Prvky chochlomské malby pro starší děti. Lekce o kognitivním rozvoji pro děti seniorské skupiny "Golden Khokhloma". Didaktická hra „Prvky malby“

MADO "Eureka" Perm

Abstraktní

výtvarné kurzy

PROTI seniorská skupina mateřská školka.

Nejprve učitel kvalifikační kategorie

Shiryaeva Anastasia Pavlovna

Perm

Dekorativní malba vzorů nádobí.

cíle: aktualizovat znalosti dětí o Chochlomská malba; naučit, jak kreslit prvky chochlomské malby, vytvářet představy o ornamentu; rozvíjet figurativní zobrazení; pěstovat vlastenecké cítění.

Zařízení: Chochlomské nádobí, šablony nádobí.

Průběh lekce.

    Úvod.

Dnes se vypravíme do Nižního Novgorodu, kde žijí mistři Zlaté Chochlomy.

Zní ruská lidová hudba.

Snímky

kramář: Hluboce se vám klaním, milí hosté!

Kdo potřebuje nádobí na kaši-okroshka,

Zázračný pokrm a hrníčky a lžičky?

Odkud je nádobí?

Ano, sám jsem k vám přišel

Zlatá Khokhloma!

Tady, podívej!

Zlatá tráva rostla na lžíci,

Na misce kvetla květina,

Na naběračce dozrála bobule brusinky.

Pták zlaté křídlo kluje do této bobule.

Obdivujte tento zázrak - lžíce, šálky a sudy, cukřenky a sklenice, vázy a podnosy, široké nádobí a kachny, naběračky - „bratři“.

Tohle všechno domácí potřeby, vyřezávané ze dřeva, třpytící se zlatem, se zlatým vzorem, který baví oko, jsem si přivezl z velké obchodní vesnice Chochloma, která je nedaleko Nižního Novgorodu.

Právě od nás létají misky a lžíce jako ohniví na jarmarky.

klikněte na snímky

Vychovatel : Golden Khokhloma je jasný, originální fenomén ruského lidového umění a řemesel. Tento je tradiční umělecké řemeslo má více než tři sta letou historii. Vznikla v 17. století v transvolžské oblasti Nižnij Novgorod poblíž obchodní vesnice Chochloma.

diapozitivy

Dřevěné náčiní bylo na Rusi běžné od starověku: vařečka a mísa byly k vidění na stole šlechtičny, v selské chýši a dokonce i v královském užívání. Krásně hotová lžíce nebo naběračka byla považována za skutečný dárek.

Existuje jeden krásná legenda:

„Před dávnou dobou se v lese za Volhou usadil veselý řemeslník. Postavil chýši, postavil stůl a lavici a vyřezal dřevěné nádobí. Uvařila jsem si jáhlovou kaši a nezapomněla jsem ptáčkům přisypat jáhly. Pták Ohnivák přiletěl k jeho prahu. Muž ji také ošetřoval. Pták ohnivý se křídlem dotkl šálku ovesné kaše a ten zezlátl."

To je samozřejmě legenda. Ale ve skutečnosti je výroba chochlomských jídel velmi obtížná.

Obrátil se na soustruh nebo věc vyříznutá nožem z lípy nebo břízy byla pečlivě pokryta tenkou vrstvou tekuté hlíny („wapa“). Vysušený produkt byl několikrát pokryt sušicím olejem a natřen stříbrným hliníkovým práškem. Poté jej natřeli olejovými barvami, znovu usušili a sušili v pecích. Po takovém zpracování získaly produkty Khokhloma zlatý odstín a červené vzory zářily na zlatém nebo černém pozadí, proto se Khokhloma nazývá„zlatý“ a „ohnivý“.

Děti si prohlížejí produkty Khokhloma.

Všechny položky jsou zobrazeny na stole.

diapozitivy

Khokhlomská malba je květinový ornament složený z malého počtu motivů zvaných „tráva“, „bobule“, „list“, „kudrna“.

Děti se seznamují s prvky rostlinných vzorů.

Všechny prvky bylinného ornamentu se kreslí okamžitě štětcem, bez předběžného kreslení tužkou, a kartáč musí být držen třemi prsty kolmo k povrchu listu.

Vysvětlení sekvence provádění prvků chochlomské malby:

„ostřice“ - provádí se lehkým pohybem špičky štětce shora dolů;

„stébla trávy“ jsou tahy s mírným hladkým zahuštěním;

„kapky“ - nakreslené nanesením štětce na papír;

„antény“ - nakreslené ve formě souvislá čára stejné tloušťky, stočené do spirály;

„kudrlinky“ - provádí se lehkým tlakem uprostřed prvku;

„keř“ je nejsložitější prvek, skládá se z jednodušších symetricky uspořádaných prvků - „ostřice“, „stébla trávy“, „kapky“, „úponky“ a „kudrlinky“;

„bobule“ - brusinky, rybíz, jeřabiny se kreslí pečetním poke (proužek papíru stočený do těsné trubice); Angrešt a jahody se malují štětcem. Když barva zaschne, bobule zežloutnou.



- Kromě toho musíme pamatovat na shodu se vzorem a tvarem předmětu.

