Дууны өнгө, харагдахуйц дууг хэрхэн зурах вэ. "Дууны өнгө ба харагдахуйц дуу чимээ" сэдвээр MHC (5-р анги) хичээлийн төлөвлөгөө. Галын хөгжим, яруу найргийн бэлгэдэл." Оюутан Прометейгийн домгийг уншиж байна

ДУГААРТАЙ ӨНГӨ, ҮЗэгдэх ДУУ
Энэ хичээлийг төрлөөр нь "Урлаг нь харилцааны бүх нийтийн арга" хэсэгт шинэ материал сурах гэж ангилж болно. Оюутнууд урлаг дахь бэлгэдэл, тэмдгүүдийн талаар мэддэг, Дундад зууны үеийн Христийн шашны урлаг, Пабло Пикассо, Винсент Ван Гог нарын бүтээлүүд, дүрс зураач А.Рублевын бүтээлүүд, амьдрал, урлаг дахь бэлгэдлийн талаар мэддэг.

Хичээл нь идэвхтэй хөгжүүлэх сургалтын аргуудыг ашиглах явдал юм. Эдгээр аргууд нь оюутнуудад харилцааны ур чадвараа харуулахаас гадна хосын болон бие даасан ажилд бүтээлч чадвараа харуулах, санал бодлоо илэрхийлэх, маргах боломжийг олгодог. үзэл бодол.

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын

Оюутнуудын бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх

Бүтээлч, ассоциатив сэтгэлгээг бий болгох

Танин мэдэхүйн

20-р зууны урлагийн хөдөлгөөн - хийсвэр урлагт хамаарах зургуудыг тодорхойлж, таних

В.Кандинскийн өнцгөөс өнгө, дуу авианы талаарх мэдлэгийг өргөжүүлэх

Хөгжлийн

Бүтээлчээр сэтгэх чадвараа сайжруулж, нэмэлт материалын тусламжтайгаар алсын хараагаа өргөжүүл

Мэдлэгээ системчлэх, бүтээлчээр хэрэгжүүлэх (хүснэгт бөглөх)

Харилцааны ур чадвараа харуулах, хөгжүүлэх (хэлэлцүүлэг хөтлөх, байр сууриа илэрхийлэх, маргах)

Үндсэн ойлголт, нэр томъёо:

Хийсвэр урлаг, В.Кандинскийн өнгөний онол, өнгөний сэтгэл хөдлөлийн нөлөө, В.Кандинскийн уран зургийн тайлбар

Хичээлийн тоног төхөөрөмж:

В.Кандинскийн хөрөг, хийсвэр урлагийн төлөөлөгчдийн зургийн хуулбар, В.Кандинский болон бусад хийсвэр зураачдын зургуудын хуулбарласан компьютерийн танилцуулга, Сочигийн өвлийн олимпийн наадмын нээлтийн видео бичлэгийн хэсэг.

Уран зохиол:

Г.П. Сергеева; I.E. Кашекова, Е.Д. Кретийн 8-9-р ангийн "Урлаг" сурах бичиг, тайлбар толь бичиг С.И. Ожегова

Хичээлийн бэлтгэл ажил:


  1. "Орос цагаан толгой" видео бичлэгийг бэлтгэх.

  2. Бэлтгэл компьютерийн танилцуулга"Абстракционистуудын бүтээлч байдал."

  3. Хосоор ажиллах даалгавруудыг боловсруулах: шинэ материал сурах хүснэгт.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ


  1. Зохион байгуулалтын үе шат:багш сурагчидтай мэндчилж, хичээлийн зорилгоо тодорхойлох.
Багш:Саяхан бид бүгдээрээ Сочид болсон Олимпийн наадмын гэрч болсон. Өвлийн Олимпийн наадмын нээлтийн тухай телевизийн нэвтрүүлэг түүнд зориулсан видеогоор эхэлсэн. Любовь охиныг 11 настай гимнастикч Лиза Темникова тогложээКраснодар, цагаан толгойн үсгүүд болон оросууд тэдэнтэй юу холбоотой болохыг хэлжээ. Хүмүүс, үзэгдэл, объектуудыг эдгээр үсгээр эхэлж, чухал ач холбогдолтой гэж сонгосонОросын түүх. ("Орос цагаан толгой" видео бичлэгийн хэсгийг үзнэ үү). К үсгийг алдаршуулсан мундаг хүнВасилий Васильевич Кандинский бол хийсвэр урлагийн хамгийн тод төлөөлөгч юм.

Багш хичээлийн зорилгыг томъёолдог.

Хийсвэр урлагийн тухай ойлголт, В.Кандинскийн бүтээл, өнгөний онолын танилцуулга.

Хичээлийн явцад өнгөний хослолыг олох, ассоциатив болон дүрслэлийн сэтгэлгээг хөгжүүлэх чадвар

Хийсвэр урлагийн бүтээлийг судлахад үндэслэсэн гоо зүйн үнэлэмжийг төлөвшүүлэх, Оросын урлагт хайрыг бий болгох.

"Дууны өнгө ба харагдахуйц дуу чимээ" хичээлийн сэдвийн үндэслэл.


  1. Хичээлийн үндсэн үе шат(байгууллага боловсролын үйл ажиллагаа"зузаан" ба "нимгэн" асуултууд дээр үндэслэсэн).
Багш:"Будаг нь байгаль дээрх энэ дуу чимээнд байгаа эсвэл байхгүй учраас ашиглах ёстой, гэхдээ энэ дуу чимээ нь зураг дээр зайлшгүй шаардлагатай байдаг тул ашиглах ёстой" гэж зураач Василий Васильевич Кандинский итгэж байсан. Кандинский хийсвэр урлагийн төлөөлөгчдийн нэг байв. Хийсвэр урлаг гэж юу вэ? S.I-ийн тайлбар толь бичгийг үзнэ үү. Ожегова "абстракционизм" гэсэн үгийн утга.

Оюутнууд:Латин хэлний "хийсвэрлэл" -ээс австракционизм - сатаарлыг арилгах - оюутны хариулт.

Багш:“Урлаг” сурах бичгийн 72 дугаар хуудаснаас “Хийсвэр урлагийн ямар шинж чанарууд байдаг вэ?” гэсэн асуултын хариултыг олоорой.

