Бэлтгэл бүлэгт бичих хичээл. Бэлтгэл бүлгийн иж бүрэн хичээлийн хураангуй. “Буратиногийн захидал! Сэдэв: "Хөгжилтэй тэмцээнүүд"

Нэр:
Нэр дэвших:Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, ГХД, нэмэлт боловсрол, Бэлтгэл бүлэг
Велиговская Алла Анатольевна

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг бичихэд бэлтгэх бэлтгэл бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл

Сэдэв: "Хөгжилтэй тэмцээнүүд."

Зорилго: Анхаарал, хурд, хариу үйлдэл, моторт чадварыг хөгжүүлэх, гараа бичихэд бэлтгэх, . Материал: гарын авлага (хүүхэд бүрт): дэвтэр, энгийн, өнгөт харандаа, янз бүрийн өнгийн чипс, нэхсэн тор, "Геометрийн хээ", "Тэгш өнцөгт", "Супермэн" график дасгалын дээж; 1, 2, 3-р байрын медаль.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч.- Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бид хөгжилтэй тэмцээн зохион байгуулах болно. Зөв гүйцэтгэсэн даалгавар бүрийн хувьд хүүхэд чип авах болно. Хичээлийн төгсгөлд бид таны чипсийг үнэлж, 1, 2, 3-р байрын эздийг шагнах болно. Хамгийн гол нь даалгавраа хурдан биш, зөв, үнэн зөв гүйцэтгэсэн гэдгийг санаарай!

-Гэхдээ эхлээд жинхэнэ тэмцээний өмнөх шиг тамирчид бие халаалт, чи бид хоёр бие халаалт хийнэ.

Динамик түр зогсолт

Халаалт эхэлж, босоод нуруугаа шулуун, баруун тийш - зүүн тийшээ бөхийлгөж, дахин давтана. (хажуу тийш хазайсан)Бид нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав гэж тоолж сууна. Энэ шаардлагатай ажил нь хөлний булчинг сургах явдал юм (хөлсөх)Одоо бид тантай хамт гар өргөлт хийх болно (цээжний урд гараа татах).

1-р даалгавар "Геометрийн хэв маяг" (дээжийг хүүхдүүдэд өгдөг)

-Яагаад ингэж нэрлэсэн юм бол? (геометрийн хэлбэрээс бүрдэнэ).


- Болгоомжтой байгаарай, тэгш өнцөгт бүр өөрийн гэсэн хээтэй тул та үүнийг зөв давтах хэрэгтэй.


Даалгаврыг зөв гүйцэтгэхийн тулд хүүхдэд 1 чип өгдөг.

- Би зургийн хагасыг бичнэ, та энэ юу болохыг тааж, хоёр дахь хагасыг зурах ёстой.

(чипс тараасан)

- Яг л гутлын үдшээ өөрөө уях хэрэгтэй

дээжээр харуулав (жишээ харуулах)


- Залуус аа, та "Дуулгавартай харандаа" сургуульд бүтэн жил суралцсан. Оны эцэс гэхэд та жинхэнэ супермен болсон гэдэгт би итгэдэг. Би чамд энэ Супермэнийг дүрслэхийг санал болгож байна (жишээ харуулах)


Даалгаврыг зөв гүйцэтгэхийн тулд хүүхдэд 1 чип өгдөг.

Үр дүн:Чипс тоолж, медаль тараадаг.




Цэцэрлэгийн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд гараа бичихэд бэлтгэх хичээлийн хураангуй
Сэдэв: "Цасан ширхгүүд".

Зорилтот:Анхаарал, хурд, хариу үйлдэл, моторт чадварыг хөгжүүлэх, гараа бичихэд бэлтгэх, гар хөдөлгөөний нарийвчлалыг хөгжүүлэх.

Материал:цасан ширхгийн дүрслэл; тараах материал (хүүхэд бүрийн хувьд): дэвтэр, энгийн харандааны багц, хурц бөмбөг; уут.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр би чамд юу авчирсаныг хар даа (цасан ширхгийн хэсгүүдтэй зургийг харуулах).Энэ юу болохыг та ойлгож байна уу? Тийм ээ, энэ бол цасан ширхгүүд, ер бусын зүйл гэж би ижил зүйл бодож байна. Тэр яагаад ийм байдгийг чи мэдэх үү? Муу хойд салхи бидний цасан ширхгийг хугалав. Бид түүний бүх даалгаврыг биелүүлж байж л түүнийг буцааж болно гэж тэр хэлэв. Цасан ширхгүүд маань дахин үзэсгэлэнтэй болж, баяр баясгалангаа гэрэлтүүлэхэд тусалцгаая? ( Тиймээ)

Дараа нь 1-р даалгавар.

Цасан ширхгийн анхны туяа байрандаа буцаж орохын тулд та өвлийн халаалт хийх хэрэгтэй: ( Хүүхдүүд цасан дундуур алхах, цас хусах, цасан хүн хийх, цасан бөмбөг тоглохыг дуурайдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, даалгавраа гүйцэтгэсний дараа бид цасан ширхгийг энэ шидэт уутанд хийж, цасан ширхгийг буцааж өгөхөд туслах болно. (цасан ширхгийн эхний туяаг уутанд хийнэ).

2. Модноос


.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн хийлээ! Хойд муу салхинаас аврагдсан өөр нэг туяа (уутанд хийнэ).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, би хойд салхины бусад зүйлийг эвдэхгүйн тулд бидэнд туслах сайн шидтэн зурахыг санал болгож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, бүгд сайн ажилласан! Сайн шидтэн бидэнд тусална гэж найдаж байна. Бид өөр нэг цасан ширхгийг шидэт уутанд хийнэ.

4-р даалгавар. "Цастай тоглоцгооё" (шохой бөмбөг)

Цасаар тоглож, алгаа дулаацуулъя. (Хүүхдүүд бөмбөгийг алгаа хооронд нь өөр өөр чиглэлд өнхрүүлж, гартаа бөмбөгийг шахаж, хоёр гараараа шидэж, барьж, дараа нь гар тус бүрээр ээлжлэн хийдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн хийлээ! 4-р туяа нь хойд муу салхинаас аврагдсан (уутанд хийнэ).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн хийлээ! 5-р цацрагийг аварсан (уутанд хийнэ).Сүүлийн даалгавар үлдсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бидэнд 1 туяа үлдсэн. Түүнийг няцаахын тулд та хамгийн хэцүү даалгаврыг биелүүлэх ёстой.

(хоёр гараараа толин тусгал тэгш хэмтэй загварыг зурах - цасан ширхгүүд).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, хар даа, та нарыг цасан ширхгийг зурж байхад манай цүнх бидэнд цасан ширхгийг буцааж өгсөн (үзүүлэх).Одоо тэр биднийг дахин гэрэлтсэнээрээ баярлуулах болно! Snowflake танд тусалсанд баярлалаа!

