვიწყებთ სხვადასხვა ვარაუდის გამოთქმას იმის შესახებ, რასაც ვხედავთ, გვესმის, ვგრძნობთ. საკუთარ კითხვებზე პასუხების ძიების მცდელობის შედეგად,ჰიპოთეზები.

- ასე რომ, ბიჭებო, შეეცადეთ განსაზღვროთ ჩვენი გაკვეთილის თემა.(ბარათი ჰიპოთეზა დაფაზე)

ყველამ ყურადღებით მომისმინა, მიპასუხეთ, როგორ გესმით სიტყვა ჰიპოთეზა?

ვისაც ეჭვი ეპარება მაგიდაზე, დელფინის რჩევა შეიძლება დაგეხმაროთ.

ჩასვით ბარათი დაბეჭდილ ნოუთბუქში.9-დან

ტექნიკა "პროვოკაცია"

ბიჭებო, ყოველ გაკვეთილზე ჩვენ ვსახავთ მიზანს: რა უნდა ვისწავლოთ.

მაგრამ დღეს მე ვთავაზობ, რომ არ დავსახოთ მიზნები ჩვენი საქმიანობისთვის, რადგან... ეს უკვე გააკეთეს სხვა კლასის ბიჭებმა.

Მეთანხმები?

რადგან ჩემი წინადადება არ მოგწონს, მაშინ თავად განსაზღვრე გაკვეთილის მიზანი.

გახსოვდეთ რა არის მიზანი.(მიზანი არის თქვენი მისწრაფება, რა უნდა იყოს, სასურველია, მიღწეული, გადაწყვეტილი)

ბავშვები: ისწავლეთ დაშვების გამოთქმა წარმოშობილ პრობლემებზე პრობლემური საკითხები, წამოაყენა ჰიპოთეზები.

ამაში დაგვეხმარება გასართობი სავარჯიშოები და ტექსტთან მუშაობა.

Დავიწყოთ.

ა) ივარჯიშეთ გარემოებებზე

შეხედეთ სურათებს.

რა პირობებში იქნება ნივთები ძალიან სასარგებლო?

შეგიძლიათ წარმოიდგინოთ პირობები, რომლებშიც ორი ან მეტი ელემენტი გამოდგება?

რა პირობებში შეიძლება ეს იგივე ობიექტები იყოს სრულიად უსარგებლო და მავნეც კი?

ბ) იპოვნეთ შესაძლო მიზეზიამ მოვლენის.

"დათვს არ სძინავს ზამთარში, მაგრამ ხეტიალობს ტყეში."

ბიჭებო, მითხარით, იცით ამ მოვლენის მიზეზი?

დაიმახსოვრეთ, ვარაუდების გაკეთებისას ვიყენებთ შემდეგ სიტყვებს

დაასახელეთ 2-3 ყველაზე ლოგიკური, სარწმუნო ვარაუდი.

გამოიტანეთ 2 ყველაზე ფანტასტიკური, დაუჯერებელი ახსნა.

ᲛᲝᲑᲠᲣᲜᲔᲑᲐ. თამაშები მატჩებით (ჯგუფურად).

გადაიტანეთ 2 ასანთი ისე, რომ ძროხა სხვა მხარეს იყოს მიმართული.

გ) ტექსტთან მუშაობა (გვ.9)

ჩვენ მივიღეთ წერილი ორი ძმისგან, ტიგრანისა და გიორგისგან - ტყუპი ძმებისგან. ისინი ხშირად იბნევიან. ამიტომ მათ გადაწყვიტეს გაერკვიათ, იყო თუ არა მათი გემოვნება საკვებში.

გავეცნოთ ტექსტს ორი ძმის პროექტიდან.

რა არის თქვენი ამოცანა? (ამ პროექტისთვის უნდა დაწეროთ რამდენიმე დავალება).

ჯერ წაიკითხეთ ბრძენი დელფინის რჩევა.

(პროექტის ამოცანაა მიზნის მისაღწევად გზებისა და საშუალებების არჩევა)

როგორ ფიქრობთ, გამოგადგებათ თუ არა ჰიპოთეზების დაშვებისა და წამოყენების უნარი თქვენს საგანმანათლებლო საქმიანობაში?

დიახ, პასუხების ძიება, გადაწყვეტილებები, დაფიქრება, კითხვების დასმა.

თუ გაკვეთილზე კმაყოფილი ხართ თქვენი მუშაობით, ფიქრობთ, რომ გაკვეთილი სასარგებლო იყო, აწიეთ მწვანე ფანარი, თუ

კარგად გააკეთე! კარგად გააკეთე! მოდი, ტაში მოვიწონოთ.

საჩუქრად ბრძენი დელფინისგანტესტი

Ჩართვაბიზნესშიკლასგარეშე რიტმიკლასები.

ისინი განსაზღვრავენ რა თანმიმდევრობით უნდა წაიკითხონ განცხადების გასაკეთებლად.

დიდი წარმატებები იწყება მცირე იღბლით!

განსაზღვრეთ გაკვეთილის თემა

სტუდენტები გთავაზობთ ვარიანტებს.

ლექსიკის ბარათში

ჩასვით დაბეჭდილ რვეულში.

მოსწავლეები არ ეთანხმებიან და განმარტავენ, რომ სხვისი მიზანი სხვისი შედეგია. თუ არ განვსაზღვრავთ საგანმანათლებლო საქმიანობის მიზანს, ჩვენი საქმიანობის შედეგს ვერ დავინახავთ. და მაშინ რისკენ უნდა ვისწრაფოდეთ?