Оюутнууд:Дараах шинж чанарууд нь хийсвэр урлагийн маш онцлог шинж юм: бодит объект, хэлбэрээс татгалзах. Өөрөөр хэлбэл, ийм уран зураг нь объектив бус найрлага (шугам, цэг, толбо, онгоц гэх мэт), өнгөт туршилтыг дүрсэлсэн; эмх замбараагүй, эмх замбараагүй дүр төрхөөр зураачийн дотоод ертөнцийн тусгал. Энэ уран сайхны хэв маягмаш их алдартай байсан.

"Хийсвэр зураачдын бүтээлч байдал" сэдэвт илтгэлийг үзээрэй. (танилцуулга үзэх).

Багш: V.V. Кандинский өнгө хүний ​​биед үзүүлэх нөлөөг судалжээ. Өнөөдөр бид өнгөт чимээ, дуу чимээ яагаад харагддагийг олж мэдэхийг хичээх болно. Хичээлийн сэдэв дэх түлхүүр үгсийг олоорой.

Оюутнууд:өнгө, дуу чимээ.

Багш:Би танд хосоороо ажиллахыг санал болгож байна. Та бөглөх хүснэгтийг санал болгож байна (Хавсралт No1), үүнийг бөглөх ёстой. Таны ажилд туслах материалыг санал болгож байна (Хавсралт №2, "Урлаг" сурах бичиг, С.И. Ожеговын тайлбар толь бичиг).


  1. Эцсийн шат

Оюутнууд хүснэгтийг бөглөсний дараа хос бүр хариултаа тайлбарлав.

Багш:Би хэд хэдэн оюутнуудаас В.Кандинскийн "Нуур" зургийн тайлбарыг уншиж, тэдний ойлголтыг мэргэжлийн хүний ​​зургийн тайлбартай харьцуулахыг санал болгож байна. Мэргэжилтнээр хийсэн зургийн тайлбар (багш уншиж байгаа): "Зургийн төвд зураач дэлбэрэлтийн дүр төрхийг дуурайсан бөгөөд энэ нь бүх даавуунд эрчим хүчний цэнэгийг өгдөг. Энэ дэлбэрэлтийн гэрлээр гэрэлтэх мэт хар ангал дээгүүр цагаан завьнууд хөвж байна. Ус нь ёроолгүй орон зай болж хувирч, гэрэлтсэн тэнгэр нь устай төстэй юм. Зураач, үзэгч хоёр хамтран зохиогчид. Үзэгч бүр өөр өөрөөр хүлээж авдаг. Завь, сэлүүрт, цайз, бид ялгадаг. Зохиолын үлдсэн хэсгүүдийн хувьд энд шийдлийг үзэгчдэд үлдээж байна. Цэнхэр судал нь сансар огторгуйн бэлгэдэл, олон ертөнц, бие биетэйгээ мөргөлдөж, нэг төрлийн орчлонд уусч байгаа мэтээр авч болно. ”

Хичээлийн сэдвийг хэрхэн сурсаныг харахын тулд оюутнуудаас асуултанд хариулахыг хүсдэг.

Шалгах асуултууд


  1. Хийсвэр урлаг гэж юу вэ?

  2. Кандинскийн зургууд ямар урлагийн урсгалд хамаарах вэ?

  3. Кандинский ямар онолыг дэвшүүлсэн бэ?

  4. Өгүүлбэрийг үргэлжлүүлээрэй: өнгө бүр нь ………………………………………….

  5. Нил ягаан өнгө нь хүний ​​сэтгэл хөдлөлд ямар нөлөө үзүүлдэг вэ?

  6. Өнгө нь хөдөлдөг гэж үнэн үү?

  7. Үзэгч рүү ямар өнгө хөдөлдөг вэ?

  8. Хичээлийн сэдвийг тайлбарлах: дууны өнгө, харагдахуйц дуу чимээ.
Дэлгэц дээр асуулт гарч ирэх бөгөөд багш өгүүлбэрийг тэмдэглэлийн дэвтэрт бичгээр үргэлжлүүлж, дараа нь дуу хоолойгоор хэлэхийг санал болгож байна.

Өнөөдөр хичээл дээр би дараах ойлголтуудтай танилцсан.

Би аль хэдийн мэдэж байсан (жагсаалт) ………………………………….

Би өөрөөр бодож байсан …………………………………….

Би өөртөө шинэ зүйл сурсан …………………………………………

Би ойлгосонгүй…………………………………………

Багш:Би хичээлээ В.Кандинскийн үгээр төгсгөхийг хүсч байна: “Уран зураг бол урлаг бөгөөд урлаг бүхэлдээ утга учиргүй, хоосон чанарт бүдгэрсэн бүтээл биш, харин зорилготой хүч юм; хүний ​​оюун санааны хөгжил дэвшилд үйлчлэхийг уриалж байна.”

Хавсралт No1


1.

Өнгө гэж юу вэ?

Яагаад өнгө сонсогдож магадгүй гэж та бодож байна вэ? Хариулах шалтгаанаа хэл.

2.

Дуу гэж юу вэ?

Та яаж бодож байна, ЯагаадДууг ямар ч өнгөөр ​​будаж болох уу? Хариулах шалтгаанаа хэл.

3.

Будгийн шинж чанар нь өнгө, өнгө, эрч хүч гэсэн гурван шинж чанараар тодорхойлогддог нь үнэн үү?

Яагаад будгийн гурван шинж чанар хүний ​​сэтгэл хөдлөлд нөлөөлдөг гэж та бодож байна вэ?

Кандинскийн "Нуур" зургийг хар, энэ зургийг дүрсэл.



4.

Хөгжмийн шинж чанар нь хөгжмийн зэмсгийн тембрээр тодорхойлогддог гэж үнэн үү?

Хөгжмийн зэмсгийн тембр хүний ​​сэтгэл хөдлөлийн нөлөөнд яагаад нөлөөлдөг гэж та бодож байна вэ?

Ятга хэрхэн сонсогдож байгааг сонсоорой, энэ дуу таны сэтгэл хөдлөлд ямар нөлөө үзүүлдэг вэ?



5.

Аль өнгө нь хөдөлгөөний хуурмаг байдлыг өгдөг, аль нь эсрэгээрээ байдаг вэ?

Кандинский "өнгөний сүнслэг нөлөө" нь хөдөлгөөний сэтгэгдэл дээр үндэслэн үүсдэг гэж яагаад үзсэн бэ?