Нэр:
Нэр дэвших:Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, GCD, нэмэлт боловсрол, Бэлтгэл бүлэг, 6-7 насны хүүхдүүдийг сургуульд бэлтгэх хичээлийн тэмдэглэл, гараа бэлтгэх захидалдасгалууд

Албан тушаал: дээд зэрэглэлийн багш
Ажлын байр: MBDOU No66
Байршил: Томск

Даалгаварууд:

1. Боловсролын.

  • Хүүхдийг уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх.
  • Ажлаа үргэлжлүүл
    • диаграмм ашиглан санал боловсруулж, графикаар бичих,
    • үгийн дууны дүн шинжилгээ,
    • хүүхдийн гарыг бичихэд бэлтгэх талаар,
    • богино текст болон бие даасан үгсийг уншихад,
    • оньсого шийдвэрлэх талаар.
  • Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх.
    • Орос хэлний баялаг, олон талт байдлыг илтгэх үгсийг ярианд оруулах замаар харуул.
    • Өгүүллэгүүдийг үргэлжлүүлэн бичээрэй.
    • "Үнэт үсэг" гэх мэт ойлголтыг нэвтрүүлж хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлэх.
  • Хүрээлэн буй ертөнцтэй танилцах.
    • Тэд хаана амьдардаг, туулай хэрхэн төрж, тэдний хувьд аюултай энэ ертөнцөд амьд үлдэж байгааг олж мэдээрэй.
  • Амьтдыг хайрлах, хүндлэх сэтгэлийг төлөвшүүлэхийн төлөө үргэлжлүүлэн ажилла.

2. Хөгжлийн.

  • Хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн чадварыг амьтны ертөнцтэй танилцуулах замаар хөгжүүлэх.
  • Унших, төрөлх хэлээ хайрлах дуртай болгох.
  • Хүүхдүүдэд даалгавраа үргэлжлүүлж, өгөгдсөн хурдаар ажиллахыг заа.

3. Боловсролын.

  • Хүүхдийн сэтгэлд амьтдыг өрөвдөх, өрөвдөх зэрэг ёс суртахууны ойлголтыг бий болго.
  • Амьтдыг хүндлэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

  • Дэлхий гаригийн тухай яриа,
  • дуртай амьтаддаа захидал бичих,
  • шуудангаар аялах, ажилтай нь танилцах,
  • яриа: "Эхний захидал хэрхэн бичигдсэн бэ?",
  • яриа: "Брэндүүдийн амьдралаас",
  • Н.А.Зайцевын систем дээр үндэслэн хүүхдүүдэд уншиж сургах.

Тоног төхөөрөмж:

  • Бардам туулайн захидал,
  • үлгэрийн дүр "Шуудангийн ажилтан Печкин төлбөрийн баримттай",
  • хүүхэд бүрт зориулсан өнгөлөг тоглоомын ном,
  • үгийн дууны дүн шинжилгээ хийх дидактик материал;
  • графикаар бичсэн өгүүлбэр бүхий карт,
  • "захиа" гэсэн үгтэй карт
  • үг бүхий картууд (хүүхдийн тоогоор),
  • цагаан, саарал, урт чихтэй, урт хөлтэй, өвсөн тэжээлтэн,
  • орон гэргүй, болгоомжтой, зальтай, авхаалжтай, зоригтой, хурдан,
  • мэдрэмжтэй, ганцаардмал, бардам, хулчгар гэх мэт,
  • туулайн хөрөг.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

Сурган хүмүүжүүлэгч.Өнөөдөр таныг гэнэтийн бэлэг хүлээж байна. Аль нь? Та энэ картаас үүнийг сурах болно. ("үсэг" гэсэн үг бүхий картыг харуулав).
Асуудлаас зайлсхийхийн тулд энэ үгийг чангаар хэлж болохгүй гэдгийг санаарай. Тиймээс та өөрөө унших болно. (Хүүхдүүд уншдаг.)Мөн та энэ сэдвээр зөвхөн оньсого асууж байгаа мэт нэр үгээр ярих болно. "Хүүхдийн амаар" тоглоомыг санаж байна уу? Эхэлцгээе! (Багш үргэлжлүүлэн.)Энэ юу вэ?

Энэ даалгаварт багш захидлын илүү бүрэн дүр зургийг гаргахын тулд ойролцоо хариултуудад анхаарлаа хандуулж, шаардлагатай бол тэргүүлэх асуултуудыг тавьдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Захидлын талаар хэлэх хэдэн үг олж болохыг хараарай. Зөвхөн баян, хүчирхэг орос хэл үүнийг хийж чадна.

Багш дүгнэж байна. Хаалга тогшиж, шуудан зөөгч Печкин орж ирэв.

Шуудангийн ажилтан Печкин.Сайн уу? Даша хаана байна? Тэр туулайд захидал бичсэн тул тэр хариулав. Би түүнд хаягласан үнэтэй захидал илгээсэн.

Тэр хуруугаа дугтуйн дээрх бичээс рүү чиглүүлэв - хүүхдүүд уншиж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Үнэ цэнэтэй гэдэг нь юу гэсэн үг вэ?

Печкин.Энэ нь илгээгч гэсэн үг юм (уншиж байна)Бардам туулай захидал хүлээн авагчийн гарт орохыг хүсдэг, өөрөөр хэлбэл (уншиж, үзүүлдэг)Даша.

Печкин (Даша руу хаягласан): Энэ баримт дээр энд гарын үсэг зурна уу (шоу). Дашрамд хэлэхэд энэ үйлчилгээ төлбөртэй байдаг.
Би чамд захидлыг хүргэж өгсөн үү? Хүргэсэн. Энэ захидал, гэрэл зураг, баримт бичигт ямар үнэ цэнийг агуулж байгааг мэдэх нь сонирхолтой байх болно, гэхдээ би яарч байна, тэд танай гал тогооны өрөөнд боов хооллоно гэж амласан.

Даша.Сайн уу Даша! Уучлаарай би тантай уулзаж чадаагүй. Үүний шалтгаан байсан. Харин та болон залуус миний бэлэгнээс миний амьдралыг мэдэх болно. Би чамд зориулж тоглоом хийсэн. Одоо тогло! Баяртай! Чиний туулай.

Тоглоомын номыг дугтуйнаас гаргаж, хүүхдүүдэд тараана. Бүгд ширээний ард суугаад ажил эхэлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Туулайгаас хандивласан номнуудаа эхний хуудсан дээр нээгээрэй.

Эхний хуудас.

Сурган хүмүүжүүлэгч.

Тоглоомын нэр юу вэ?
Энийг ямаа хоёр ч мэднэ.
Илүү хурдан оюун ухаан, илүү хурц харц -
Үсгүүдийг зөв эгнээнд байрлуул.


Сурган хүмүүжүүлэгч.Бид хамгийн доод эгнээнд юу болсныг хамтдаа уншсан. Зөв! Туулай!