Dívej se:

větev zralých bobulí se ovíjí kolem povrchu produktu a vytváří souvislý pruh ornamentu.

Chlapi, dnes vás zvu, abyste se proměnili v lidové řemeslníky a proměnili bílé nádobí ve zlaté a krásné. Chcete-li to provést, musíte si vybrat ornament, který se vám nejvíce líbí, a ozdobit s ním šablony nádobí.

Na dětském stole jsou předem připravené šablony různého nádobí.

Samostatná práce děti. Malování vzorů jídel květinovými vzory.


Výstava. Zobrazení a analýza prací.

Shrnutí lekce.

Podívejte se na výstavu, jak báječná jsou jídla našich lidových řemeslníků - jasná, barevná, slavnostní. S takovým zbožím se náš kramář nebude stydět vyrazit na veletrh.

Posuňte na kliknutí

Jak velká je naše milovaná vlast! Kolem je tolik úžasných talentů!

Je mrazivá zima,

Sněhové vločky jsou zkrouceny prudkým větrem,

A slunečná Chochloma

Připomíná nám léto.

V podšálcích není žádná polotma.

Ne tma ve vázách a slánkách,

Připomíná mi to Khokhloma

Drahá, drahá strana!

Historie chochlomského malířství.

Chochlomská malba na dřevo, ruské lidové umění. Vznikl ve 2. polovině 17. století. na území moderního okresu Koverninsky regionu Gorkého; Název rybářství byl dán obchodní vesnicí. Chochloma, stejný region, byla centrem prodeje chochlomských malířských výrobků v 18. a na počátku 20. století. Chochlomská malba se vyznačuje originální technikou malování dřeva zlatou barvou bez použití zlata. Předměty soustružené ze dřeva (hlavně nádobí) byly natřeny roztokem hlíny, surového lněného oleje a cínového prášku (v moderních hliníkových výrobcích), na jehož vrstvě byl vytvořen rostlinný vzor ve stylu písma volným štětcem, poté potažen lak ze lněného oleje (nyní syntetický) a vytvrzený vysokou teplotou v peci. Typickou barvou chochlomské malby je kombinace červené a černé se zlatou. Běžné typy malby jsou „horské“ (červená a černá na zlatém pozadí) a „pod pozadím“ (zlatý vzor siluety na barevném pozadí). Zanikla na počátku 20. století. rybářství bylo oživeno v moderní době; ve 20. letech počátkem 30. let. mistři spojení v artely. V 60. letech 20. století továrna "Khokhloma Artist" byla vytvořena ve vlasti řemesel a Výrobní sdružení„Chochlomské malířství“ ve městě Semenov, které se stalo centry tohoto uměleckého řemesla. Vyrábí nádobí, lžíce, nábytek, suvenýry atd. Mistři: F. A. Bedin, A. T. Busova, O. N. a S. P. Veselovs, E. N. Dospalova, Z. F. Kieva, O P. Lushina, A. G. a F. N. Podogov, A. P. Savinova, M. F. E. Sine, M. F. E. Sine. atd.

Počátky chochlomské malby

Již v oněch vzdálených dobách, o kterých se snažíme podle archeologických vykopávek, se v Povolží zabývali výrobou dřevěného nádobí. Dřevo bylo nejpohodlnějším a nejdostupnějším materiálem pro výrobu domácích potřeb. Z kmenů stromů se vydlabávaly hbité člunky zvané „botniky“, vyřezávaly se figurální naběračky, jejichž rukojeti byly zdobeny vyřezávanými siluetami koní a soustružily se různé tvary nádobí. Každý, kdo se v těchto místech usadil, se musel věnovat řemeslům. Zdejší pozemky byly neúrodné a do jara nebylo dost úrody. Jen lesní bohatství a šikovné ruce je zachránily od hladu a nouze. Blízkost velké povolžské cesty přispěla k tomu, že se zde brzy začalo vyrábět dřevěné nádobí na prodej. První stolní průmysl v regionu Trans-Volga se však stále nelišil od mnoha podobných odvětví, která se na území naší země vyvinula. Stejně jako v jiných oblastech místní řemeslníci natírali výrobky lněným olejem nebo sušícím olejem z něj připraveným. To dávalo sílu dřevěnému nádobí a dělalo je krásnější. Na tento způsob lakování povrchu dřeva se nezapomnělo ani nyní. Donedávna se používala při výrobě nejlevnějších kelímků a slánek, které sloužily jako předměty každodenní domácnosti. Kdy vzniklo umění zlaté chochlomy? Nemáme data, abychom na tuto otázku definitivně odpověděli. Pravděpodobně mistři regionu Volha začali malovat nádobí dlouho předtím, než zvládli techniku ​​„zlatého“ malování. Ještě v 19. století se zde kromě „pozlaceného“ dřevěného nádobí vyráběly i levné hrníčky a slánky, jejichž povrch zdobily jen ty nejjednodušší geometrické vzory – rozety, kosočtverce, spirálovité lokny a vlnovky nanášené razítkem. nebo kartáč. Když se seznámíme s dřevěnými nádobami 15., 16. a 17. století uchovávanými v muzeích a vyráběnými v klášterech, nenajdeme mezi nimi výrobky, jejichž povrchy byly natřeny zlatě technikou podobnou chochlomské. Jsou podobné chochlomské pouze tvarem, rumělkovým pozadím a někdy zlatými pásy, které je zdobí, ale tyto pásy jsou vyrobeny z práškového zlata, které se v chochlomě nepoužívalo.