6.

Өнгө нь ямар өнгөөр ​​хуваагддаг вэ?

Дулаан аялгууг жагсааж, яагаад дулаан байдаг вэ?

Хавсралт No2

Эхлэх цэг нь өнгөний судалгаа юм.

1.Өнгөний хөдөлгөөн:


  • хэвтээ
Үзэгчээс (сүнслэг) - хүйтэн (цэнхэр),

Үзэгч рүү чиглэсэн (бие махбодийн хувьд) - дулаан (шар)


  • хазгай - шар,

  • төвлөрсөн - цэнхэр

  • дулаан өнгө - шар руу - үзэгч рүү,

  • хүйтэн - цэнхэр хүртэл - үзэгчээс,

  • цэнхэр өнгө нь шар өнгөний хөдөлгөөнийг удаашруулж чаддаг.

  1. Өнгөний сэтгэл хөдлөлийн нөлөө:

  • шар өнгө нь хүнийг тайвшруулж, сэтгэлийг нь хөдөлгөж,

  • цэнхэр өнгөтэй ойртох тусам тайван байна

  • Цэнхэр өнгө бол эрхэмсэг, дээд зэргийн, гүн гүнзгий өнгө юм.

  • ногоон бол тайван өнгө,

  • цагаан бол өнгө БИШ, бүх өнгө алга болсон орчлонгийн бэлэг тэмдэг,

  • хар өнгө - дотооддоо үхсэн мэт сонсогддог Юу ч биш, мөнхийн чимээгүй байдал шиг,

  • улаан өнгө бол хязгааргүй дулаахан, хөдөлгөөнгүй, тайван бус өнгө,

  • цайвар улаан - эрч хүч, баяр баясгалан, ялалт,

  • нил ягаан өнгө нь хөргөсөн улаан өнгөтэй. Энэ нь ямар нэг зовлонтой, гунигтай шинж чанартай байдаг.

Уран бүтээлч уран бүтээл хийхдээ өнгийг нарийн тооцдог

"Будаг нь байгаль дээрх энэ дуу чимээнд байгаа эсвэл байхгүй учраас биш, харин энэ дуу чимээнд зураг дээр хэрэгтэй учраас ашиглах ёстой." Василий Васильевич Кандинский ()


Оросын нэрт зураач, график зураач, дүрслэх урлагийн онолч, хийсвэр урлагийг үндэслэгчдийн нэг. Тэрээр Blue Rider группыг үүсгэн байгуулагчдын нэг, Баухаусын багш байсан. хийсвэр урлаг Москвад төрсөн тэрээр 1871 онд гэр бүлээрээ нүүж ирэхэд Одесс хотод хөгжим, урлагийн үндсэн боловсрол эзэмшсэн. Эцэг эх нь хүүгээ хуульч болгохоор төлөвлөж байсан бөгөөд Василий Васильевич Москвагийн хуулийн факультетийг төгс төгссөн улсын их сургууль. 1896 онд Тарту дахь алдарт Дорпатын их сургууль профессороор ажиллах санал тавьсан боловч Кандинский татгалзсан байна. Тиймээс хэд хэдэн шалтгааны улмаас 30 настайдаа тэрээр зураач болохоор шийдсэн; Энэ нь 1895 онд Москвад болсон импрессионистуудын үзэсгэлэн болон Клод Монегийн "Өвсний овоолго" зургийн нөлөөн дор болсон юм. 1896 онд тэрээр Мюнхен рүү нүүж, Германы экспрессионистуудтай танилцжээ. Дэлхийн нэгдүгээр дайн эхэлсний дараа тэрээр Москвад буцаж ирсэн боловч Зөвлөлт Орос дахь урлагт хандах хандлагатай санал нийлэхгүй 1921 онд дахин Герман руу явав. Нацистууд Баухаусыг хаасны дараа тэрээр эхнэрийнхээ хамт Франц руу нүүж, 1939 онд Францын иргэншлийг хүлээн авчээ. экспрессионистууд 1896 онд Москвагийн Улсын Их Сургуулийн хуульч


Абстракционизм (Латин хэлнээс abstractio - арилгах, анхаарал сарниулах) - нэг чиглэл дүрслэх урлаг 20-р зуун Онцлог шинж чанар: бодит объект, тэдгээрийн хэлбэрийг дүрслэхээс татгалзах; объектив бус найрлага (шугам, цэг, толбо, хавтгай); өнгө бүхий туршилт; эмх замбараагүй, эмх замбараагүй дүр төрхөөр зураачийн дотоод ертөнцийн тусгал.








В.Кандинский хүний ​​өнгөний нөлөөг судлахдаа уран зургийн үндсэн материал болох будгийн шинж чанарыг тодорхойлсон бөгөөд энэ нь бүтээлийн сэтгэл хөдлөлийн бүтцийг бий болгоход чухал үүрэг гүйцэтгэдэг өнгө, өнгө, эрч хүч гэсэн гурван шинж чанараар тодорхойлогддог. Хөгжимд хөгжмийн зэмсгийн тембр ижил ач холбогдолтой байдаг. Шар, цэнхэр өнгө нь хөдөлгөөний хуурмаг байдлыг бий болгодог.











Шар, цэнхэр гэсэн ижил хэмжээтэй хоёр тойрог харагдаж байна өөрөөр: “шар тойрог нь гэрэлтэж, төвөөс хөдөлгөөн авч, бараг харагдахуйц хүн рүү ойртож байдаг бол цэнхэр тойрог нь төвлөрсөн хөдөлгөөнийг (бүрхүүл рүүгээ мөлхөж буй эмгэн хумс шиг) авч, хүнээс холддог. Эхний тойрог нь нүдийг цоолж байгаа мэт, харин нүд нь хоёр дахь тойрог руу орох мэт" (В. Кандинский)


Хэрэв та шар өнгийн будаг дээр өөр өөр харьцаатай цэнхэр нэмбэл ногоон өнгийн янз бүрийн сүүдэртэй болно. Кандинский шар, цэнхэр холилдох нь хөдөлгөөнийг бүрэн устгах хүртэл удаашруулдаг гэж үздэг; ногоон бол нам гүм, амар амгалангийн өнгө, тэнцвэрт байдал, гэхдээ энэ нь идэвхтэй өнгөнөөс бүрддэг тул амьдралын боломж түүнд нуугдаж болно.