Хоёр дахь хуудас.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Би зочлоход бэлдэж эхлэв. Би үслэг дээлээ солихоор гараад ирэнгүүт хэрэм шуугиж эхлэв.

Харандаа аваад дараах өгүүлбэрийг графикаар бичээрэй: "Хараач, бөмбөг эргэлдэж байна!"

Хүүхдүүд номон дээрх даалгавраа гүйцэтгэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Би тэдэнд: Би морь унахгүй, харин саарал үслэг дээлээ тайлж байна. Туулай яагаад хэрэмд ингэж хариулсныг чи мэдэх үү?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Та энэ номонд туулайн дараагийн даалгаврыг гэртээ хийх болно. Эцэг эх чинь уншиж дуусгаад чамд туслах болно.

Туулайны даалгавар.Цус харвах аргыг ашиглан хэрэм бид хоёрыг газар өнхрүүлэн зурж үзээрэй.

Гурав дахь хуудас.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Хэрэмнүүд намайг ихэмсэг туулай гэж хашгирч эхлэв. Би бардам биш гэдгээ тэдэнд тайлбарлах ёстой байсан. Тэдэнд юу хамаатай вэ? Тэд дулаан хонгилдоо амьдардаг ч надад гэр ч байхгүй. Эцсийн эцэст бид яг газар дээр, өвсний дунд төрдөг.

Багш хүүхдүүдэд даалгавар өгдөг:

Та номондоо дөрвөлжин хэлбэрээр зурсан туулайг харж байна уу? Одоо дээжийн дагуу өөрөө зур.



Хүүхдүүд номондоо бичсэн даалгавраа биелүүлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Bunny-г ганцаардахаас сэргийлэхийн тулд найзуудаа гэртээ хэв маягийн дагуу үүрэнд зур.

Дөрөв дэх хуудас.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Үнэг, чоно хоёр гүйж байхад бид ганцаараа төрж суусан.

Багш хүүхдүүдэд даалгавар өгдөг: онцолсон үгийг номондоо уншина уу ("Айдас" гэдэг үгийг номонд бичсэн байдаг), энэ үгийн дууны шинжилгээний диаграммыг зур.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Би дуусгалаа! - Би бодсон. Энэ үгийг хэлэнгүүт л сүйрчихлээ... Энэ үг ямар үг болон хувирсныг та гэртээ бичих болно.

Тав дахь хуудас.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Би яруу найраг дээр үндэслэсэн "Бяцхан цагаан туулай сууж байна" гэсэн нэг хөгжилтэй тоглоомыг мэднэ:

Бяцхан цагаан туулай суугаад чихээ сэгсэрнэ
Яг л тэгж, тэгж, чихээ хөдөлгөж байна!
Бүжин суухад хүйтэн байна
Бид сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй -
Сарвуу дээш - сарвуу доош
Өөрийгөө хөлийн хуруугаараа дээш тат...
Зүгээр л хөлийн үзүүр дээр зогссон -
Бид хурдан, хурдан давхилаа.

Та Даша болон таны найзууд энэ тоглоомыг мэддэг үү? Та өөр тоглоомуудын талаар бодож чадах уу?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Бидний амрах цаг боллоо. Алив тоглоцгооё.

Гадаа тоглоом тоглож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Гэртээ эцэг эхтэйгээ хамт нэг тоглоом бодож, энэ хуудсан дээр зураарай. Та үүнийг "туулайн дасгал" гэж нэрлэж болно.

Зургаа дахь хуудас.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Би бутны дор сууж байтал гэнэт зул сарын гацуур модны цаанаас ээж гүйж ирэв! Би түүнд байгаа зүйлд үнэхээр дуртай. Тэгээд яг юуг нь таах вэ, та гацуур модыг өндрөөр нь засаад өөрөө таах боломжтой.

Энэ хуудсан дээрх дугтуйнд үсэг бүхий янз бүрийн өндөртэй гацуур модууд багтсан болно. Хүүхдүүд, даалгавраа биелүүлж, "СҮҮ" гэсэн үгийг бичдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Манай ээжийн хоол өөх тостой, хэд хоног үргэлжилдэг. Тэгээд та харвал өөр туулай гүйж байна. Эцсийн эцэст тэд өөрсдөд нь ирж буй бүх туулайнуудыг тэжээдэг. Бид гурван долоо хоногийн турш ингэж суугаад дараа нь өөрсдөдөө анхаарал тавьж эхэлдэг.

Долоо дахь хуудас.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Бид олон дайсантай болохоор нүдээ аниад унтдаг. Бид өөрсдөдөө зориулж байшин барьдаггүй. Зуны улиралд бид бутны дор нуугдаж, өвөлдөө цасанд нуугддаг. Чоно намайг цасан дээр цагаан үстэй дээлээрээ анзаарах нь хэцүү байдаг.

Багш дөрвөн үгтэй өгүүлбэрийн график дүрс бүхий таблетыг үзүүлж, хүүхдүүдийг өгөгдсөн хэв маягийн дагуу "чоно" гэсэн үгтэй өгүүлбэр зохиохыг урьж байна. Багшийн даалгавар бол ижил схемийн дагуу өөр өөр өгүүлбэр зохиох явдал юм.Дараа нь багш гэртээ байгаа хүүхдүүдийг эцэг эхтэйгээ хамт "Би туулайтай хэрхэн танилцсан" сэдвээр үлгэр зохиохыг урьж байна. Энэ нь тоглоомын номтой ажиллах ажлыг дуусгадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Би чамд Бүжингийн сүүлчийн зурвасыг л хэлэх ёстой. Тэр энэ бүх үгсийг өөртөө бичсэн.

Багш хүүхдүүдэд үгтэй карт өгдөг. Хүүхдүүд ээлжлэн самбар дээр гарч, тус бүр өөрийн гэсэн карттай, дээр нь бичсэн үгийг уншина. Багш тэдгээрийг самбар дээр байрлуулна. Карт дээрх үгс:

Картуудын дээд талд дугтуйнаас авсан Бүжингийн хөрөг байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Гэхдээ бид тоглолтдоо баяртай гэж хэлэхгүй байна. Энэ бол Бүжингийн бэлэг бөгөөд энэ нь танд үлдэх болно. Гэсэн хэдий ч яагаад Бүжин зөвхөн Даша руу биш та бүгдэд бэлэг илгээсэн бэ?

Хүүхдүүдийн хариултыг сонсоод багш тэднийг туулай олон дайсантай боловч хамгаалагчидгүй гэсэн санаа руу хөтөлдөг. Тиймээс тэр найз нөхөд хайж байна.

Сурган хүмүүжүүлэх төсөл

"Сургуульд хүрэх замд" (гараа бичихэд бэлтгэх)

MKDOU "Киреевский д/с Ромашка"

Романенко Е.Г.,

Төслийн оролцогчид: сургуулийн бэлтгэл бүлгийн сурагчид, хүүхдийн эцэг эх.