სტუდენტები მუშაობენ

ჰიპოთეზებისა და პროვოკაციული იდეების გენერირებაში უნარების სწავლება

გამოხატეთ საკუთარი აზრი (არა)

გაიმეორეთ:

Შესაძლოა;

დავუშვათ;

Მოდით ვთქვათ;

Შესაძლოა;

Რა იქნება თუ…

ამ თავსატეხის ამოსახსნელად დაგჭირდებათ ასანთი (გამოვიყენეთ მუყაოს ზოლები)

ნაბეჭდ რვეულში მუშაობათან. 9

ინსტრუქციებთან მუშაობა.

საგანმანათლებლო მოქმედების თვითშეფასება.

1. ვარაუდების გაკეთებისას გამოიყენეთ სიტყვები:

1. მოვითხოვთ, რომ...;

2. ვივარაუდოთ;

3. ძალიან გვინდა...;

2. თუ არ იცით პასუხი კითხვაზე:

1. აღიარეთ, რომ არ გაქვთ საკმარისი ინფორმაცია;

2. არ აღიაროთ, რომ არ გაქვთ საკმარისი ინფორმაცია; 3. დაიწყე პასუხის შედგენა

საინტერესო ადამიანებთან შეხვედრა. ინტერვიუ.

ელემენტი: კურსის გაკვეთილი „ვსწავლობ პროექტის შექმნას“.

კლასი: 2

გაკვეთილის თემა : „საინტერესო ადამიანებთან შეხვედრა. ინტერვიუ“.

გაკვეთილის ტიპი: ახალი მასალის სწავლა

ფორმები ტრენინგი : კლასგარეშე საქმიანობაში

ტრენინგის სახეები: განმარტებითი-საილუსტრაციო, საძიებო, პრობლემური

ტექნოლოგია: განვითარების განათლება, ისტ

სწავლების მეთოდები:

    ვერბალური (ტექსტთან მუშაობა, მოსწავლეთა პრეზენტაციები)

    ვიზუალური (მულტიმედიური პრეზენტაცია)

    პრაქტიკული (დავალებების შესრულება)

    ძიება გამოყენებით ტექნიკური საშუალებებიტრენინგი

გაკვეთილის საგანმანათლებლო მიზნები:

    გასაუბრების, ხელმძღვანელობის და დისკუსიებში მონაწილეობის უნარის გამომუშავება

    ინტერვიუს საფუძვლების ცოდნის გამოყენება არასტანდარტულ სიტუაციაში

საგანმანათლებლო მიზნები:

    სწავლის ორგანიზება და მოსწავლეების მიერ ინტერვიუს თავისებურებების გაგება;

    შექმენით სიტუაცია, რომ მოსწავლეებმა გამოიყენონ თეორიული ცოდნა პრაქტიკულ სავარჯიშოებში

განვითარების მიზანი : საკომუნიკაციო და საინფორმაციო კომპეტენციების განვითარება

განვითარების ამოცანები:

    გააგრძელოს ტექსტთან მუშაობის, მიღებული ინფორმაციის ანალიზისა და შეჯამების უნარების გამომუშავება;

    კონცეპტუალური აპარატის ფორმირება;

    ჯგუფში მუშაობის უნარ-ჩვევების განვითარება;

    მონოლოგური მეტყველების განვითარება.

აღჭურვილობა:

    კომპიუტერი

    მრავალპროექტორი

    მულტიმედიური პრეზენტაცია

გაკვეთილის მიმდინარეობა:

    ორგ. მომენტი.

ჩვენ ფეხებს ერთად დავაყენებთ

მოდით, ზურგი პირდაპირ მივაქციოთ

მოდით ყველას ღიმილი ვაჩუქოთ

და დავიწყოთ გაკვეთილი!!!

ბიჭებო, დღეს ჩვენს გაკვეთილზე ვიმუშავებთ ჯგუფებში. გავიხსენოთ ჯგუფში მუშაობის წესები. მაგრამ ჩვენს ჯგუფებს ექნებათ მბრუნავი შემადგენლობა. აქამდე ასე არ ვმუშაობდით, ამიტომ ფრთხილად იყავით და კარგად მოუსმინეთ ჩემს მითითებებს. მე მოგეცით სხვადასხვა ფერის გეომეტრიული ფორმები. გავყოთ ასე: ჯგუფი 1 - სამკუთხედებით, ჯგუფი 2 - წრეებით, ჯგუფი 3 - კვადრატებით.

2.დაფარული მასალის გამეორება

შეუსაბამეთ ტერმინი შესაბამის ფორმულირებას (შეამოწმეთ) - განაცხადი

3.პრობლემური სიტუაციის შექმნა

მე და შენ გუშინ წავედით სოფელში. იელოვო. სად ვიყავით? (სახანძრო სადგურზე, მუზეუმში, გაზეთ „ისკრა პრიკამიას“ რედაქციაში)

ბიჭებო, ვინ მოგცათ ექსკურსიები?

მითხარი, დაინტერესდი?

როგორ შეიძლება ამ ადამიანებს სხვანაირად ვუწოდოთ?

რაზე ვისაუბრებთ დღეს?

თქვენს მაგიდებზე გაქვთ ბარათები შრიფტით. შეადგინეთ სიტყვა ამ ბარათების გამოყენებით.

Რა მიიღე? (ინტერვიუ)

ვინ იცის ამ სიტყვის მნიშვნელობა?

მოდით შევხედოთ ლექსიკონს.

რა ჰქვია იმ ადამიანს, ვინც ინტერვიუს ატარებს?