Mezi malíři ikon najdeme techniky nejbližší chochlomské malbě. Mistři starověká Rus věděl, jak ušetřit drahý kov. K malování pozadí ikony zlatou barvou někdy používali spíše stříbrný prášek než zlato. Po namalování byla ikona natřena lakem vyrobeným ze lněného oleje a zahřátá v peci. Ovlivnil vysoká teplota lakový film získal zlatý odstín a stříbrný prášek, který skrz něj prosvítal, byl jako zlato. Tato technika se zvláště rozšířila v 17. - 18. století, kdy se výzdoba ruských kostelů stala obzvláště bohatou a velkolepou. Vytvářejí vysoké zlacené ikonostasy s velkými ikonami. Ikony a kostelní nábytek jsou natřeny zlatou barvou. Techniky psaní stříbrem místo zlata se v této době staly známými širokému spektru ruských malířů ikon. Nejpravděpodobnější dobou vzniku umění chochlomského malířství byla druhá polovina 17. a začátek 18. století, kdy se husté lesy Kerzhen staly místem osídlení starověrců prchajících před pronásledováním carskou vládou a
























Zpět dopředu

Pozornost! Náhledy snímků mají pouze informativní charakter a nemusí představovat všechny funkce prezentace. Pokud vás tato práce zaujala, stáhněte si prosím plnou verzi.

cílová: Seznamte děti s chochlomským lidovým řemeslem.

úkoly:

  • Vyprávějte dětem o historii chochlomského řemesla
  • Zvažte hlavní prvky chochlomské malby, produkty chochlomské malby, prozkoumejte, z jakých materiálů jsou vyrobeny.
  • Rozvíjet zájem o studium lidových řemesel
  • Pěstovat lásku a úctu k práci lidových řemeslníků

Průběh lekce

Vychovatel: Kluci, dnes máme hosty, tak je pozdravíme. Můžete mi prosím říct, jaké je teď roční období? Hřejivé jarní slunce zvedne náladu všem, a když jsme... dobrá nálada rozdáváme si úsměvy.

Kluci, v jaké zemi to žijeme? (odpovědi dětí).

Kdo zná jméno hlavního města naší vlasti? (odpovědi dětí)

V jakém městě žijeme? (odpovědi dětí)

Konverzace „Historie Chochlomy“

Snímek číslo 1

Vychovatel: Dříve, kdysi dávno, se Rusko nazývalo Rusko a bylo známé svými řemesly, které vyráběli mistři a každý mistr dělal všechno sám - od začátku do konce. Ano, naše země je krásná a bohatá. Vzniklo před dlouhou dobou a má starou a zajímavou historii.

Každý národ má své vlastní tradice. Jak tomuto slovu rozumíte? co je tradice? (dětské předpoklady)

Tradice není ruské slovo, z latiny se překládá jako slovo „přenos“, to znamená, že tradice je něco, co se předává z jedné osoby na druhou. Existují tradice, které vznikly dávno a přežily dodnes.

Tak se dodnes zachovaly výrobky vyrobené rukama ruských řemeslníků. Jedná se o produkty, jako jsou hračky a nádobí. Podívejte, máme nádobí na stole. Podívejte se na ni, jak je jasná a elegantní. Tohle je Khokhloma. Khokhloma! - jak zvláštní a legrační slovo. Je v něm slyšet smích a obdiv – OH! A nadšené AH! Jak to všechno začalo?

Snímek číslo 3

Příběh "Khokhloma"

Příběh začíná ne o nás, ne o vás, ale o nádherné kresbě Khokhloma.
Říká se, že v dávných dobách žil v lesích Nižnij Novgorod zázračný mistr. Postavil si dům na břehu řeky a začal vyrábět a malovat dřevěné nádobí. Jeho vzorované šálky a lžičky vypadaly jako zlato. Sláva tohoto jídla se dostala do Moskvy a poté se rozšířila do celého světa. A pak mistr předal tajemství „zlatých“ jídel obyvatelům vesnice Khokhloma a sám zmizel...

Snímek číslo 4

V blízkosti města Nižnij Novgorod se nachází vesnička s veselým názvem Chochloma. V Chochlomě se pokrmy připravovaly z měkkých stromů (lípa, bříza, olše). Pokrmy se ale připravovaly i v mnoha okolních vesnicích, pak se přivážely do Chochlomy a odtud se posílaly na trh k prodeji. Proto se pokrmům říká Khokhloma.

Snímek číslo 5

Větev hladce ohnutá a stočená do prstenu.
Vedle tříprstého listu má jahodník šarlatovou barvu.
Zazářila, vstala a naplnila se sladkou šťávou.
A tráva je jako třásně. co to je? ...

Děti ve sboru: Khokhloma.

Tělesná výchova minuta.