Хүүхдийн нас: 6-7 жил

Асуудалтай асуулт : Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд гараа бичихэд бэлтгэх.

Асуудлын хамаарал:

Сургуулийн өмнөх боловсролын гол ажил бол хүүхдийг сургах явдал юм

Хичээлгүйгээр оюун ухааныг нь хөгжүүлж сур

Үүний зэрэгцээ арвин их мэдлэгтэй болно.

В.Ф. Одоевский.

Цэцэрлэгийн хүүхдүүдийг сургуульд бэлтгэх асуудал улам бүр чухал болж байна. Бага боловсролын агуулга өөрчлөгдсөн өнөө үед эдгээр нь ялангуяа хамааралтай болсон. Сургууль нь 1-р ангид элсэх хүүхдүүдийг сурах бэлтгэлийг сайтар хангахыг эрмэлздэг. Харамсалтай нь тэдний бэлэн байдлын түвшин эдгээр шаардлагыг тэр бүр хангаж чаддаггүй.

Сургуулийн өмнөх нас бол хүүхдийн үйл ажиллагааны үндсэн суурь болох эрчимтэй хөгжлийн үе юм. Бүрэн суралцах нь хүүхдийн мэдрэхүйн туршлага, түүний эргэн тойрон дахь бодит байдлын шууд ажиглалт дээр суурилсан байх ёстой. Тиймээс сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд заах зарчмуудын нэг нь харагдахуйц байх зарчим юм. Алдарт сэтгэл судлаач Л. Выготский суралцах нь хөгжлөөс түрүүлж, "ойрын хөгжлийн бүс" -д тулгуурлан түүнийг удирдах ёстой гэж үздэг. Энэ мэдэгдэл нь хүүхэд тодорхой төрлийн гадны нөлөөнд онцгой мэдрэмжтэй байдаг гэсэн онолын үзэл баримтлалтай нягт холбоотой юм. Өөрөөр хэлбэл, сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн сэтгэцийн үйл ажиллагааг төлөвшүүлэх явцад сургалт эхлэх ёстой. Багш нар хичээл заахдаа хоцрогдсоноор хүүхдийн хөгжлийг зөв замд хөтлөх, энэ үйл явцыг зохицуулах боломжоо алддаг. Хүүхдийн баялаг чадавхийг хамгийн үр дүнтэй ашиглах нь түүний хөгжилд энэ болон бусад материалыг шингээхэд онцгой мэдрэмжтэй байх хугацаа хараахан болоогүй үед л боломжтой юм.

Суралцах эхний үе шатанд хүүхдүүд ихэвчлэн бичихэд бэрхшээлтэй тулгардаг: гар хурдан ядарч, ажлын шугам алдагдах, үсэг зөв бичих боломжгүй, толин тусгал бичих нь ихэвчлэн тохиолддог, хүүхэд "зүүн" гэсэн ойлголтыг ялгадаггүй. ”, “баруун”, “хуудас”, “шугам”, “хуудас”, ажлын ерөнхий хурдтай тохирохгүй байна.

Эдгээр бэрхшээлүүд нь хурууны нарийн моторт ур чадвар сул, харааны хөдөлгөөний зохицуулалт, сайн дурын анхаарал, аналитик ойлголт, сонсголын анхаарлын чадвар хангалтгүй хөгжсөнтэй холбоотой юм.

Энэ бүхэн нь хүүхдүүдийн нэгдүгээр ангийн сургалтын хөтөлбөрийг эзэмшихэд сөргөөр нөлөөлж, хүүхдийн гарыг бичихэд бэлтгэх зорилготой цэцэрлэгт тусгай ангиудыг зохион байгуулах шаардлагатай болдог. Хурууны нарийн моторт ур чадварыг оюун ухааны хөгжлийн асуудлыг шийдвэрлэхтэй хослуулсан ийм хичээлийг "Гарыг бичихэд бэлтгэх" хөтөлбөрийн дагуу дугуйлангаар зохион байгуулж болно.

Төслийн зорилго:Сургуульд суралцах оюуны болон мэдрэхүйн бэлэн байдлын бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг бүрдүүлэх:

Хүүхдийн гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх.

График хуулбарыг хөгжүүлэх.

Зорилгодоо хүрэхийн тулд дараахь зүйлийг тогтооно. даалгавар:

Боловсрол: Гарын нарийн зохицуулалттай хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх. Сонсголын анхаарал, график хуулбарыг хөгжүүлэх.

Хөгжүүлэх: График хөдөлгөөн, харааны мэдрэмж, гар нүдний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

Боловсрол: Хичээл зүтгэл, үнэн зөв, бие даасан байдал, өөрийн ур чадварт итгэх итгэлийг хөгжүүлэх.

Төсөл нь 9 сарын хугацаатай (бэлтгэл бүлэг). Хичээл долоо хоногт нэг удаа явагдана. Сард 4 удаа. Жилд 36 хичээл. Хүүхдийн чөлөөт үйл ажиллагааны үеэр, үдийн цайны дараагаар зохион байгуулдаг.

Төслийн хүлээгдэж буй үр дүн:

· Жилийн эцэс гэхэд хүүхдүүд дараахь зүйлийг мэдэж, чадвартай байх ёстой.

· Бичгийн эрүүл ахуйн дүрмийг мэддэг байх

· Бичиж байхдаа зөв байрлал, гарын байрлалыг хадгалах чадвартай байх.

· Бичиж байхдаа дэвтэр, үзэгний зөв байрлалыг мэддэг байх.

· үзэг, харандаагаа зөв барьж чаддаг байх.

· Сүүдэрлэх дүрмийг мэддэг.

· Хайрцаг дахь цаасан дээр, дэвтэр дээр жолоодох чадвартай байх.

· Тэмдэглэлийн дэвтэртэй ажиллах дүрмийг мэддэг.

· Дүрмийг дагаж сүүдэрлэх чадвартай байх.

· Хайчтай ажиллах дүрмийг мэдэх.

· Энгийн элемент, дүрсийг бие даан зурах чадвартай байх.

· Тэмдэглэлийн дэвтэр, мөрөнд, хуудсан дээр шилжих чадвартай байх.

· Хайчыг хэрхэн зөв барьж, түүнтэй ажиллахыг мэддэг.

· Сонсголын мэдрэмж дээр үндэслэн эсээр зурах.


Төслийн үе шатууд.

Төслийн хэрэгжилтийн үе шат

Чиглэл

Үйл явдал

Эцсийн хугацаа

Хүлээгдэж буй үр дүн

1-р шат. Бэлтгэл.

Нөхцөл байдлын шинжилгээ

Асуудлууд

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн гарыг бичихэд бэлтгэх талаархи сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх болон тусгай ном зохиол, сурган хүмүүжүүлэх туршлага, хууль тогтоомжийн баримт бичгүүдийг судалж, дүн шинжилгээ хийх.