წარმოიდგინეთ, რომ თქვენი კლასი არის სკოლის გაზეთის რედაქცია. როდის მიმდინარეობს მზადება? უახლესი ნომერი, ყველას ევალება რაღაც დავალება. მოდით, დაუყოვნებლივ დავიწყოთ დავალება. ჩვენი სკოლის დირექტორთან გასაუბრება გვჭირდება. მე ვფიქრობ, რომ ბარდინა ირინა ადვილად უმკლავდება ამ ამოცანას.

ასე რომ, ახლა აიღეთ ბლოკნოტი, ფანქარი და მიდიხართ გასაუბრებაზე.

ამოცანა გასაგებია? Სად წახვედი? უკვე გადაწყვიტე რას სთხოვ მას? მზად არის ინტერვიუს მისაცემად? იქნებ კლასშია დაკავებული, იქნებ შეხვედრაზეა წასული...

Რა უნდა გავაკეთო?

Ბიჭები:როგორ ფიქრობთ, რა იქნება ინტერვიუს შედეგი? წარმატებით დასრულდება თუ არა რედაქტორის სამუშაო? რა არის საჭირო იმისათვის, რომ ინტერვიუ წარმატებული იყოს?

4. გაკვეთილის თემისა და მიზნის განცხადება.

დღეს ჩვენ გავიგებთ, თუ როგორ შეგიძლიათ ინტერვიუების საშუალებით საინტერესო ადამიანებთან ურთიერთობა.

5.გაკვეთილის თემაზე მუშაობა.

გაიხსენეთ რა პროექტების შექმნა გვინდოდა სასწავლო წლის ბოლომდე. (ყვავილების საწოლის დარგვა, დუბროვოს 400 წლის იუბილეზე მაგარი გაზეთის შექმნა.)

შეგვიძლია თუ არა ამ პროექტების განხორციელება მარტო, არავის დახმარების გარეშე?

ბარათებიდან შეარჩიეთ სპეციალისტები, რომლებიც დაგვეხმარებიან პროექტში „ყვავილების ყვავილი“ და „გაზეთის“ პროექტში. (ჯგუფურად მუშაობა) - განაცხადი.

როგორ შეიძლება ეს ხალხი დაგვეხმაროს? (ინტერვიუ)

მოდით დავფიქრდეთ, როგორი უნდა იყოს წარმატებული ინტერვიუ.

სანამ გასაუბრებაზე წახვალ, საჭიროა...

გამოხატეთ თქვენი ჰიპოთეზა დახმარების ბარათების გამოყენებით - განაცხადი.

(მოსწავლეები გამოთქვამენ თავიანთ ვარაუდებს, მასწავლებელი აკეთებს ჩანაწერებს დაფაზე მარკერით)

იფიქრეთ ინტერვიუს თემაზე

თანამოსაუბრის შერჩევა

კითხვების მომზადება

შეხვედრის შეთანხმება

შექმენით კომფორტული გარემო - გაიმარჯვეთ თქვენს თანამოსაუბრეზე

კითხვები სწორი და ღიაა

შევცვალოთ ჯგუფის შემადგენლობა. ჯგუფი 1 - წითელი ფიგურებით, 2 - ლურჯი, 3 - მწვანე.

რა ძირითადი წესები გამოგვადგება თანამოსაუბრესთან გასაუბრებისას? (ბარათებთან მუშაობა)

აირჩიეთ ეს წესები ბარათებიდან.

    იყავი ტაქტიანი.

    Ჩუმად იყავი.

    Იყავი მეგობრული.

    Იყავი უხეში.

    Იყავი გულწრფელი.

    იყავი უყურადღებო

რა ჰქვია პროფესიას ადამიანს, რომელიც თითქმის ყოველდღე იღებს ინტერვიუს? (ჟურნალისტი, კორესპონდენტი)

თამაში "აირჩიე ჟურნალისტის თემა"

მიკროფონის ცოცხი ვიდეოკამერის ჩაფხუტი

სახელური bucket მაგნიტოფონი საბურღი

რვეულის ნაჯახი მობილური ტელეფონიმატჩები

შოველ რკინის საათის ნოტები

კომპიუტერის საღებავის ფუნჯი კამერა ცეცხლმაქრი

შევცვალოთ ჯგუფის შემადგენლობა. ჯგუფი 1 – ვის აქვს რიცხვი 1 ფიგურებზე, 2 – რიცხვი 2, 3 – რიცხვი 3.

თამაში "ინტერვიუ" (თითოეული სტუდენტის სკამის ქვეშ დამაგრებულია ნიშანი პროფესიის სახელწოდებით)

იპოვეთ ბარათი თქვენი სკამის ქვეშ პროფესიების სახელებით. ჩვენ მივდივართ დაფაზე. ჩვენი კორესპონდენტი დაგისვამთ რამდენიმე კითხვას (კორესპონდენტი, მძღოლი, გამყიდველი, პარიკმახერი, მასწავლებელი, დამლაგებელი, მზარეული, მკერავი, ფოტოგრაფი, მშენებელი, მეხანძრე, მცხობელი, მხატვარი, ფოსტალიონი)

კორესპონდენტი ყველას უახლოვდება და კითხვებს უსვამს:

Სად მუშაობ?

რა საინტერესო რამ შეგიძლიათ გვითხრათ?

რა გჭირდებათ ამისთვის?

    პრაქტიკული ნაწილი.