Кандинский хөдөлгөөний сэтгэгдэл дээр үндэслэн "өнгөний сүнслэг нөлөө" -ийг бий болгосон. Тиймээс ямар нэгэн геометрийн хэлбэрийн маш хүчтэй шар өнгө нь "хүнийг түгшээж, цочирдуулж, сэтгэлийг нь хөдөлгөж, өнгөнд агуулагдах хүчирхийллийн мөн чанарыг илчилдэг бөгөөд энэ нь сүнсэнд ядаргаатай үйлчилдэг."


Кандинский "Өнгө бол сүнсэнд шууд нөлөөлж чадах хэрэгсэл" гэж үздэг. Өнгө бол түлхүүр юм; нүд - алх; сүнс бол олон утастай төгөлдөр хуур юм. Зураач бол энэ эсвэл өөр түлхүүрээр дамжуулан хүний ​​сэтгэлийг чичиргээнд оруулдаг гар юм."


Тэдний сэтгэл хөдлөлийн нөлөөллөөр өнгө нь дулаан, хүйтэн, цайвар, бараан гэж хуваагддаг. Дулаан өнгөнд нар, гал, дэлхийн өнгө орно: шар, улбар шар, улаан, хүрэн гэх мэт. Тэд чамайг дулаацуулж, аз жаргалтай болгодог. Эдгээр өнгөний эффектүүд өнөөдөр зар сурталчилгаа, дизайнд өргөн хэрэглэгддэг.




Кандинский өнгөний тухай хөгжмийн ойлголтоо илэрхийлэхийг хичээдэг олон зохиолтой: "Увертюра. Хөгжмийн зохиолч, бүжигчинтэй хамтран хийсэн “Нил ягаан шаантаг”, “Зөрчилтэй дуунууд”, “Хар дагалдан”, “Шар эгшиг” тайзны зохиол.


1909-1914 оны хооронд Мурнау хотод Кандинский "урлагийн нийлэгжилт" -ийн санаатай холбоотой хэд хэдэн тайзны зохиол, бичвэрийг бүтээжээ: Нил ягаан хөшиг, Ногоон дуу, Хар ба цагаан, Шар дуу. Тэдний сүүлчийнх нь 1912 онд "Цэнхэр морьтон" антологид хэвлэгдсэн. Кандинскийн либретто нь онолч, үүсгэн байгуулагч болсон хийсвэр үзэл нь илэрсэн зохиолгүй юм. Цэнхэр морьтон дахь хэвлэлд мөн нарийвчилсан гэрэлтүүлгийн оноо, хөгжмийн шинж чанар, пантомимийн хөдөлгөөнийг тусгасан болно. "Тайзны найруулга" төрлийг Кандинский "Урлаг дахь сүнслэг байдлын тухай" (1911) номондоо онолын хувьд нотолсон болно. Энэхүү бүтээлд урлагийн синтезийн санааг ихэвчлэн сонсдог бөгөөд энэ үгийг "дотоод дуу чимээ" гэж тодорхойлсон байдаг. "Шар" гэсэн ойлголт бас төвд байна онолын хөгжилэнэ ном. Энэ нь цэнхэр өнгөтэй хосолсон "анхны гайхалтай тодосгогч" -ыг бүрдүүлдэг: шар нь дулаан, үзэгч рүү харсан, гадагш чиглэсэн (экс төв), цэнхэр нь хүйтэн, үзэгчээс хол, дотогшоо чиглэсэн (төвлөрсөн). Тайзны найруулга нь дараах гурван элементээс бүрдэнэ: Хөгжмийн хөдөлгөөн. Зургийн хөдөлгөөнөөс. Уран сайхны бүжгийн хөдөлгөөнөөс."


Шар дууны тайзны найруулга нь В.Кандинскийн төлөвлөгөөний дагуу будаг, хуванцар, үг, хөгжим (пантомима, өнгөт проектор, найрал хөгжим, дуучид) хослуулах ёстой байв. Энэ зохиолын хөгжмийг Кандинский скрипт дээрээ хамтран ажилласан Томас фон Хартман бичсэн. "Шар чимээ" жүжгийн нээлт 1914 оны намар Мюнхенд болох байсан ч зохиолч үүнийг тайзан дээр үзэх хувь тавилангүй байв.

Өнгө, харагдахуйц дуу чимээ. 1. 2. 3. Абстракционизмын тухай ойлголт. В.В. Кандинский. Будгийн шинж чанар: өнгө, өнгө, эрч хүч, тэдгээрийн "сүнслэг нөлөө". Урлагийн тэмдэг, бэлгэдэл, өвөг дээдсээс ирсэн уран сайхны мессеж, Андрей Рублевын "Гурвал", амьдрал, урлаг дахь бэлгэдэл, хийсвэр урлаг, В.Кандинский.

Абстракционизм (Латин хэлнээс abstractio - арилгах, анхаарал сарниулах) 20-р зууны дүрслэх урлагийн хөдөлгөөн. Энэ чиглэл нь: бодит объектууд, тэдгээрийн хэлбэрүүд (шугам, цэгүүд, хавтгай гэх мэт) зураачийн дотоод ертөнцийг эмх замбараагүй, эмх цэгцгүй дүрсээр тусгах туршилт; Энэ чиглэл нь ерөнхий эмх замбараагүй байдлын хариу үйлдэл юм орчин үеийн ертөнцмөн "хэлбэр, өнгө, өнгөт зам тавьж өгөх" уриалга

В.В. Кандинский (1866 -1944). хийсвэр урлагийн төлөөлөгчдийн нэг. "Будаг нь байгальд байгаа эсвэл байхгүй учраас биш, харин энэ утгаараа зурган дээр хэрэгтэй учраас ашиглах ёстой."

В.Кандинский. Эсрэг дуу чимээ. Тэрээр будгийг өнгө, өнгө, эрч хүч гэсэн гурван шинж чанарын дагуу тодорхойлсон. Энэ гурван шинж чанар нь бүтээлийн сэтгэл хөдлөлийн бүтцийг бий болгоход чухал үүрэг гүйцэтгэдэг гэдэгт би итгэдэг байсан. Хөгжмийн бүтээлийн тембр нь ижил утгатай.