Есдүгээр сар

Сонгосон сэдвээр онолын болон практик асуудлуудын зарим талыг илүү сайн ойлгоход тусалдаг

Судлах энэ асуудлаар эцэг эхийн санал бодолсудалгаа;

Асуудал, сонголтыг илүү сайн ойлгоход тусалдагтэдгээрийг шийдвэрлэх арга замууд.

Гараа бичихэд бэлтгэхийн тулд сэдэв-орон зайн орчныг баяжуулах

Гараа бичихэд бэлтгэх, тоглоом, бичгийн хэрэгсэл, диаграмм зэрэг үзүүлэн, дидактик, тараах материалыг сонгож, бэлтгэ.

Бүх үе

Энэ асуудлын субьект-орон зайн, хөгжлийн орчин баяжих болно.

арга зүйн ажлын тогтолцоог боловсронгуй болгох

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн гарыг бичихэд бэлтгэх туршлагаа нэгтгэн дүгнэх;

Шинжилгээ хийж, хэрэгжүүлээрэйзохион байгуулалтын хэлбэрийг тохируулах;

Цэцэрлэгт гараа бичихэд бэлтгэх загвар, тогтолцоо, агуулга, ажлын хэлбэр, ангиудын бүтцийг тодорхойлох;

Оношлогооны материалыг судлах, сонгох;

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд уншиж, бичиж сургах арга зүйн ном зохиолыг сонгох, худалдан авах;

· насыг харгалзан гараа бичихэд бэлтгэх хэтийн төлөв-сэдэвчилсэн төлөвлөгөө гаргах;

· Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн гарыг бичихэд бэлтгэх сэдэвчилсэн цуврал хичээлүүдийг боловсруулах;

· Энэ сэдвээр хүүхдүүдэд зориулж судалж буй материалд зориулсан ангиудад танилцуулга, интерактив тоглоом хийх;

Бүх үе

Үүсгэсэн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд бичиг үсгийн мэдлэг олгох, гараа бичих, төлөвлөх ажилд бэлтгэх арга зүйн ажлын тогтолцоог боловсронгуй болгосон;

хүүхдүүдтэй бичиг үсгийн хичээлд интерактив ажлын хэлбэрийг ашигласан;

Энэ чиглэлээр хүүхдийн хөгжлийн түвшинг тодорхойлохын тулд оношлогооны материалыг сонгосон;

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд уншиж, бичиж сургах, гараа бичихэд бэлтгэх зорилгоор цэцэрлэгийн хичээл-хөгжлийн орчинг баяжуулсан;

2-р шат. Практик.

Бичиг үсэгт сургах, гараа бичихэд бэлтгэхэд сурагчдын эцэг эхтэй нягт хамтын ажиллагааг эрчимжүүлнэ

Явуулах:

Эцэг эхчүүдээс асууж байна

"Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд бичиг үсэгт сургах";

Семинар:

"Гараа бичихэд бэлтгэх";

Хөдлөх хавтас үүсгэх:

1. "Сургуульд бэлтгэх. Хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх тоглоом";

2. “Хөгжилтэй замууд эсвэл би сайхан бичиж чадна” (Гараа бичихэд бэлтгэх дасгал).

Аравдугаар сар - дөрөвдүгээр сар

Сурагчдын эцэг эхтэй хамтын ажиллагаа эрчимжсэн;

эцэг эхчүүд гараа бичихэд бэлтгэхэд оролцдог; Энэ чиглэлээр эцэг эхчүүдтэй хамтран ажиллах төлөвлөгөө гаргалаа.

Бэлтгэл бүлэгт гар бичихэд бэлэн байдлын түвшинг нэмэгдүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэх шууд үйл ажиллагаа, байнгын болон бие даасан хүүхдийн үйл ажиллагааны үеэр (цогц сэдэвчилсэн төлөвлөлтийн дагуу) гараа бичихэд бэлтгэх ажлыг хүүхдүүдтэй зохион байгуулах;

Мэдлэгийн төвүүдэд нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх ажлыг зохион байгуулах, харааны үйл ажиллагаа, дизайн, хөгжим, загварчлалын дүрд тоглох, дидактик тоглоомууд;

Аравдугаар сар - дөрөвдүгээр сар

Хүүхдүүд зөв бичгийн дүрмийг эзэмшиж, гараа бичихэд бэлтгэдэг.

Хүүхдүүд суралцах үйл ажиллагаанд идэвхтэй сонирхолтой байдаг.

3-р шат. Эцсийн, нэгтгэн дүгнэх.

Эцсийн бүтээгдэхүүнийг баталгаажуулах, баталгаажуулах

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн гарыг бичихэд бэлтгэх системийг хөгжүүлэх амжилтыг тодорхойлох.

Тавдугаар сар

Бичиг үсгийн анхан шатны мэдлэг олгох, гарыг бичихэд бэлтгэх тогтолцоо ямар түвшинд хүрсэн нь тодорхой боллоо.

Урт хугацааны хичээлийн төлөвлөгөө.

Ангиудын бүтцийн элементүүд

Хурууны гимнастик, тоолох саваагаар ажиллах.

Ангаахай, график дасгалууд.

Зүсэх

Суралцсан үр дүнг харгалзан сурсан зүйлээ давтах.

Хичээлийн хөтөлбөр

Сарын хичээлийн тоо - 4

Жилийн хичээлийн тоо - 36

Ангийн бүтэц

1-р хэсэг - Хурууны зохицуулалтыг хөгжүүлэх дасгалууд:

хурууны гимнастик, тоолох саваагаар дасгал хийх.

2-р хэсэг - Зураг, аппликейшн, загварчлал.

3-р хэсэг - Цаасан дээр гар нүдний зохицуулалт, чиг баримжааг хөгжүүлэх дасгалууд: дэвтэр дээр ажиллах, график диктант.

4-р хэсэг - Дүгнэлт.

Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа: Хичээл 25-30 минут үргэлжилнэ

Энэ ажил нь энгийнээс нарийн төвөгтэй хүртэлх арга техник, даалгаврын системийг агуулдаг. Сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүдийн насны онцлог, сонсголын болон харааны ойлголтын онцлогийг харгалзан хичээлийг алаг дэвтэрт явуулдаг. Эсүүд нь нарийн моторт ур чадвар, үндсэн график бичих чадварыг хөгжүүлэх асар их боломжийг олгодог, учир нь эсүүд дээр зурах нь жижиг бөгөөд нарийн хөдөлгөөн шаарддаг бөгөөд орон зайд жолоодох чадварыг хөгжүүлдэг.

Эхний шатанд хүүхэд алаг дэвтэр, ажлын шугамтай танилцаж, дараа нь хязгаарлагдмал орон зайн торонд даалгавруудыг гүйцэтгэж сурч, ердийн хэмжүүрээр хэмжих чадварыг сайжруулдаг.