ცნობილი სიმართლე ამბობს: ”მსოფლიოში არ არსებობს უფრო დიდი საგანძური, ვიდრე ადამიანის სული.”დღეს ჩვენ თანამოსაუბრეში ვეძებთ საგანძურს. ჩვენი ამოცანაა ვიპოვოთ „განძი“ ჩვენს პარტნიორ ინტერვიუში, ვიპოვოთ ისეთი რამ, რაც შესაძლოა მან თავად არ იცოდა თავის შესახებ; დაეხმარეთ მას აღმოაჩინოს საკუთარი თავი, როგორც საგანძური.

ჯგუფური დავალება:

წაიკითხეთ კითხვები კითხვარის ფურცელზე. თქვენ უნდა გაიაროთ ინტერვიუ თქვენი ჯგუფის 2 წევრისგან და ჩაწეროთ პასუხები ცხრილში. თქვენი ამოცანაა: შეარჩიეთ თანამოსაუბრე, სასურველია ვინმე ნაკლებად ნაცნობი და გასაუბრების დროს ისწავლეთ რაც შეიძლება მეტი მის შესახებ.- განაცხადი.

ჯგუფური დავალება:

1. გასაუბრება ჩვენს სტუმარს. შეეცადეთ მიიღოთ რაც შეიძლება სრული პასუხი დასმულ კითხვებზე.

2. ინტერვიუს დროს მიღებული მონაცემები წარმოადგინეთ სტატიის დამახასიათებელი“ „საინტერესო თანამოსაუბრე“

სავარჯიშო "ინტერვიუ მომზადების გარეშე"

ჟურნალისტის მუშაობაში ხშირია შემთხვევები, როცა დრო არ რჩება ინტერვიუს მოსამზადებლად ან კითხვების დასაწერად. ჩვენ სწრაფად უნდა ვიმოქმედოთ. შემდეგ კი ინტერვიუს შედეგი დამოკიდებულია ჟურნალისტის უნარზე, მის ინტელექტზე, სწრაფ რეაქციაზე თანამოსაუბრის პასუხზე და კომუნიკაციის უნარზე. მოდით წარმოვიდგინოთ სიტუაცია, როდესაც სასწრაფოდ გჭირდებათ გასაუბრების აღება და დრო არ არის მისი მოსამზადებლად. დავკარგოთ სიტუაცია. ინტერვიუ ზღაპრის გმირთან.

    Წითელქუდა

    ფოსტალიონი პეჩკინი

    პინოქიო

5.გაკვეთილის შედეგი.

გაიხსენეთ სიტუაცია გაკვეთილის დასაწყისში.

ახლა შეგიძლია ინტერვიუს გაკეთება?

რა ისწავლეთ, რა ცოდნა მიიღეთ?

6. რეფლექსია "ჩემოდანი, ხორცის საფქვავი, კალათა"

დაფაზე დაკიდებულია ჩემოდანის, ხორცსაკეპ მანქანასა და კალათის ნახატები.

    ჩემოდანი არის ყველაფერი, რაც მომავალში გამოგადგებათ.

    ხორცის საფქვავი - დავამუშავებ ინფორმაციას.

    კალათა - ყველაფერს გადავყრი.

მოსწავლეებს სთხოვენ აირჩიონ რას გააკეთებენ კლასში მიღებულ ინფორმაციას. დანართი 1.

კითხვარის ფურცელი

კითხვა No.

რომელი თანამოსაუბრე...

პასუხი / თანამოსაუბრის სახელი

    Რა არის თქვენი საყვარელი ფერი?

    რომელია თქვენი საყვარელი სათამაშო?

    რომელია თქვენი საყვარელი ხილი?

    რომელია თქვენი საყვარელი მულტფილმი?

    საყვარელი თამაში?

    სად მოგწონთ სიარული?

    Რომელია შენი საყვარელი ცხოველი?

    Ფავორიტი სიმღერა?

    რომელია შენი საყვარელი წიგნი?

    საყვარელი დღესასწაული?

    რა სათამაშოთი გძინავს?

    Რისი კეთება გიყვარს?

    ვინ არის შენი საუკეთესო მეგობარი? რატომ მოგწონს ის?

    რა გინდა იყო, როცა გაიზრდები?

    რა საჩუქარი გსურთ თქვენი შემდეგი დაბადების დღისთვის?

    რისი კეთება მოგწონთ შაბათ-კვირას?

დანართი 2.

1. გასაუბრება ჩვენს ერთ-ერთ სტუმარს. შეეცადეთ „დაელაპარაკეთ“ თქვენს თანამოსაუბრეს და მიიღოთ სრული ინფორმაცია.

რჩევა: არ დაგავიწყდეთ საკუთარი თავის გაცნობა და თქვენი თანამოსაუბრის გაცნობა.

ინტერვიუს კითხვები:

1. რომელია თქვენი საყვარელი წიგნი? საყვარელი ფილმი, სატელევიზიო შოუ?

2. გყავთ საყვარელი გმირი, პერსონაჟი, რომელსაც ისურვებდით დამსგავსებულიყავით?

3. გთხოვთ განაგრძოთ წინადადება.

ყველაზე დიდი წარმატებაცხოვრებაში ეს არის...

ცხოვრებაში ყველაფერი დამოკიდებულია იმაზე...

მგონი ვერასდროს შევძლებ...

უხეში გეგმასტატიების შესახებ საინტერესო ადამიანი(მისასალმებელია თქვენი შემოქმედება!)

ჩემი გმირის სახელი......

მასთან საუბრიდან გავიგეთ, რომ... (რომელია თქვენი საყვარელი წიგნი, აჩვენეთ, ვის ისურვებდით იყოთ...)

... (სახელი) თვლის, რომ ცხოვრებაში ყველაფერი დამოკიდებულია...

ყველაზე დიდი წარმატება ცხოვრებაში, მისი აზრით, არის...