Na stole je chochlomský samovar,
(„nafoukněte“ břicho jednou rukou na opasku).
Velmi důležité, z hubice vychází pára.
A kolem jsou malované poháry,
(otočte se, nakreslete rukama kruh)
Neexistuje jasnější chochlomská jídla.
Vedle nich jsou zlaté lžíce,
(natáhnout se, ruce sepjaté nad hlavou)
„Tráva“ na nich je prastará malba.
Tady je tác s malinami,
(chyťte se za ruce, vytvořte velký kruh)
Tohle všechno nám přinesl.

Náš zázrak je úžasný! (zvedněte ruce nahoru, spusťte je dolů po stranách)
Nakreslíme Khokhloma (ruce před hrudníkem, jedna na druhé)
Nebývalá krása! (zvedněte ruce nahoru, spusťte je dolů po stranách).
Nakreslíme trávu (ruce před hrudník, jedna na druhou)
Sunny paint (zvedněte ruce nahoru, spusťte ruce dolů skrz vaše boky)
Jeřabiny (ruce před hrudníkem, jedna na druhé)
Šarlatová barva (zvedněte ruce nahoru, spusťte paže dolů skrz vaše boky)
Khokhloma, ano Khokhloma (ruce na opasku, tělo se otáčí vpravo - vlevo)
Jaký úžasný zázrak! (zvedněte ruce nahoru, spusťte je dolů po stranách).

vychovatel: Výborně! Posaďte se.

Snímek číslo 6

Jaké je tajemství barevné Khokhlomy? Jak se kreslí? Ukazuje se, že to není vůbec jednoduché.

Algoritmus pro výrobu produktů Khokhloma:

  1. Soustružení výrobků na stroji. Snímek číslo 7
  2. Zakryjte tenkou vrstvou hlíny.
  3. Otřete brusným papírem.
  4. Potaženo speciálním složením pro dřevěné povrchy (sušicí olej).
  5. Jsou pocínované - potažené hliníkovým práškem. Snímek číslo 8
  6. Mistr nanesl vzor štětcem, poté byl výrobek opět napuštěn schnoucím olejem a vytvrzen v peci. Snímek číslo 9
  7. Výrobek je potažen speciálním lakem. Vlivem teploty lak zežloutne a pak se objeví tento slastný lesk. Snímek číslo 10, 11.

Malba produktů Khokhloma je plná jedinečné originality a má kořeny v minulosti, pojďme se na ni podívat blíže. Snímek č. 12,13, 14, 15.

Hlavním vzorem jsou bobule, listy, květiny a hlavně tráva

Snímek č. 16, 17

Další tradiční vzor se nazývá „Kudrliny“ (od slova Curls - kudrnaté vlasy).

Snímek č. 18,19

Jaké barvy umělec použil? Je to tak, existuje černá a červená. Je tam zelená, ale hlavně zlatá. Už chápete, proč se říká „zlatá Chochloma“?

„Grass“ - černá a červená tráva na zlatém pozadí - je pro chochlomského umělce považována za klasiku.

Jaké vzory umělec použil? (Vzory obsahují různé bobule, listy (nejčastěji trojité, dekorativní květiny.) Ale tento prvek, který se nejčastěji vyskytuje, se nazývá „tráva“. Umělci vytvářejí různé kompozice z trávy. Dokonce i obrázky Firebirdů jsou vyrobeny z „ stébla trávy“ ryba Snímek číslo 20

Hra „Dej slovo do krabice“

Otázka: Jaký druh nádobí? (krásná, elegantní, zlatá, pohádková, rozkošná, úžasná, světlá, lahodící oku, vzorovaná, slavnostní, nádherná, slouží ke kráse).

Kluci, jakou náladu to evokuje, když se díváte na toto chochlomské nádobí? (radostný, veselý z jasu a elegance) Kluci,

Jaké barvy volím pro vzory? (zlatá, černá, červená)

Chlapi, jakými vzory zdobí řemeslníci své nádobí? (větvičky, květiny, keře). Děti si prohlížejí vzory na nádobí

V moderní svět lidé používají chochlomskou malbu ke zdobení různých výrobků. Snímek číslo 21

Výzkumná činnost.

Vyzvěte děti, aby si vzaly některý z produktů, které se jim líbí, a pečlivě si je prohlédly.

otázky:

  • Jaký je název položky?
  • Z jakého materiálu je předmět vyroben?
  • Jaké vzory jsou na objektu nakresleny?
  • K čemu se podle vás tato položka používá?

Hra "Ozdobte nádobí"

Děti umístí prvky chochlomské malby na šablonu nádobí a ozdobí ji.

Učitel shrnuje:

  1. Jaká krásná jídla jsi udělal! Jak krásně zdobené!
  2. Připomeňte mi, jak se to jmenuje?
  3. Jakou barvu má vaše nádobí?
  4. Jaké vzory jste potřebovali na zdobení nádobí?