Дараа нь хүүхдүүд хангалттай тодорхой орон зайн лавлагаа бүрдүүлж, сонсголын даалгаврыг чөлөөтэй хүлээн авч чадсаны дараа бид аажмаар нарийн төвөгтэй сонсголын диктант руу шилждэг. Долоо хоногт нэг удаа 25-30 минутын хичээл хийхийг зөвлөж байна. Даалгавраа дуусгахын өмнө сэтгэлзүйн байдал, дууссаны дараа гарт зориулсан дасгалууд. Даалгавруудыг янз бүрийн материалаар хийж болно: бал үзэг, эсгий үзэг, энгийн эсвэл өнгөт харандаа.

Хүүхдүүд "Сургуульд хүрэх замд" клубт олж авсан бүх мэдлэг, ур чадвараа үнэ төлбөргүй үйл ажиллагаанд нэгтгэдэг. Энэ зорилгоор "Хүүхдийн гарыг бичихэд бэлтгэх" цувралын Карапуз, "Шалгасан математик" зэрэг хэвлэлийн газрын номноос дэвтэр, алаг цаас, үзэг, харандаа, төрөл бүрийн даалгаврын дээжийг номын санд байрлуулсан болно. боловсролын тоглоомуудын булан.

Хүүхдүүд бие даан зургийг эсээр нь дахин зурж, өөр өөр хэлбэрийг гаргаж авдаг.

Төсөл хэрэгжүүлэх үйл ажиллагаа.

Гараа бичихэд бэлдэж байна.

Зөв байрлалыг хөгжүүлэх, тэмдэглэлийн дэвтрээ ширээн дээр хазайлгах, бичих, зурахдаа харандаа, үзэг барих чадварыг хөгжүүлэх. Нүд, гар, хурууны жижиг булчинг хөгжүүлэх бэлтгэл дасгалууд: контурыг зурах, сүүдэрлэх, шугам, хэлбэрийг холбох, гарын тасралтгүй хөдөлгөөнөөр хээ, хилийг зурах, будах. Оёдолыг эзэмших.

Үсгийн элементүүдийг бичих: шулуун ташуу богино саваа, шулуун ташуу урт саваа, бөөрөнхий ёроолтой саваа, гогцоотой урт саваа, дээд доод дугуйрсан саваа, хагас зууван, зууван.

Хурууны гимнастик.

Эрдэмтэд хэл ярианы хэсэг үүсэх нь гараас, илүү нарийвчлалтай хуруугаараа кинестетик импульсийн нөлөөн дор үүсдэг гэсэн дүгнэлтэд хүрчээ. Хурууны хөдөлгөөнийг сургах замаар хүүхдийн ярианы хөгжлийг идэвхжүүлэх шаардлагатай. Хуруугаараа янз бүрийн дасгал хийснээр хүүхэд гарны нарийн моторт чадварыг сайн хөгжүүлдэг бөгөөд энэ нь ярианы хөгжилд сайнаар нөлөөлдөг (энэ нь ярианы төвүүдийг индуктив байдлаар өдөөдөг) төдийгүй хүүхдийг зурахад бэлтгэдэг. болон бичих. Гар нь сайн хөдөлгөөн, уян хатан чанарыг олж авдаг бөгөөд хөдөлгөөний хөшүүн чанар арилдаг бөгөөд энэ нь ирээдүйд бичих чадварыг эзэмшихэд тусална. "Хурууны тоглоом" нь маш их сэтгэл хөдөлгөм, сэтгэл хөдөлгөм. Тэд хүрээлэн буй ертөнцийн бодит байдлыг - объект, амьтан, хүмүүс, тэдний үйл ажиллагаа, байгалийн үзэгдлийг тусгадаг мэт санагддаг. "Хурууны тоглоом" -ын үеэр хүүхдүүд насанд хүрэгчдийн хөдөлгөөнийг давтаж, гар моторын чадварыг идэвхжүүлдэг. Энэ нь авхаалж самбаа, хөдөлгөөнөө хянах чадварыг хөгжүүлж, нэг төрлийн үйл ажиллагаанд анхаарлаа төвлөрүүлдэг.

"Хурууны тоглоом" гэдэг нь ямар ч уянгалаг үлгэр, үлгэрийг хуруугаараа тоглох явдал юм. Олон тоглоомууд нь хоёр гарыг шаарддаг бөгөөд энэ нь хүүхдүүдэд "баруун", "зүүн", "дээш", "доошоо" гэх мэт ойлголтуудыг удирдах боломжийг олгодог.

Эдгээр тоглоомууд нь хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэхэд маш чухал юм. Хэрвээ хүүхэд нэг "хурууны тоглоом" эзэмшсэн бол тэр шинэ тоглолт хийхийг хичээх нь гарцаагүй. 5-аас дээш насны хүүхдүүд тоглоомыг янз бүрийн таяг - байшин, шоо, жижиг зүйл гэх мэтээр чимэглэж болно. Хичээл бүрийг "хурууны тоглоом" -оор бичихэд бэлтгэхдээ хуруугаа сунгаж, гар моторт чадварыг идэвхжүүлэхийн тулд хүүхдүүд янз бүрийн график дасгалуудыг амжилттай гүйцэтгэхийг зөвлөж байна. Хугацаа 3-7 минут.

График дасгалууд. Ангаахай.

График дасгал хийх, сүүдэрлэх нь гараа бичихэд бэлтгэхэд тусалдаг. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх нь зөвхөн шугамын тод байдал, гоо үзэсгэлэнгээс гадна хялбар, эрх чөлөөгөөр тодорхойлогддог: гар хөдөлгөөн нь хязгаарлагдмал, хурцадмал байх ёсгүй. График пропорцийг зөв барьж, жигд, тэгш хэмтэй бичих нь сайхан, тод гар бичмэлийг хөгжүүлэхэд чухал ач холбогдолтой. Хүүхэд цаасан дээрээс үзэгээ өргөж, зураасыг таслахгүй байхыг хичээх хэрэгтэй. Шулуун зураасыг зурахдаа гар бичмэлийн тод байдал, гарын хөдөлгөөний итгэлтэй байдал тод харагддаг. Гар бичмэлийг хөгжүүлэхэд зүүнээс баруун тийш гөлгөр шугамыг чөлөөтэй зурах чадвар нь чухал юм. Гар бичмэлийг хөгжүүлэхэд дээрээс доош, доороос дээш хазайлттай бичих чадвар зайлшгүй шаардлагатай. График дасгалууд нь хөдөлгөөний нарийвчлал, анхаарал, өөрийн үйлдлийг хянах чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг.

Ангаахай нь хамгийн чухал дасгалуудын нэг юм. Бичгийн механикийг эзэмшсэнээр хүүхдүүд цус харвалтанд ийм итгэлтэй болж, дэвтэр дээрээ бичиж эхлэхэд тэд маш их бичсэн хүн шиг хийх болно.