…. (სახელი) ვერასოდეს შეძლებს….

დასკვნა: ინტერვიუს დროს ბევრი რამ გავიგე ჩემი თანამოსაუბრის შესახებ, რომ ის...

პროგრამა კლასგარეშე საქმიანობა

„ვსწავლობ პროექტის შექმნას“

განმარტებითი შენიშვნა

დღეს ბევრ მასწავლებელს და საგანმანათლებლო ფსიქოლოგს ესმის, რომ სკოლაში წარმატებით სწავლისთვის, თანამედროვე მოსწავლეს უნდა ჰქონდეს ისეთი მახასიათებლები და უნარები, როგორიცაა გარემო სიტუაციის ნავიგაციის უნარი, დამოუკიდებლად აირჩიოს საქმიანობის ტიპი და მიმართულება, განსაზღვროს მათი ინტერესები და დაგეგმოს. იმუშავეთ შესაძლებლობების რეალიზაციისთვის. ამ პრობლემისადმი ყურადღება განპირობებულია იმითაც, რომ ბოლო წლებში გაიზარდა იმ მოსწავლეთა რიცხვი, რომლებსაც უჭირთ საგანმანათლებლო გარემოსთან ადაპტაცია და სასკოლო პროგრამების დაუფლება. ამ ბავშვებზე დაკვირვება და მათი დიაგნოზი აჩვენებს არასაკმარის განვითარებას სოციალური სფერო. ბავშვებს უჭირთ ქცევის ორგანიზება, ყველაზე ხშირად არაადეკვატურად რეაგირებენ სიტუაციაზე და შედეგად, უჭირთ სასკოლო პროგრამების ათვისება.

ამ კუთხით საჭიროა სასწავლო სივრცის ორგანიზების გადახედვა, რათა შეიქმნას პირობები, რომლებიც ხელს შეუწყობს კომპეტენციების ჩამოყალიბებას, რაც ხელს შეუწყობს ბავშვის განვითარებას და მის სოციალიზაციას.

ამჟამად სასწავლო პრაქტიკაში აქტიურად გამოიყენება პროექტის მეთოდი, რომელიც წარმატებით წყვეტს როგორც საგანმანათლებლო, ისე საგანმანათლებლო პრობლემებს. პროექტის მეთოდით გაკვეთილები მოსწავლეს აძლევს სისტემაში საკუთარი თავის გამოხატვის შესაძლებლობას საზოგადოებასთან ურთიერთობები, წვლილი შეიტანოს ახალი სოციალური პოზიციის ჩამოყალიბებაში. გაკვეთილების დროს მოსწავლეები იძენენ საკუთარი საქმიანობის დაგეგმვისა და ორგანიზების უნარ-ჩვევებს, აქვთ შესაძლებლობა აღმოაჩინონ და გააცნობიერონ თავიანთი თანდაყოლილი შესაძლებლობები.

თვითგამორკვევის უნარების განვითარების ეს პროგრამა იგეგმება მოსწავლეთა ასაკობრივი სპეციფიკის გათვალისწინებით.

პროექტის მეთოდი - ეს არ არის მხოლოდ მასწავლებლის მიერ შერჩეული ტექნიკისა და მოქმედებების ერთობლიობა, ეს არის მასწავლებლის მიერ სპეციალურად ორგანიზებული პრობლემური სიტუაცია, რომელიც უბიძგებს მოსწავლეს მოიძიოს ინფორმაცია, აირჩიოს მისი დამუშავების გზები და კომუნიკაციური აქტივობების ვარიანტები. გადაჭრას. ეს არის პრობლემური ვითარება, რომელიც უნივერსალურია როგორც საგანმანათლებლო, ისე საგანმანათლებლო პრობლემების გადასაჭრელად, რადგან ქმნის ბუნებრივ გარემოს, რაც შეიძლება ახლოს რეალურთან, რომელშიც სტიმულირდება. პრაქტიკული აქტივობებისტუდენტი. მასწავლებლის მიერ გამოვლენილი პრობლემის გადაჭრის აუცილებლობის სიტუაცია უზრუნველყოფს, რომ მოსწავლე დაეუფლოს სასწავლო საქმიანობის ახალ მეთოდებს და ჩამოაყალიბოს თვითორგანიზაციის გამოცდილება. საკუთარი შესაძლებლობებიდა თანდაყოლილი შესაძლებლობების აქტუალიზაცია.

პროგრამის მიზანი: დაწყებითი სკოლის მოსწავლეების თვითრეგულირებისა და თვითგამორკვევის უნარების განვითარების პირობების შექმნა.

Დავალებები:

  1. დიზაინის ტექნოლოგიების გაცნობა, პროექტის აგების ალგორითმი (კოგნიტური UUD).
  2. ინტერაქციის პოზიციის ჩამოყალიბება, ჯგუფური ურთიერთობის უნარები (კომუნიკაციური UUD).
  3. დამოუკიდებელი შემოქმედებითი სამუშაოს შესრულების, საკუთარი საქმიანობის შეფასების გამოცდილების ჩამოყალიბება (მარეგულირებელი UUD).
  4. თვითგამორკვევისა და განხორციელების უნარის ჩამოყალიბება საკუთარი პროექტი(პერსონალური UUD)

ასაკობრივი დასაბუთება:

Სოციალური განვითარება.თვითგანვითარების საფუძვლის შექმნის ასაკი, თვითშემეცნების ჩამოყალიბების დასრულება.

აზროვნება ხდება პიროვნული სოციალიზებული. იწყება საკუთარი თავის ძებნა. ახლებს სწავლობენ სოციალური ცნებები, აღრმავებს ადამიანის ქცევის მოტივების გაგებას.