Výborně! Dozvěděli jste se dnes spoustu zajímavých věcí? (odpovědi dětí)

Olga Ilinychová

Téma: „Zlatá chochloma“. Malování talíře chochlomským obrazem

cíle:

1 I nadále pěstovat zájem o ruská lidová řemesla a chuť je studovat, smysl pro vlastenectví;

2. Představit historii rybolovu, rysy chochlomské malby;

3. Naučte se kreslit vlnovku, krátké kadeře a stébla trávy souvislým, plynulým pohybem;

4. Procvičte si kreslení tenkých hladkých čar koncem štětce;

5. Rozvíjejte smysl pro rytmickou barvu, schopnost zprostředkovat barvu Khokhloma.

Integrace oblastí:

"Poznání", "fikce", "Práce", "Komunikace"

Přípravné práce

1. Seznámení s historií vzniku chochlomského malířství.

2. Čtení básní o Chochlomě.

3. Zkoumání ilustrací s chochlomskou malbou.

Materiály a vybavení

1. Dřevěné nádobí malované chochlomským obrazem.

2. Ukázky prvků chochlomské malby.

3. Papier-mâché talíř.

4. Akvarelové barvy.

5. Štětce.

6. Hrníčky na vodu, ubrousky.

MRTVICE:

Dnes budeme pokračovat v seznamování s ruským lidovým uměním a řemesly - chochlomským malířstvím. Podívejte se na tyto produkty a řekněte mi: líbí se vám? proč se ti líbily? Jak si myslíte, že. Co je na tomto pokrmu neobvyklého? Zlaté dřevěné výrobky tohoto řemesla s květinovými vzory se nazývají Khokhloma.

Khokhloma je název staré obchodní vesnice, kde se na prodej přiváželo malované dřevěné nádobí.

Odkud se k nám tento zázrak vzal? Chceš vědět? Pak poslouchejte.

Lidé mluví o zázračném mistrovi, který žil v lesích Nižního Novgorodu. Mistr postavil dům v lese na břehu řeky Khokhlomka a začal připravovat pokrmy. Jednou k němu přiletěl ohnivý pták. Muž krmil její drobky. Pták chtěl muži poděkovat. Dotkla se křídlem jednoduché dřevěné misky a miska se okamžitě změnila ve „zlatou“. Od té doby začal muž připravovat nádobí a všechny jeho vzorované šálky a lžičky vypadaly jako zlato. Dozvěděli se o tom v Moskvě a car poslal carské vojáky pro pána. Když se to mistr doslechl, zavolal muže a řekl jim tajemství „zlatých“ pokrmů. A zmizel...

A další mistři začali vyrábět „zlatá“ jídla. Myslíte si, že je těžké taková jídla připravit? Vyrobit ji samozřejmě není snadné. Výrobek je nutné nejprve zapnout na stroji, poté tmelit, brousit, lakovat, pocínovat, tj. pokrýt hliníkovým práškem a vytvrdit ve vysokoteplotní peci.

Promítání prezentace „Golden Khokhloma.“ Čtou děti během prezentace poezii?

Chochloma Chochloma! Všichni lidé se zbláznili!

Jasné, zářivé, zlaté vzory!

Vyřezávané lžíce a naběračky

Podívejte se, nespěchejte.

Je tam tráva a květiny

Rostou do nadpozemské krásy.

Lesknou se jako zlato

Nebo možná zalité sluncem.

Tady je věž: kvetoucí ocas je záď,

Nos je hlava kohouta.

Plovoucí chochlomským lesem,

Malováno velmi chytře.

A tady je zásobník.

Ale kachna plave podél řeky,

Nad břehem je malá hlava nesena.

Mává svým černým křídlem,

Zatřese vodou na květiny.

V zelené trávě,

Hedvábné cákance

Zlaté listí.

Naše chochlomské lžíce -

Nejlepší suvenýr.

Se zlacením - není snadné

Hřmělo po celém světě

Didaktická hra „Prvky malby“

Moment překvapení:

Dnes ráno mi přišel balíček. Úplně jsem na ni zapomněl. otevřeme to...ach, co to je (nádobí je namalováno chochlomským obrazem) Jaký druh malby máte na nádobí? (odpovědi)

Vezměte si jakýkoli předmět, který se vám líbí, a podívejte se na něj. Jaké barvy umělec použil? Je to tak, existuje černá a červená. Je tam zelená, ale hlavně zlatá. Nyní chápete, proč se Khokhloma nazývá „zlatá“. Jaké vzory umělec použil? (Vzory obsahují různé bobule, listy (nejčastěji trojité, dekorativní květiny.) Ale tento prvek, který se nejčastěji vyskytuje, se nazývá „tráva“. Umělci vytvářejí různé kompozice z trávy. Vznikají dokonce obrázky ptáků a ryb ze „stébel trávy“ . Podívejte se, jak hladce jsou zakřivené větve s bobulemi, listy, květy. „Tráva“ zabírá veškerý prostor mezi nimi. Je lehká, zakřivená nebo vypadá jako kadeře s ostrými špičkami („jako ostřice ve větru "). Vzor zabírá téměř celý povrch výrobku. Okraj výrobku je ozdoben rovným okrajem.

A teď, když jsme se naučili všechna tajemství tohoto umění, zkusme malovat toto úžasné nádobí. Jak se jmenuje náš talíř? z papíru? (papírová hmota)

Představte si, že jsme v dílně, vy jste mistři, pojďme do práce.