В.Кандинский. Найрлага VIII Шар, цэнхэр өнгө нь хөдөлгөөний хуурмаг байдлыг бий болгодог. Үүний зэрэгцээ: "шар тойрог нь төвөөс хөдөлгөөнийг олж авдаг бөгөөд бараг харагдахуйц хүн рүү ойртож байдаг, цэнхэр тойрог нь төвлөрсөн хөдөлгөөнийг (бүрхүүл дэх эмгэн хумс шиг) олж авдаг. хүнээс шар тойрог нүдийг нь цоолж байгаа мэт, цэнхэр нь живж байгаа мэт" (В. Кандинский)

В.Кандинский. Хэд хэдэн тойрог Хэрэв та шар өнгийн будгийг өөр өөр харьцаагаар нэмбэл, ногоон өнгө нь өөр өөр сүүдэртэй болно Амьдралын шинж чанар нь түүнд нуугдаж болзошгүй тул энэ нь хэрхэн идэвхтэй өнгөнөөс бүрддэг.












Буцах Урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнгийн бүх шинж чанарыг илэрхийлэхгүй байж болно. Хэрэв та энэ ажлыг сонирхож байвал бүрэн эхээр нь татаж авна уу.

Санаа:Хийсвэр зураг нь сэтгэл хөдлөл, мэдрэмжээр амьдардаг.

Асуудал:Хийсвэр зургийг хэрхэн мэдэрч сурах вэ?

Зорилтот:Урлагийн бүтээлийг өөрийн бүтээлдээ тайлбарлах туршлага олгох.

Даалгаварууд:

үзэл суртлын

  • Хийсвэр зургаар ертөнцийг үзэх туршлага өгөх.
  • Дараах санааг хэлээрэй: та урлагийн бүтээл туурвих замаар сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлж болно.

танин мэдэхүйн

  • Объектив бус будгийн талаар ойлголт өгөх, түүний объектив будгаас ялгаатай байдал.
  • Хийсвэр найрлагыг ойлгоход өнгөний нөлөөний асуудлыг авч үзье.

харилцах-үйл ажиллагаа

  • "Өнгө, хэлбэрийн сэтгэл хөдлөл" хийсвэр бүтээлч бүтээгдэхүүнээ бүтээ.

сэтгэл хөдлөл, үнэ цэнэ

  • Бодлогын үе шатанд хийсвэр зураг нь хүнийг "өөрийгөө илэрхийлэх" боломжийг олгодог талаар санал бодлоо илэрхийлэх боломжийг олгох.

Технологийн хичээлийн газрын зураг

БАГШИЙН ​​ҮЙЛ АЖИЛЛАГАА

ОЮУТНЫ ҮЙЛ АЖИЛЛАГАА

УДЭТ БАЙГУУЛЛАА

СЭДЛЭЛИЙН ШАТ

Шинэчлэх

Зохион байгуулалтын мөч.
Самбар дээр өнгө, хэлбэрээрээ ялгаатай цаасаар хийсэн том хийсвэр дүрсүүд байдаг.

Танин мэдэхүйн
сэтгэл хөдлөлийн болон дүрслэлийн бүтцийг уялдуулах
Харааны дүр төрх ба сэтгэл хөдлөлийн хоорондын холбоог тогтоохын тулд харьцуулах ур чадварыг дадлагажуулах

харилцах чадвартай
хамтын бүрэлдэхүүнийг бий болгоход оролцох

хувийн
соёлын бичвэрийг эзэмших сэдэл

Оршил яриа.

Багш:
- Таны сэтгэл санаанд хамгийн сайн тохирох хэлбэрүүдийн аль нэгийг сонго. Өнөөдрийн хичээлийн уур амьсгалыг геометрийн дүрсээр бий болгохыг хичээцгээе. Баяр хөөртэй сэтгэл хөдлөлтэй холбоотой тоонуудыг өсгө. Хэсэг хэсгүүдийг самбар дээр холбоно.

Сэтгэл хөдлөлийн байдалд үндэслэн дүрсийг сонгох

Багш:
-Та сая нэг загвараар зураг бүтээчихлээ, ямар хэв маягтай болохыг хэн ч тааж чадах уу? Энэ найрлагыг яагаад бүтээсэн бэ?

Хичээлийн сэдвийн мессеж.
Багш:
- Ямар уран бүтээлч сэтгэл хөдлөлийн ертөнцийг уран бүтээлдээ хүргэж чадсан бэ гэдгийг сонирхмоор байна уу? Эдгээр зургууд хэрхэн амилсан бэ?
Хичээлийн сэдэв: "Дууны өнгө ба харагдахуйц дуу чимээ"

Самбар дээр хийсвэр зохиол бүтээх

Оюутнууд:
- Хийсвэр зураг. Энэ зургаар бид хичээлийнхээ уур амьсгалыг бий болгосон.

Асуудал үүсгэх

Оршил яриа.

Багш:
-Ийм зургуудыг хараад ямар асуулт гарч ирдэг вэ?

Оюутнууд:
- Тэд сэтгэл хөдлөлийн утгатай юу? Энэ утгыг хэрхэн ойлгох вэ?

Танин мэдэхүйн
асуудлыг томъёолох

Зорилго тогтоох

Багш:
- Энэ зургийн утгыг тайлахад бидэнд хэн тусалж чадах вэ?

Багш:
-Гэхдээ зураач хажууд нь байхгүй. Та өнөөдрийн хичээлд ямар зорилго тавих вэ?

Оюутнууд:
-Уран бүтээлч өөрөө.

Оюутнууд:
- Хийсвэр зургийн талаар өөрийн тайлбарыг өгөхийг хичээ.

Зохицуулалтын
өөртөө зорилго тавь

Төлөвлөлт

Багш:
- Зураач, түүний зургийг ойлгохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Оюутнууд:
1. зураачийн амьдралын талаар суралцах;
2. өнгөний үндсийг сурах;
3. түүний зургуудыг үзэх, тэдний сэтгэл хөдлөлийн бүтцийг мэдрэх

Зохицуулалтын
ангидаа хийх үйл ажиллагаагаа төлөвлө

ШИНЭ МЭДЛЭГИЙГ НЭЭХ ШАТ

Шинэ материал сурах.