მოტივები ვლინდება და დიფერენცირებულია. ბავშვი იწყებს რეალურად გაცნობიერებას მისი საქმიანობისა და ქცევის შესახებ გარე სამყაროსთან ურთიერთობის სისტემაში. მოტივაცია არის სოციალური შეფასება. იზრდება უკმაყოფილება საკუთარი თავის მიმართ, ჩნდება კრიტიკა საკუთარი თავისა და გარშემომყოფების მიმართ.

შემეცნებითი ფუნქციები.ყურადღების პერსპექტიული რეგულირება ხდება შესაძლებელი. მეხსიერების პიკური განვითარება. ბავშვი ახსოვს შაბლონებში, მნიშვნელობის მიხედვით და ამრავლებს მათ მოთხოვნისამებრ. აღქმა ორგანიზებული, აქტიური და დიფერენცირებული დაკვირვების სახით.

აზროვნება ხდება რეფლექსური, შემოქმედებითი, დომინანტური შემეცნებითი პროცესი.

ბავშვს შეუძლია კოგნიტური მიზნების დასახვა, საჭირო ინფორმაციის შერჩევა და მიზნებთან დაკავშირებით თავისი საქმიანობის ორგანიზება.

პროგრამა მიზნად ისახავს შემდეგი შედეგების მიღწევას:

  • მოსწავლეები სწავლობენ პირველად იდეასთან მუშაობას.
  • ვითარდება აქტივობების დაგეგმვის უნარი.
  • ყალიბდება კონცენტრირების, შეკავებისა და ყურადღების სხვა აქტივობებზე გადატანის უნარი.
  • ყალიბდება თქვენი იდეის დაცვის გამოცდილება.
  • ყალიბდება თვითგამორკვევის გამოცდილება.
  • განვითარებულია უცნობ აუდიტორიის წინაშე საჯარო გამოსვლის უნარი.
  • მოსწავლეები სწავლობენ წყვილებში და ჯგუფში ურთიერთობას.
  • ყალიბდება გამოცდილება პირველადი კვლევით საქმიანობაში.

შეძენილი უნარები ეხმარება მოსწავლეს უკეთ გაეცნოს გარემომცველ რეალობას და მასზე ადეკვატური რეაგირება მოახდინოს.

შესაბამისობა.

სასწავლო პროცესის მაქსიმალური ეფექტურობის მიღწევა შესაძლებელია, თუ მოსწავლეები ჩაძირულნი არიან შემოქმედებითი კვლევისა და კვლევის ატმოსფეროში. მხოლოდ მაშინ, როცა ბავშვები დაინტერესდებიან, როცა ინტერესდებიან, აკეთებენ სასარგებლო და მნიშვნელოვან საქმეს, უკეთ სწავლობენ მასალას. სტუდენტების პირადი პოტენციალის გასააქტიურებლად პირობების შექმნა, ასევე, ერთი მხრივ, ცოდნის მიღების ინდივიდუალიზაციის და, მეორე მხრივ, მათი გამოყენების კოლექტიური ფორმების ჰარმონიული კომბინაცია იძლევა.დიზაინის ტექნოლოგია.

პროექტის მეთოდი არის სასწავლო პროცესის ორგანიზების მოქნილი მოდელი, რომელიც ორიენტირებულია მოსწავლეთა განვითარებაზე და მათ თვითრეალიზაციაზე აქტივობებში. ის ხელს უწყობს დაკვირვების განვითარებას და საკუთარი დაკვირვების ახსნა-განმარტების პოვნის სურვილს, ასწავლის კითხვების დასმას და მათზე პასუხების პოვნას, შემდეგ კი პასუხების სისწორის შემოწმებას ინფორმაციის გაანალიზებით, ექსპერიმენტების ჩატარებით და კვლევის გზით.

პროექტის მეთოდი არის ეფექტური საშუალებები პიროვნული განვითარებასკოლის მოსწავლე. ის სასწავლო პროცესს ორიენტირებს ინდივიდის შემოქმედებით თვითრეალიზაციაზე, აყალიბებს მოსწავლეთა აქტიურ დამოუკიდებელ და აქტიურ პოზიციას სწავლაში და ხელს უწყობს მოსწავლეთა სოციალიზაციას, რაც, საბოლოო ჯამში, სასწავლო პროცესის ერთ-ერთი მიზანია.

ზოგადსაგანმანათლებლო, კომპლექსური დიდაქტიკური და კვლევითი უნარების განვითარებაში უწყვეტობის რუკა.

მე-2 კლასი

  • მოსმენა და წაკითხვა დასახული მიზნისა და ამოცანის საფუძველზე;
  • შიდა სამოქმედო გეგმის საფუძველზე მასალის დაუფლება;
  • საკუთარი გონებრივი მოქმედებების განვითარებაში შესწორებების შეტანა;
  • გადაიტანეთ ამბავი თავიდან ბოლომდე;
  • შემოქმედებითად გამოიყენოს ცოდნა ახალ პირობებში, ჩაატაროს ექსპერიმენტული სამუშაოები;
  • წიგნებთან მუშაობა, შეეძლოს კონკრეტული მიზნისთვის მასალის შერჩევა.