Tělesná výchova moment

Jedna a dvě! Jedna a dvě! Tření dlaní o sebe

Hra začíná

Malujeme křídla a bříško, hladíme je dlaněmi

Malujeme hruď a ocas, břicho, hruď, spodní část nohy, hlavu,

Malujeme záda, malujeme nohy,

Hřeben trochu natřete

Tím se stal kohoutek. Hrdě si položili ruce na opasky

Jasně červená hřebenatka. Narovnat se a udělat pár věcí

odbočuje doleva a doprava.

Závěrečná část:

výstava dětských prací.



Jekatěrina Chupřiková
Shrnutí lekce „Golden Khokhloma“ (seniorská skupina)

cílová:

Seznámení dětí s odlišné typy lidové umění a řemesla (Chochloma).

úkoly:

Vzdělávací:

Pokračovat v seznamování dětí s lidovými řemesly;

Naučte děti kreslit vzory z rostlinných prvků (tráva, keře, jeřáb) na papír;

Vytvořit si představy o chochlomské malbě a jejím původu.

Technické dovednosti:

umět správně držet štětec, malovat špičkou štětce, celým štětcem.

Vzdělávací:

Rozvíjet paměť, myšlení, pozornost;

Rozvíjet jemné motorické dovednosti rukou;

Rozvíjet kompoziční dovednosti - správné proporce předmětu, jeho umístění v prostoru.

Vzdělávací:

Pěstovat estetický vztah ke každodenní kultuře a uměleckým předmětům.

Zvedněte materiál Los Angeles:

List A4 rozdělený na části pro každý vzor, ​​štětec, kvaš - červená, černá, obrázky objektů v chochlomské malbě

Materiál pro děti jí:

Bílý list A4, štětec, kvaš (červený, černý, sklenice s vodou.

TŘÍDA

Úvodní část

Kluci, sedněte si do půlkruhu na koberec. Dnes vám povím o Golden Khokhloma. Víte, co je Khokhloma?

Kluci, Khokhloma je jedním z typů lidových řemesel, právě tímto obrazem lidoví řemeslníci malovali nádobí, stoly, židle a mnoho dalších předmětů.

Krásně jsme si sedli, teď vám povím, jak tento obraz vznikl.

Existuje legenda. Žil v jedné z vesnic Nižnij Novgorod zručný řemeslník. Řezbář. Vyráběl hrníčky, lžičky, naběračky a misky. Vařil kaši, jedl ji z těch misek a kaší pro ptáčky na zahradě nešetřil - krmil je. Jednoho dne mu do zahrady přiletěla pohádka pták - teplo, zlaté pírko. Klovla do kaše, a když odlétala, dotkla se misky křídlem a ta zezlátla.

To je samozřejmě pohádka. Když se ale podíváte na malované chochlomské výrobky, zdá se, že se zde pohádkový ptáček osvědčil.

Podívejte se, jak jsou malované lžíce, tablety a mnoho dalších předmětů kolem člověka.

Vytvoření takových pokrmů vyžaduje dlouhou a pečlivou práci.

Nádobí bylo vyřezáno ze dřeva, poté bylo pokryto tekutou hlínou, vysušeno, poté namočeno do lněného oleje a mírně vysušeno. Poté jej pokryli speciálním kovovým práškem a natřeli krásnými vzory. Nakonec byly potřeny speciálním olejem (olivovým) a vysušeny v pecích. Kovový prášek a olej dodaly jedinečný zlatý lesk.

Kluci, podívejte se na ilustrace, řekněte mi, jaké základní barvy používají mistři?

Přesně tak – zlatá, červená, černá, zelená

Toto jsou hlavní barvy pro malbu Khokhloma.

Chlapi, podívejte se na vzory, jak vypadají?

Vypadají jako stébla trávy, bobule, květiny.

Chlapi, tady můžete také vidět keře, kapky, kudrlinky, crioules.

Kluci, dnes se staneme mladými mistry chochlomské malby. Naučím vás kreslit trávu, keře a jeřabiny, takhle vypadají.

Chtít zkusit? Kluci, není to snadný úkol, ale myslím, že to zvládnete.

Posaďte se.

Chcete-li správně nakreslit prvky malby Khokhloma, podívejte se pozorně, ukážu vám, jak je nakreslit.

Chcete-li nakreslit keř, musíte udělat toto:

Vezmeme štětec, namočíme ho do černé barvy, odstraníme přebytek na okraji sklenice, špičkou štětce nakreslíme čáru, mírně ji ohneme, takto, pak nakreslím stébla trávy stejné barvy, podívejte se jak kreslím stébla trávy, zpočátku malá, pak další a další. Poté, co jsem nakreslil stébla trávy do středu čáry, nakreslím větší stébla trávy s ohybem takto: špičku přitáhnu do středu stébla trávy, poté celou hromadu a znovu špičkou štětce.

Takhle vypadá náš keř.

Dalším prvkem je jeřáb, nejprve nakreslíte malý keř, takhle, pozorně se podívejte, pak nakreslete bobule jeřabiny, ty se kreslí špičkou štětce, takhle.

Než začneme, proveďte několik prstových cvičení:

Zde jsou všechny mé prsty, otočte je tak, jak chcete: (děti se dívají na své otevřené dlaně a kroutí jimi).