Василий Васильевич Кандинскийн тухай, өнгөний үндэсийн талаархи мэдээллийн мессеж. (Слайд 1-7)

"Хийсвэрлэл" гэсэн ойлголтыг дэвтэрт бичээрэй (гол бүрэлдэхүүн хэсэг нь өнгө, шугам).
Сурах бичгийн 72-р хуудаснаас "хийсвэрлэл" гэсэн тодорхойлолтыг олоорой.
Тэд В.Кандинскийн “Өнгийг байгаль дээрх энэ дуу авианд байгаа эсвэл байхгүй учраас биш, харин зурганд яг энэ дуу авианд хэрэгтэй учраас ашиглах ёстой” гэсэн хэллэгийг хэлэлцдэг.

Танин мэдэхүйн
Сурах бичгээс асуултын хариултыг хайж олох,
Онцлох гол санаатекстэнд,
Санал болгож буй сэтгэл хөдлөл дээр үндэслэн хийсвэр найрлагыг бий болго.

Харилцаа холбоо
Бүлгийн ажилд хамтран ажиллах,
Урлагийн бүтээлийг хүлээн авч, түүнд хандах хандлагаа илэрхийлэх,
Өөрийн үзэл бодлоо илэрхийлэх
Хийсвэр зургийн агуулгыг тайлбарлах

Зохицуулалтын
Даалгаврыг алгоритмын дагуу гүйцэтгэнэ

Хувийн
Хийсвэр зургийг мэдрэх явцад өөрийгөө танин мэдэх

Кандинскийн "Шар чимээ" бүтээлийн хэсгийг үзээд (29.20-32.10 минут) багш асуулт асууна.
- Кандинский өнгөний тухай ярихдаа яагаад дуу авианы тухай дурдсан бэ?

Синестетикийн тухай ойлголтын танилцуулга, утгыг тайлбарлах.
Оюутнууд синестетийн ертөнцөд "шивэх" тулд А.Н.Скрябины хөгжимд зориулсан жижиг уран сайхны найруулгыг үздэг.
(Слайд 8-9)
Багш:
-А.Скрябины хөгжмийг сонсоод өөр мэдрэмж төрж байсан. Хүн мэдрэмжээ сэтгэл хөдлөлөөр илэрхийлдэг. Мэдрэмжүүд нь чиглэсэн байдаг дотоод ертөнц, сэтгэл хөдлөл нь түр зуурынх бөгөөд тусгалаа олсон байдаг гадаад шинж тэмдэг, дохио зангаа, нүүрний хувирлаар илэрхийлэгддэг.
Хөгжим, уран зураг нь бидэнд нөлөөлж, харилцан мэдрэмжийг төрүүлдэг боловч хөгжмийн зохиолч, зураачдын дунд мэдрэмжийн нөлөөн дор урлагийн бүтээл төрдөг урвуу үйл явц бас байдаг. Сэтгэл хөдлөл, мэдрэмж нь эерэг ба сөрөг аль аль нь байж болно.

Оюутнууд:
- Өнгө нь сэтгэлийн хөдөлгөөнийг хамгийн зөв илэрхийлдэг. Энэ ажилд сэргэсэн өнгө нь илүү тод, тод, ойлгомжтой болдог.

Гунигтай (харанхуй) хөгжмийн хэлтэрхий сонсогдоно. (Слайд 10)

Багш:
- Таны гарт бараан, гунигтай дүрс байгаа хэвээр байгаа тул эдгээр дүрсээс самбар дээр найруулга хий (нэрийг нь өг).

Зохиол зохиож, нэрс гарга

Хийсвэр зохиол бүтээх

Практик ажил.

Багш:
-Одоо та сонгосон сэтгэл хөдлөл дээрээ тулгуурлан өөрийн хийсвэр зохиолоо бүтээх хэрэгтэй.
(Слайд 11-12)

Оюутан бүр санал болгож буй сэтгэл хөдлөлийг сонгож, түүнийг тусгасан найрлагыг бүтээдэг.

Тусгал

Дүгнэж байна.

Оюутны ажлыг самбар дээр эерэг, төвийг сахисан, сөрөг сэтгэл хөдлөлийн бүлгүүдээр зохион байгуулдаг.
Ажил дуусахаас 1 минутын өмнө залуусаас сэтгэл хөдлөлийн нэртэй цаас авдаг.
Бүтээлүүдийг самбар дээр байрлуулсны дараа хүүхдүүд жагсаалтаас сэтгэл хөдлөлийг дахин сонгож, ангийнхаа хүүхдүүдийн бүтээлээс түүнд тохирохыг олдог.

Оюутнууд ажлынхаа ар талд гарын үсэг зурж, ямар сэтгэл хөдлөлөө найруулсан бэ гэдгийг тэмдэглэнэ. Ажлыг самбар дээр өлгө.

Танин мэдэхүйн
Дүгнэж байна
Ажлаа ангийнхаа ажилтай харьцуул

Багш:
- Та даалгавраа биелүүлсэн гэж бодож байна уу?
- Бүтээлийн зохиогч болон сонгосон сэтгэл хөдлөлийн хооронд давхцах зүйл бий юу?

даван туулсан (бүтэлгүйтсэн)
Хэлбэр, өнгийг зөв сонгосон учраас давхцах тохиолдол бий.

Үнэ цэнийн ерөнхий байдал

Тиймээс бид хичээлээр олж авсан мэдлэгээ өөрийн мэдрэмжийг илэрхийлэх, мөн засч залруулахад ашиглаж болно гэж дүгнэж болно. сөрөг сэтгэл хөдлөл(хэрэв тэдгээр нь үүссэн бол), тэднийг бүтээлч байдалд чиглүүлэх, уран сайхны болон хөгжмийн аль алинд нь өөрийн гэсэн өвөрмөц бүтээл туурвих (үүнд та зураач, хөгжмийн зохиолчийн ердийн хэрэгсэл, орчин үеийн компьютерийн програм хангамжийн чадварыг ашиглаж болно)

Оюутнууд:
- Бүтээлч байдлаараа бид өөрийгөө болон ертөнцөө илэрхийлж чадна.

Танин мэдэхүйн
Ерөнхий болгох
Хувийн
Урлагийн бүтээлд сэтгэл хөдлөл, үнэ цэнэтэй хандлага

(Слайд) "Өнгийг байгаль дээрх энэ дуу чимээнд байгаа эсвэл байхгүй учраас ашиглах ёстой, гэхдээ энэ дуу авианд тэдгээр нь зураг дээр хэрэгтэй учраас ашиглах ёстой." Эдгээр хийсвэр зургуудыг зурсан зураач Василий Васильевич Кандинский ингэж бодож байжээ.