პროგრამა შედგება სამი განყოფილებისგან:

  1. პირველივე პროექტები (პროექტის აქტივობის კონცეფციის ჩამოყალიბება და თანამშრომლობის უნარები. (თანამშრომლობის უნარების ჩამოყალიბება. რა არის გუნდი? როგორ ვიმუშაოთ გუნდში?
  2. პროექტის საქმიანობის საფუძვლები. (პრობლემიდან მიზნამდე. საცნობარო ლიტერატურასთან მუშაობა. ინფორმაციის დამუშავების მეთოდები. რიტორიკის საფუძვლები. Საჯარო გამოსვლები. პროექტის მიმართული კითხვები: ფუნდამენტური, პრობლემური, საგანმანათლებლო. პროექტებზე მუშაობა.)
  3. პროექტზე მუშაობა. (სრულფასოვან ჯგუფურ და ინდივიდუალურ პროექტებზე მუშაობა.)

მე-2 კლასში კურსის შესასწავლად წელიწადში 34 საათია გამოყოფილი, კვირაში 1 საათი.

დაგეგმილი შედეგები:

კომუნიკაციური კომპეტენციის განვითარების დონე:

-- ზეპირი პრეზენტაცია;

- - პროდუქტიული კომუნიკაცია (ჯგუფში მუშაობა).

ინფორმაციული კომპეტენციის განვითარების დონე:

-- ინფორმაციის მოძიება;

მონაცემთა დამუშავება;

პრობლემის გადაჭრის კომპეტენციის განვითარების დონე:

პრობლემის ფორმულირება;

მიზნების დასახვა და დაგეგმვა;

შედეგის შეფასება.

სტუდენტს შესაძლებლობა ექნება ისწავლოს:

  • პრობლემების დანახვა, კითხვების დასმა;

წამოაყენეთ ჰიპოთეზები, განსაზღვრეთ ცნებები;

  • კლასიფიკაცია, დაკვირვება;
  • ექსპერიმენტების ჩატარება, დასკვნების, დასკვნების გამოტანა;
  • დაიცავი შენი იდეები.

Მოსალოდნელი შედეგი:

1.ინტელექტუალური განვითარება და პიროვნული ზრდაბავშვი.

2.ინფორმაციასთან მუშაობის უნარი.

3. მიზნების დასახვის გამოცდილება.

4. ბავშვს აქვს დაგეგმვის გამოცდილება.

5. თქვენი ჰორიზონტის გაფართოება.

6.აზროვნების განვითარება.

7.ემოციური სფეროს განვითარება.

8. საჯარო გამოსვლის გამოცდილება.

  1. Ზოგადი განათლება ორგანიზაციული უნარები.
  • აქტივობების მონიტორინგისა და შეფასების გზების განსაზღვრა (პასუხი კითხვებზე „ეს არის შედეგი მიღებული?“, „სწორად კეთდება თუ არა?“); წარმოქმნილი სირთულეების მიზეზების და მათი აღმოფხვრის გზების იდენტიფიცირება; სირთულეების გათვალისწინება (პასუხი კითხვაზე „რა სირთულეები შეიძლება წარმოიშვას და რატომ?“), სამუშაოში შეცდომების პოვნა და მათი გამოსწორება.
  • საგანმანათლებლო თანამშრომლობა: მოლაპარაკების უნარი, სამუშაოს განაწილება, საკუთარი წვლილის შეფასების უნარი და საქმიანობის საერთო შედეგი.
  1. Ზოგადი განათლება ინფორმაციის ძიების უნარი.
  • ინფორმაციის გადაცემის, ძიების, კონვერტაციის, შენახვისა და კომპიუტერის გამოყენების საწყისი უნარების დაუფლება; ლექსიკონებსა და ბიბლიოთეკის კატალოგებში საჭირო ინფორმაციის მოძიება (შემოწმება).
  • გარემომცველ სამყაროში არსებულ ობიექტებზე დაკვირვება; ობიექტთან მომხდარი ცვლილებების გამოვლენა (დაკვირვების, ექსპერიმენტების, ინფორმაციასთან მუშაობის შედეგების საფუძველზე); დაკვირვების ობიექტის სიტყვიერი აღწერა. შედეგების კორელაცია დაკვირვებისა და გამოცდილების მიზანთან (პასუხი კითხვაზე „შეძელით თუ არა თქვენი მიზნის მიღწევა?“).
  1. შემოქმედებითი ზოგადი განათლებაუნარები.
  • კომბინაციების, იმპროვიზაციების დონეზე შემოქმედებითი პრობლემების გადაჭრის უნარი: დამოუკიდებლად შეადგინოს სამოქმედო გეგმა (განზრახვა), გამოიჩინოს ორიგინალობა შემოქმედებითი პრობლემის გადაჭრისას, შექმნა შემოქმედებითი ნამუშევრები (შეტყობინებები, მოკლე ესეები, გრაფიკული ნამუშევრები), წარმოსახვითი სიტუაციების თამაში.
  1. მენეჯერული უნარები.
  • პროცესის (პროდუქტის) დიზაინის უნარი.
  • აქტივობების, დროის, რესურსების დაგეგმვის უნარი.
  • გადაწყვეტილების მიღებისა და მათი შედეგების პროგნოზირების უნარი.
  • საკუთარი საქმიანობის ანალიზის უნარები.
  1. კომუნიკაციის უნარი.
  • უფროსებთან საგანმანათლებლო ურთიერთქმედების დაწყების უნარი - შედით დიალოგში, დასვით კითხვები.
  • დისკუსიის წარმართვის უნარი.
  • თქვენი თვალსაზრისის დაცვის უნარი.
  • კომპრომისის პოვნის უნარი.
  1. პრეზენტაციის უნარები.
  • მონოლოგური მეტყველების უნარი.
  • სპექტაკლის დროს თავდაჯერებულად შეკავების უნარი.
  • მხატვრული უნარები.
  • საუბრისას სხვადასხვა ვიზუალური საშუალებების გამოყენების უნარი.
  • დაუგეგმავ კითხვებზე პასუხის გაცემის უნარი.
  • მიღებული ცოდნის გამოყენება. აქტივობის კომპეტენცია.
  • პროექტებზე პრაქტიკული მუშაობა მოიცავს მუდმივი გამოყენებაროგორც თემაზე მუშაობის შედეგად მიღებული ცოდნა, ასევე საკლასო გაკვეთილებიდან მიღებული ცოდნა.
  1. მშობელთა ჩართულობა
  • მშობლების ჩართვა აუცილებელია ბავშვებსა და მშობლებს შორის ურთიერთობის დასამყარებლად, ოჯახსა და სკოლას შორის ნაყოფიერი კავშირების დასამყარებლად.