Ангаахай хийх дүрэм:

Зөвхөн заасан чиглэлд ангаахай хийнэ.

Зургийн контураас хэтэрч болохгүй.

Шугамуудыг зэрэгцээ байлга.

Цус харвалтыг ойртуулж болохгүй, тэдгээрийн хоорондох зай 0.5 см байх ёстой.

Бичлэг хийхэд бэлтгэхийн тулд янз бүрийн дасгал хийхдээ хүүхэд, багш нар бичих эрүүл ахуйн дүрмийг байнга санаж, дагаж мөрдөж, хэрэгжилтийг автоматизмд хүргэх ёстой. Эрүүл ахуйн дүрэм журмыг дагаж мөрдөх нь ирээдүйд хүүхдэд бичих техникийн бэрхшээлийг даван туулахад тусална.

Хайчаар зүсэх.

Багш нь огтлох үндсэн арга техникийг эзэмшихэд онцгой анхаарал хандуулдаг - шулуун зүсэх ур чадвар, янз бүрийн хэлбэрийг (тэгш өнцөгт, зууван, дугуй) хайчилж авах чадвар. Зорилго нь хүүхдүүдэд ямар нэгэн объектыг хэрхэн огтлох талаар ерөнхий ойлголттой болгох явдал юм. Даалгаврыг тайлбарлахдаа хүүхдүүдэд огтлох үйл явцыг идэвхгүй байдлаар эзэмшүүлэхээс гадна зүсэх аргыг үзүүлэхдээ багшийн гарны хөдөлгөөнийг амаар дүрслэхийг дэмжих шаардлагатай. Баян хуураар нугалсан цаасыг нугалахдаа тэгш хэмтэй хэлбэрийг бий болгохдоо хүүхдүүд бүхэл бүтэн хэлбэрийг биш, харин хагасыг нь огтолж байгааг мэдэж байх ёстой.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд урьдчилсан зураг зурах, контурын шугам бэлтгэхгүйгээр дүрс хайчлах чадварыг эзэмшиж эхэлдэг. Силуэт огтлохыг заахдаа агаарт байгаа объектын тоймыг зурах аргыг амжилттай ашигладаг. Агаар дахь объектыг "харах" чадварыг хөгжүүлэх нь "Миний юу зурж байгааг таах уу?", "Таацгаая, би таах болно" тоглоомууд (хүүхдүүд эсвэл багш нар агаарт байгаа объектыг тоймлон дүрсэлдэг. таамаглаж байна). Силуэтийг хайчилж эхлэхээсээ өмнө хайчаа хаана, ямар өнцгөөс, аль чиглэлд чиглүүлэх талаар бодох хэрэгтэй. удахгүй болох үйл ажиллагаагаа төлөвлөж сур.

Хайчыг итгэлтэйгээр ашиглах чадвар нь гарын авлагын ур чадварыг хөгжүүлэхэд онцгой үүрэг гүйцэтгэдэг. Энэ нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд хэцүү бөгөөд хөдөлгөөний зохицуулалтыг шаарддаг. Хуучин ил захидал, сэтгүүлээс тэгш хэмтэй зүсэх, янз бүрийн дүрсийг хайчлах нь ирээдүйн нэгдүгээр ангийн хүүхдүүдэд хэрэгтэй бөгөөд сэтгэл хөдөлгөм үйл ажиллагаа юм.

Оношлогоо

Хурууны дасгалыг зөв хийх чадвартай

Түүний бүх дүрмийг дагаж, сүүдэрлэх чадвар

График диктантыг зөв гүйцэтгэх чадвар

Үзгээ зөв барих чадвар

Сансар огторгуйд жолоодох чадвар

Бичих эрүүл ахуйн дүрэм журмыг дагаж мөрдөх

Мэдлэг, чадвар, ур чадварыг шалгах арга.

3 оноо - шалгуурыг бүрэн хангасан (Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын үйл ажиллагаа энэ шалгуурт нийцэж байгааг нотлох томоохон нотолгоо байдаг).

2 оноо - шалгуурыг хэсэгчлэн хангаж байна (Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын үйл ажиллагаа энэ шалгуурт нийцэж байгаа зарим нотолгоо байдаг);

1 оноо - шалгуурыг хангаагүй (Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын үйл ажиллагаа энэ шалгуурт нийцэж байгааг нотлох баримт бараг байхгүй)

Анхны оношилгооны явцад хүүхдийн моторт ур чадвар хангалтгүй хөгжсөн нь гартаа үзэг барих чадвар, сүүдэрлэх чадварыг зөв хийх чадвар болон бусад шалгуураар маш тод илэрдэг. Хүүхдийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэхэд онцгой анхаарал хандуулах хэрэгтэй бөгөөд энэ хэрэгцээ нь зөвхөн нэгдүгээр ангийн сурагчдад төдийгүй бага сургуулийн бүх сурагчдад тохиолддог. Тийм ч учраас нарийн моторт ур чадварыг аль болох эрт хөгжүүлэх ажлыг эхлүүлэх шаардлагатай байна - аль хэдийн сургуулийн өмнөх насны.

Хичээлийн хэтийн төлөвлөгөө "Сургуульд хүрэх зам дээр"

Сар

Анги

Есдүгээр сар

1. Танилцуулах хичээл

Хүүхдийн график ур чадварын хөгжлийн түвшинг тодорхойлох;

Зургийг мөшгих, будах чадвар

Хүүхдэд давамгайлсан гарыг тодорхойлох

Цаасан дээр навигац хийх чадвараа туршиж үзээрэй,

2. Намар. Ангаахай. График дасгалууд

Хуванцараас суурийг хэрхэн яаж хийхийг сурч, бөмбөлгүүдийгээр загвар гаргах.

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх

Бөмбөлгүүдийг ашиглан бүтээлч ажлын аргыг нэвтрүүлэх Янз бүрийн материал ашиглан хэв маягийг бий болгох.

Хөдөлгөөний зохицуулалтыг яриатай хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллана

Хуудаснаас харандаа өргөхгүйгээр цэгүүдийг холбож сур, харандаа дээрх даралтыг хянаж сур.

3 Намрын навчис уналт (бөмбөлгүүдийгтэй ажиллах). Тойм

Байгаль, ландшафтын урлагт өнгөний гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх; хуудасны бүх гадаргуу дээр зургийг байрлуулж гоёл чимэглэлийн найрлага үүсгэж сурах.

Өнгөний ойлголтыг хөгжүүлэх. Хүүхдүүдэд зургийн хил хязгаарыг олж харахыг заа.

Навч дээр шууд будгийг холих.