A takhle a takhle se v žádném případě neurazí

(mnutí si ruce).

Jedna dva tři čtyři pět

(tleská rukama).

Zase se jim to nelíbí

(třepání štětců).

Klepali, otočili se,

Chtěli jsme kreslit.

Kluci, co budeme zdobit?

Jaké vzory, jak se jim říká?

Jaké barvy použijete?

Hlavní část

Pokyny pro začátek.

Nezapomeňte, že pracujeme pečlivě a dodržujeme proporce. Pokud potřebujete pomoc, zvedněte ruku a já vám přijdu pomoci.

Podívejte se pozorně na můj výkres, měly by být podobné.

Snažím se vidět všechny děti, na kusu papíru ukazuji, jak nakreslit chochlomský prvek, pokud dítě neuspěje.

Za 5-7 minut řeknu dětem, že je čas dokončit práci, zbývá 5 minut.

Ti, kteří dokončili své dílo, jsou pečlivě umístěni na výstavní stůl.

Závěrečná část

Kluci, bavilo vás pracovat?

co jsme udělali?

Jaké vzory byly použity k malování tabletu?

Myslíte, že se vám to povedlo?

Který prvek pro vás byl nejtěžší?

Do analýzy zapojuji děti.

Jaké jsou hlavní barvy používané v chochlomské malbě?

Kluci, všichni jste odvedli velmi dobrou práci, podívejte se, jak pečlivě jste desky natřeli. Jaká úhledná stébla trávy a keřů. Jsem si jistý, že se vaše práce bude vašim maminkám a tatínkům líbit.

Publikace k tématu:

Umělecký a estetický vývoj. Přehled přímých vzdělávacích aktivit „Golden Khokhloma“

IMG]/upload/blogs/detsad-1045644-1486881896.jpg Designová součást. Cíl: rozvoj dětské dekorativní kreativity. Software.

Abstrakt OOD o kresbě v seniorské skupině „Golden Khokhloma“ Abstrakt OOD o kreslení ve skupině seniorů Téma: „Zlatá chochloma“ Úkoly: Pokračovat v seznamování dětí s výrobky zdobenými chochlomou.

Shrnutí OD s dětmi staršího předškolního věku „Golden Khokhloma“ Shrnutí OD se staršími dětmi předškolním věku v rámci projektové aktivity na téma: „Golden Khokhloma“ Cíl: Pokračovat ve vzdělávání.

Shrnutí lekce pro přípravnou skupinu „Golden Khokhloma“ Obsah programu: Seznámit děti s chochlamskou malbou, její historií, aby bylo jasné, k čemu se malba používá. Naučte děti vidět a zvýrazňovat.

Shrnutí lekce o výtvarném umění v seniorské skupině „Golden Khokhloma. Malování chochlomských talířů" Cíl: rozvíjet zájem dětí o lidové dekorativní umění - aplikované umění; umělecká tvořivost v dekorativní kresbě. Úkoly:.

Poznámky k lekci pro starší skupinu „Golden Khokhloma“„Golden Khokhloma“ Obsah programu: - Představení malby na produkty Khokhloma; -Naučte se zvýraznit prvky chochlomského vzoru (list, bobule,...

Master class „Organizace mimoškolních aktivit pomocí herní technologie „Golden Khokhloma“ Cíl: prezentovat studentům učitelství zkušenosti s používáním herních technologií v organizaci mimoškolní aktivity studentů.

GCD na téma „Spravedlivý. Golden Khokhloma“ Vede učitel první kvalifikační kategorie Vanyan Aikush Araratovna Cíle: Rozvíjet se.

Abstrakt NNOD „Golden Khokhloma“ Edukační činnost dětí v seniorské skupině

Elena Gerasimová
Shrnutí OOD o umělecké kreativitě v seniorské skupině „Kresba na základě chochlomské malby“

Softwarové úkoly:

Seznámit děti s novým druhem dekorativního a užitého umění - Khokhloma, s jeho historií a původem, s fázemi výroby chochlomských výrobků.

Naučte děti kreslit prvky chochlomské malby: bobule, trávu, listy, kadeře, kapky, antény atd.

Rozvíjet schopnost dětí malovat výrobky podle typu studovaného umění.

Pěstovat lásku k umění, lásku ke kráse a zájem o poznávání ruské lidové kultury.

Materiál: Produkty Khokhloma, šablony pro nádobí z Khokhloma (pro každé dítě, štětce, šťouchy, kvaš, šálky vody, ubrousky.

Přípravné práce: prohlížení ilustrací, děl dekorativního a užitého umění, čtení básní o ruských lidových řemeslech.

Dekorativní a užité umění nám všem dodává velmi dobrou náladu.

Dekorativní- zdobené, krásné.

Aplikovaný– používané v každodenním životě, to znamená, že všechny tyto produkty byly vyrobeny pro použití v každodenním životě.

A toto umění se také nazývá umění lidové, protože to všechno tvořili a vytvářejí lidé. Dnes se seznámíme s jedním z typů dekorativního a užitého umění - Khokhloma

Kdo potřebuje nádobí na kaši-okroshka,

Zázrak - miska a hrníčky a lžičky?