პროგრამა „ვსწავლობ პროექტის შექმნას“ მოიცავს 34 საათს, კვირაში 1 გაკვეთილს

ეს პროგრამა დაფუძნებულია R.I. Sizova, R.F. სელიმოვას პროგრამაზე "ვსწავლობ პროექტის შექმნას", A.I. Savenkov "მე ვარ მკვლევარი"

თემატური დაგეგმვა მე-2 კლასისთვის

გაკვეთილის ნომერი

საგანი

პოლკოვნიკი საათები

შესავალი კურსის "რა არის პროექტი?" თქვენი ინტერესების სპექტრი. ჰობი. ჰობი.

თქვენი პროექტის თემის არჩევა. დიზაინერი ხარ

"ფორმულირების" კონცეფციის შესავალი. ლექსიკონებთან მუშაობა

ასისტენტების შერჩევა პროექტზე სამუშაოდ. საიდან იწყება? დამოუკიდებელი მუშაობა. რატომ არის საჭირო ამის დაგეგმვა?

პროექტზე მუშაობის ეტაპები

პროექტის თემის აქტუალობა. თქვენი გაცნობა "რელევანტურობის" კონცეფციასთან

პროექტზე მუშაობის ეტაპები. პრობლემა. გამოსავალი

როგორ წამოვაყენოთ ჰიპოთეზა. ჰიპოთეზა-ვარაუდის შემუშავება

პროექტის მიზანი

პროექტის მიზნები

11-12

ინფორმაციის შეგროვება პროექტისთვის. "კოლექციის" და "ინტერნეტის" ცნებების შესავალი. როგორ გამოვიტანოთ დასკვნები მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე.

სისტე მასალის მატიზაცია, განლაგება.

მონაცემთა დამუშავება. შესაბამისი ინფორმაციის შერჩევა

რა არის პროექტის პროდუქტი? პროექტის პროდუქტის შექმნა. თქვენი გაცნობა "მოდელის", "ხელოსნობის" ცნებებთან

ბიბლიოთეკაში კატალოგებით მუშაობა. ლიტერატურის შერჩევა პროექტის თემაზე. (მინი შეტყობინება)

17-19

კომპიუტერის მნიშვნელობა პროექტების შექმნაში. შემოქმედებითი სამუშაო. პრეზენტაცია. თქვენი გაცნობა "პრეზენტაციის" კონცეფციასთან

20-22

კომპიუტერზე პრეზენტაციის გაკეთების პირველი ნაბიჯები.

პროექტის პრეზენტაციის გაკეთება.

23-24

სიტყვის ტექსტის შერწყმა პრეზენტაციასთან

პროექტის თემაზე „აუდიტორიის“ მოსალოდნელ კითხვებზე პასუხების მომზადება

26-28

სხვადასხვა დიზაინისა და კვლევის კონკურსები

ტესტის შესრულება უცნობი აუდიტორიის წინაშე

30-31

სავიზიტო ბარათის დამზადება. სავიზიტო ბარათის სათაურის გვერდის სწორი შემადგენლობა

Თვითანალიზი. "თვითანალიზის" კონცეფციაზე მუშაობა

თვითანალიზი - რეფლექსია თქვენი გამოსვლის შემდეგ უცნობი აუდიტორიის წინაშე

მადლობა ნახატ-პასუხებს თქვენი პროექტის თანაშემწეებს

ბიბლიოგრაფია

1. ბელოვა, E.S. ბავშვის ნიჭი: გამოვლენა, გაგება, მხარდაჭერა: სახელმძღვანელო აღმზრდელებისთვის და მშობლებისთვის. /

  1. Savenkov, A. I. კვლევის პრაქტიკა: ორგანიზაცია და მეთოდოლოგია [ტექსტი] / A. I. Savenkov // ნიჭიერი ბავშვი. – 2005. - No 1. – გვ 30-33.
  2. სავენკოვი, A.I. კრეატიული პროექტი, ან როგორ ჩავატაროთ დამოუკიდებელი კვლევა [ტექსტი] / A. I. Savenkov // სკოლის ტექნოლოგია. – 1998. - No 4. – გვ 144-148.
  3. რ.ი. სიზოვა, რ.ფ. სელიმოვა. ვსწავლობ პროექტის შექმნას: სამუშაო წიგნები 2 კლასისთვის: 2 ნაწილად. – მ.: გამომცემლობა ROST, 2012. – 56გვ.: ილ. – (ახალგაზრდა ჭკვიან ადამიანებს და ჭკვიან გოგოებს. ვსწავლობ პროექტის შექმნას.)

5. A. I. Zinovieva ” პროექტის აქტივობებიდაწყებითი სკოლათეკა: / Savenkov A.I. – სამარა: საგანმანათლებლო ლიტერატურა, 2008, 119 გვ.