Мөн өнөөдрийн хичээлийн сэдэв нь “Дууны өнгө, харагдахуйц дуу чимээ. Галын хөгжим, яруу найргийн бэлгэдэл."(Слайд)

Хийсвэр зураг нь хамгийн нарийн сэтгэл хөдлөлийн туршлагыг дамжуулах чадвартай. Хөгжим ч гэсэн хүний ​​сэтгэлд нийцдэг.

Тэмдэглэлийн дэвтэртээ бичнэ үү:сурах бичиг “Урлаг” хуудас 72. Хичээлийн сэдэв.Василий Кандинский (1866-1944). Абстракционизмын тухай ойлголт.

Надад уншиж өгөөч.

(Слайд) Кандинский "Урлаг дахь сүнслэг байдлын тухай" номондоо хөгжмийн аялгуу нь хүний ​​​​сэтгэлд хүрдэг гэж бичжээ. "Тэр тэр даруй хариуг нь олдог, учир нь хүний ​​"сэтгэлд хөгжим байдаг ... зураач бол аль нэг товчлуураар дамжуулан хүний ​​​​сэтгэлийг чичиргээнд оруулдаг гар юм."

Өнгөний сэтгэлзүйн судалгааны онолоо тайлбарлахдаа Кандинский будаг, хөгжмийн зэмсгийн зохицлын жишээг өгч, жишээлбэл, шар будгийг тайван бус, хүний ​​​​сэтгэлд ядаргаатай гэж тодорхойлж, бүтээлдээ өндөр бүрээний дуу чимээтэй харьцуулжээ. "Бүтэц 8"(слайд).

"Эсрэг дуу чимээ" уран зураг (слайд) -зохиолч хөгжим барьж байхдаа Кандинскийн хувьд хамгийн тод, бараг сурах бичгийн жишээ.

Зохиогч нь үл нийцэх тэмдэглэлийг дүрслэхийн тулд хэлбэр, өнгө гэсэн хоёр л хэрэгслийг ашигладаг. Үүний зэрэгцээ Кандинский өнгөнөөс хэлбэр рүү шилждэг бөгөөд эсрэгээр нь биш юм. Бусад зургуудаас олж болох хачирхалтай шугамын хэсгүүдэд хор хөнөөл учруулахын тулд уг бүтээлд тодорхой геометрийн дүрсүүд илт давамгайлж байна. Энэхүү бүтээл нь гайхалтай тэнцвэртэй, эв найрамдалтай байдаг нь зохиогч түүний элемент бүрийг хичнээн шаргуу бодож байсныг илтгэнэ. Хөгжмөөс илүү харамсалтай урлаг гэж байдаггүй - эцэст нь энэ үзэгдэл түр зуурынх юм. Хэсэгхэн зуур - мөн дуу чимээ үүрд алга болж, дурсамж, сэтгэл хөдлөлийг үлдээв."Зоригтой өнгө"- Шилдэг зургуудын нэг нь энэхүү баригдашгүй урлагийг авахыг оролдсон бөгөөд зөвхөн Кандинский л үүнийг хийж чадсан юм.

Уран зураг "Хар дагалдан"(слайд) 1924 онд бичигдсэн. Энэ нь бие биен дээрээ "давхардсан" янз бүрийн геометрийн хэлбэрийг агуулдаг. Энэхүү бүтээл нь хар, бүдгэрсэн дэвсгэр дээр тод, сэтгэл татам өнгөний ер бусын хослолоор дүүрэн байдаг.

Зураач олон янзын дүрс, өнгө сонгохдоо үзэгчдийн төсөөллөөр тоглох дуртай байв. Ийнхүү тэрээр хүрээлэн буй орчны талаарх ер бусын төсөөллийг нийгэмд нэвтрүүлсэн нь түүний бүтээлүүдээс ямар нэгэн утга учрыг олж чадсан гоо зүйн шүүмжлэгчдийн дунд жинхэнэ сенсаци болсон юм.

Кандинский үл нийцэх хослол дээр ажилладаг. Түүний зурсан зургуудаас та маш олон тооны хурц хэлбэр, нарийн өнгө төрхийг харж болно. Зураачийн өвөрмөц бүтээл нь алдартай зургуудын нэг болж чадаагүй ч геометрийн гоо зүйд зориулсан цуврал зурагт үзэгчдийг олжээ.

Кандинский өнгөний тухай хөгжмийн ойлголтоо илэрхийлэхийг зорьсон олон зохиолтой. Тэдний нэг(слайд) “Тайзны найруулга – “Шар эгшиг” -1972 оны тавдугаар сарын 12-нд Нью-Йорк дахь Соломон Гуггенхаймын музейд нээлтээ хийсэн.

Хийсвэр зураач Василий Кандинскийн бүтээлүүдтэй танилцсанаар бид геометрийн тэмдэг, дүрсийн тусламжтайгаар дулаан өнгийг хүйтэн өнгө аястай хольж, өнгө сонсож, дуу чимээг хэрхэн яаж дүрсэлж болохыг олж харав.

Будгийн шинж чанар нь ажлын сэтгэлийн хөдөлгөөнийг бий болгодог. Хөгжмийн хувьд тембр, дууны чанар (түүний өнгө) -д ижил ач холбогдол өгдөг бөгөөд энэ нь өөр өөр хэрэглүүр дээр хийгдсэн эсвэл өөр өөр хоолойгоор хийсэн ижил түвшний дууг ялгах боломжийг олгодог.

Оросын нэрт хөгжмийн зохиолч Александр Николаевич Скрябин өөрийн хөгжмийг маш ер бусын байдлаар илэрхийлжээ.. (слайд)

Александр Скрябин өнгөт сонсголтой байсан. Өнгөт сонсгол буюу тойм гэдэг нь хараа, сонсгол гэсэн хоёр мэдрэхүй хоорондоо холбоотой байдаг үзэгдэл юм. (тэмдэглэлийн дэвтэрт оруулах)(слайд)

Исаак Ньютон нэг удаа өөр өөр давтамжтай долоон дууг буюу масштабыг солонгын долоон өнгөтэй зүйрлэж, тодорхой нэг авиа авиа ямар "өнгө" болохыг математикийн хуулийг гаргахыг оролдсон.