Odkud je nádobí? Ano, sám jsem k vám přišel

Zlatá Khokhloma!

Zlatá tráva rostla na lžíci,

Na misce kvetla květina,

Na naběračce dozrála bobule brusinky.

Pták zlaté křídlo kluje do této bobule.

Obdivujte předměty malované chochlomskými malířskými vzory.

Poslechněte si legendu o chochlomské malbě.

„Před dávnou dobou se v lese za Volhou usadil malý veselý muž, řemeslník. Postavil chýši, postavil stůl a lavici a vyřezal dřevěné nádobí. Uvařila jsem si pšeničnou kaši a nezapomněla jsem ptáčkům posypat jáhly. Jednou k jeho prahu přiletěl pták Heat. Také ji ošetřoval. Pták Ohnivý se zlatým křídlem dotkl poháru s ovesnou kaší a pohár zezlátl."

Ve vesnici Khokhloma byl další příběh:

„Žil muž, který neoplýval velkým bohatstvím, ale byl velmi talentovaný. Všichni ho přišli navštívit a žasli nad jeho úžasnými pokrmy. Jednou se ho král zeptal: "Proč tak chválíš své umění?" A rolník odpovídá: "Chochlomské zlato neklesá ve vodě a nehoří v ohni."

Pokud dáte misku do vody, nepotopí se, protože je vyrobena ze dřeva. A když umělec natře lakované nádobí, ne jen jednou, ale 5-6krát, a pak je vloží do trouby, tam se stane kouzlo. Teplo způsobí, že lak zežloutne a kovový lesk pod ním zezlátne. Zlatý pohár se vyjme z trouby.

Nyní je čas vzít štětec. Jak natřít toto jídlo?

Mistři vzali prvky pro malování ze života - stébla trávy, bobule, listy, květiny, ptáci.

Jaké jsou hlavní barvy v malbě?

(červená, černá, zelená, žlutá, zlatá)

Jaké pocity tyto barvy symbolizují?

(červená - radost, zlatá - teplo, štěstí, bohatství, zelená - barva života, příroda, černá - slavnost)

Hlavním prvkem obrazu je tráva.

Jak nakreslit trávu? (s koncem tenkého štětce)

V Chochlomě se říká curlingové trávě "kudrina".

- "Bobule"- obvykle se aplikuje ve třech nebo snítkou (rybíz). Chcete-li kreslit bobule, můžete použít štětec nebo šťouch.

- "Knír"- jsou nakresleny jako souvislá čára stejné tloušťky.

- "Kudrlinky"– provádí se lehkým tlakem uprostřed prvku.

-"osochki"– provádějí se lehkým pohybem špičky štětce shora dolů.

Černá barva se používá k oživení tenkých větviček a stébel trávy.

Kromě toho musíme pamatovat na shodu se vzorem a tvarem předmětu. Ornament by neměl být přerušen.

Věnujte pozornost umístění ozdoby (talíř v kruhu, váza v zakřivené linii).

A teď, když jsme se naučili všechna tajemství tohoto umění, zkusme malovat toto úžasné nádobí.

Ale aby byly vaše linie přesné a úhledné, musíte pracovat s našimi prsty.

Hraje lidová melodie. Děti po učiteli opakují pohyby prstů ve vzduchu (vlnky, kadeře, tráva, ostřice, bobule, kapky).

Kluci, na stole máte šablony různých jídel. Představte si, že jsme v dílně a vy jste lidoví řemeslníci.

Každý z vás si musí vybrat ozdobu, která se mu nejvíce líbí, a ozdobit jím svou šablonu nádobí.

Shrnutí lekce

Podívejte se na výstavu, jak báječná jsou jídla našich lidových řemeslníků, jasná, barevná, slavnostní. Která díla se ukázala jako nejvýraznější a nejúhlednější? Vysvětlete svůj výběr.

Vyřezávané lžíce a naběračky

Podívejte se, nespěchejte.

Je tam tráva a květiny

Úžasně krásné.

Lesknou se jako zlato

Jakoby zalité sluncem.

Všechny listy jsou jako listy,

Tady jsou všichni zlatí.

Takoví krásní lidé

Říkají tomu Khokhloma.

Publikace k tématu:

Abstrakt GCD o umělecké kreativitě ve druhé juniorské skupině „Slunce má přátele“ (netradiční kresba) Abstrakt GCD o umělecké kreativitě „Slunce má přátele“ (netradiční kresba) Zpracovala: Natalya Alexandrovna Antropova.

„V dílně gželských umělců“ Dekorativní kresba v seniorské skupině Cíle: i nadále seznamovat děti s lidová kultura přes.

Shrnutí otevřené lekce o umělecké kreativitě (kreslení) v rané vývojové skupině „Mýdlové bubliny“ Integrace vzdělávací oblasti: výtvarná tvořivost (kresba, komunikace, poznávání, hudba, zdraví Úkoly: -pokrač.

Shrnutí lekce umělecké tvořivosti v první juniorské skupině „Korálky pro Mashenku“ (kresba fixy) Cíle: Naučte děti kreslit uzavřené čáry podobné kruhům. Naučte se vytvářet krásné kulaté korálky navlékáním na provázek. Učit se.