Скрябин өнгө аяс ба өнгөний мэдрэмжийн хооронд органик холбоо байдгийг тодорхой харсан.

Скрябин бол тональ байдлыг өнгөтэй шууд хослуулахаар шийдсэн анхны хүн юм. Тэрээр "Прометей" симфони шүлгээ бичихээр төлөвлөж байсан.(слайд) (найрал хөгжим, найрал дуу, эрхтэн, гоцлол төгөлдөр хуурын хувьд) “хөнгөн клавир” хэсгийг танилцуулна. Урлагийн синтезийн санааг мөрөөдөж байсан Скрябин Прометейгийн зохиолд "гэрэл" гэсэн утгатай Италийн "luce" гэсэн нэр томъёогоор тэмдэглэсэн тэмдэглэлийн мөрийг оруулав. Тиймээс орчин үеийн гэрэлтүүлгийн төхөөрөмжийг бий болгохоос нэлээд өмнө Скрябин урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй "хөнгөн" хэрэгслүүд гарч ирэхийг урьдчилан таамаглаж байсан.(слайд) Хөгжмийн зохиолчийн төлөвлөгөөний дагуу ийм зэмсгийг зөвшөөрөх ёстой байв концертын танхимгэрэл ба дууны акустик шинж чанарт тохирсон гэрлийн тусгай долгион.

- Скрябины хэлснээр өнгө, өнгө хоорондын хамаарлыг хар.

"Прометей" Эртний Грек хэлнээс орчуулбал "үзэгч" гэсэн утгатай. Хөгжимчний хувьд Прометей бол тодорхойгүй мөрөөдлөөс бүтээлийн ялалт, эрх чөлөө хүртэлх идеал руу хүрэх замд бүх зовлон зүдгүүр, гайхалтай зовлон зүдгүүрийг даван туулж, бүтээлч байдлын бэлгэдэл байв. Скрябины "Прометей" бол хүмүүсийн төлөө тэнгэрээс гал хулгайлсан баатрын тухай эртний домгийн жишээ биш юм. Энэ нь эртний Грекийн шүлгийн тодорхой зохиол биш, харин хүний ​​титан, тэмцэгч хүний ​​тухай ерөнхий санааг илэрхийлдэг. Хөгжмийн зохиолчийн хэлснээр “Прометей бол эртний бүх сургаалд янз бүрийн хэлбэрээр байдаг бэлэг тэмдэг юм. Энэ бол орчлон ертөнцийн идэвхтэй энерги, бүтээлч зарчим, энэ бол гал, гэрэл, амьдрал, тэмцэл, хүчин чармайлт, бодол юм."(слайд).

Скрябин "Прометей" зохиолдоо хөгжим, өнгөний нийлэгжилтийг мөрөөддөг байв. Тэрээр хүн төрөлхтнийг аз жаргал, гоо үзэсгэлэнгийн хаант улс руу хөтөлж чадах нэгэн төрлийн ариусгагч галыг "дөлний дүр төрх" -ийг дахин бүтээхийг хүссэн.

"Галын шүлэг" нь дэлхийг бүхэлд нь өөрчилж, бүх орчлон ертөнцийг дахин бүтээх ёстой байв. Хөгжмийн зохиолч гэрэл, хөгжмийн зэрэгцээ эгшигт сэтгэл хангалуун байхаа больсон. Хөгжим, гэрэл, үг, бүжиг, дохио зангаа, хөгжимчний үзэл бодлын чиглэл зэргийг нэгтгэх шаардлагатай. Өнгөний хослолууд нь зөвхөн дэлгэцэн дээр биш, харин өрөөг бүхэлд нь хамардаг.

Бүх хөгжим, ерөнхийдөө бүх зүйл энэ гэрэлд, гэрлийн долгионд дүрж, усанд орох ёстой гэж Скрябин төсөөлж байв.

"Галын шүлэг" зохиолдоо Скрябин нэг хөдөлгөөнт сонатын хэлбэрийг сонгосон. Скрябин "Прометей"-ийн тоглолтыг дараах байдлаар төсөөлөв: хөгжим эхлэхээс өмнө танхим бүрэн харанхуй байв. Аажмаар эмх замбараагүй байдлаас гарсан мэт дуу, өнгө аль аль нь төрдөг. Удаан гэрлийн дуу хоолой нь ягаанаас спектрийн цэнхэр хэсэгт шилжиж, дараа нь ягаан өнгөтэй болдог. Өнгөний эрч хүч нь дуу чимээний эрч хүчийг дагаж өөрчлөгддөг. Энэ нь улбар шар-улаан галаар анивчдаг, дараа нь ногоон, цайвар цэнхэр өнгөтэй болдог. Prometheus-ийн төгсгөлд Скрябин нүд гялбам гэрлийг өгдөг - харанхуйгаас гэрэл рүү шилжих бэлгэдэл юм. Танхим нь өнгөт долгионд дүрэлзэж, тэдгээрт "угав". Энэхүү өнгө, сэтгэл хөдлөлийн нөлөө нь хөгжимд хүргэдэг бодол санаа, туршлагыг нөхдөг.

Скрябин амьд ахуйдаа өөрийн санаагаа хэрэгжүүлж, симфонийг өнгөтөөр тоглож чадсан гэж та бодож байна уу?

Скрябины амьдралын туршид хөгжмийн зохиолч хөдөлгөөнт шугам, хэлбэр, асар том "галын багана", "шингэн архитектур" -ыг багтаахыг мөрөөддөг бэлгэдлийн гэрлийн төслийг хэрэгжүүлэх боломжгүй байв. Гэсэн хэдий ч харагдахуйц хөгжмийн санаа нь хийсвэр зураг зурах туршилт хийхэд түлхэц өгсөн. Өнгөний тохиргоо, өнгөт хөгжмийн төхөөрөмж, оптик дууны синтезатор гарч ирэв. Урлагийн эдгээр бүх чиглэлүүд электрон хөгжимд шингэсэн байдаг.

Оюутан Прометейгийн домгийг уншдаг.

Скрябины "Прометей" симфони шүлгийн гүйцэтгэлийн видео бичлэгийг үзэж байна.