4. Нүүдлийн шувууд (оригами). Ангаахай

Амаар зааварчилгааг дагаж сур

Оригами шувууны урлагийн танилцуулга

Аравдугаар сар

1 жимс (stencil хэвлэх). График дасгалууд

Stencil хэвлэх арга техникийг дадлага хийх; багаар ажиллах ур чадварыг эзэмшүүлэх.

Шинэ аргыг нэвтрүүлэх - дэлгэц дээр хэвлэх. Хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Stencil ашиглан зураг зурах

2. Байшин (модульчлагдсан хэрэглээ). Тойм

Том болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх чиглэлээр үргэлжлүүлэн ажиллаж, яриаг хөдөлгөөнтэй зохицуулах дасгал хий

Гарны булчингаа сурга

Модульчлагдсан хэрэглээний аргуудыг эзэмших.

Контурын дагуу цаас урж сурах Ажлаа төлөвлөх, бүтээлч санаагаа технологийн хувьд хэрэгжүүлэх чадварыг хөгжүүлэх

3 Бороонд орсон намрын мод (зураг). Ангаахай

Амаар зааврын дагуу үйл ажиллагаагаа хөгжүүлэх чадварыг дадлага хий.

Салхитай цаг агаарт мод зурж сур.

Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, гар хөдөлгөөнийг зохицуулах дасгал хийх.

Өнгөт харандаагаар ажиллах ур чадварыг бэхжүүлэх (сүүдэрлэх, босоо шугам зурах, янз бүрийн даралттай муруй шугам, харандаагаа цааснаас өргөхгүйгээр).

4 жимс (stencil хэвлэх). Тойм

Нарийн моторт ур чадварын төсөөлөл, гоо зүйн амтыг хөгжүүлэх.

Цаасан дээр жолоодож сур.

Гар, гарын хөдөлгөөнийг удирдаж, даралтын хүчийг удирдаж сур.

Арваннэгдүгээр сар

1. Гэрийн тэжээмэл амьтад (програм). цэгээр мөрдөх

Өнгө, найрлагын мэдрэмжийг хөгжүүлэх. Цаасан дээр хэрхэн жолоодох талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай. Хоёр дүрээс бүрдсэн зохиомжийн аппликейшн хийж сур.

2. Үлгэр (оригами). Ангаахай

Танил үлгэрээс сэдэвлэсэн бяцхан үзүүлбэр бэлтгэх сонирхлыг бий болгох.

Хөдөлгөөний нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх, "Цаастай ажиллах" жишээний дагуу даалгаврыг хэрхэн гүйцэтгэхийг үргэлжлүүлэн заах, жишээний дагуу цаасыг хэрхэн нугалах талаар үргэлжлүүлэн сурах, цаасыг тэгшлэхдээ сойзны бат бөх байдлыг тооцоолох.

3. Эх үрсийн баяр (хуванцар зураг). График дасгалууд

Нарийн моторт төсөөлөл, өнгөний мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Уран зургийн төрлийг танилцуулах - хөрөг Хүүхдэд хуванцараар ажиллахыг үргэлжлүүлэн зааж, нүүрний хэсгүүдийг харандаагаар пропорциональ зурж, тод өнгийн бөмбөлгүүдийг сонгохыг заа.

4. Анхны цас (хурууны зураг) Ангаахай

Төсөөллийг хөгжүүлэх.

Цаасан дээр чиг баримжаа олгохыг үргэлжлүүлэн заа.

Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх

Хуруу будах аргын танилцуулга

Арванхоёрдугаар сар

1. Өвөл (Applique элементүүдтэй зурах). цэгээр мөрдөх

Өвлийн ландшафтыг дүрслэх сонирхлыг бий болгох. Яруу найргийн зургуудад сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл.

Өвлийн амтыг илэрхийлэхийн тулд сэрүүн өнгөний сонголтуудыг ашигла.

Гарын булчинг сургах Зурах техникийг ашиглаж сурах - нудрах (хатуу хагас хуурай сойзоор зурах, шүрших.

Хус (эзэлхүүний applique) наах замаар нэмнэ.

2. Гацуур мөчир (хөвөн арчдастай зурах). Ангаахай

Харааны-орон зайн ойлголтыг хөгжүүлэх.

Нарс зүүг бие биенээсээ тодорхой зайд зурж сураарай - хөвөн арчдас ашиглан зурах уламжлалт бус аргыг нэвтрүүлэх.

3. Панорамик шинэ жилийн карт хийх (дизайн элемент бүхий аппликейшн) Контурын дагуу зурах

Харааны-моторын функцийг хөгжүүлэх, хуудсан дээр дадлага хийх. Баярын уур амьсгал, эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох.

Гэнэтийн бэлэг бүхий гар хийцийн мэндчилгээний картуудыг хэрхэн хийхийг сур.

4. Зул сарын гацуур модыг чимэглээрэй (хөвөн дэвсгэр ашиглан аппликейшн). График дасгалууд.

Загварын дагуу үйлдлүүдийг хийж сурах, гялтгар гялтгар, хөвөн дэвсгэрийг хэрэглээнд ашиглаж сур.

Нарийн моторт ур чадвар, анхаарал, төсөөллийг хөгжүүлэх. Цавуу, хөвөн дэвсгэр, гялтганууртай ажиллаж сур. Ажлын үнэн зөвийг баталгаажуулах.

Нэгдүгээр сар

1. Цасан хүн (утастай ажиллах). Тойм

Утастай ажиллаж сур, аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээнүүдтэй танилц

2. Цасан дахь мод (plasticine суурь болон үр тариатай ажиллах). График дасгалууд

Хүүхдүүдийн өвлийн ландшафтыг дүрслэх сонирхлыг төрүүлж, өвлийн байгалийг ажиглаж байхдаа хүлээн авсан сэтгэгдлийг тусгах. 2-3 мм зузаантай plasticine суурийг хийж сур. Өгөгдсөн контурын дагуу үр тариаг нэг нэгээр нь дарж, цасан дээрх модны дүрсийг авах болно.

3. Шилэн дээрх хээ (шидэт зураг). Тойм

Баярын уур амьсгал, эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох.

Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Нэг тонн будгийг хуудсан дээр жигд байрлуулж, будаж сур.

4. Цагаан хус (Applique элемент бүхий зураг). цэгээр мөрдөх

Зохиол зохиож, шүлэг дээр үндэслэн өвлийн (мөнгөн) хус модыг дүрсэлж сур.

Моторт ур чадвар, харааны ойлголтыг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллана.

Харааны янз бүрийн техникийг эв найртай хослуул.

Хоёрдугаар сар

1. Зимушка - өвөл (зураг). Тойм

Өвлийн ландшафтыг ажиглаж байхдаа хүлээн авсан сэтгэгдлээ тусгаж сур.

Онгоцонд чиг баримжаа олгох, харааны орон зайн ойлголтыг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллах

Уламжлалт бус зургийн арга техникийг үргэлжлүүлэн суралц

2. Цагаан баавгай хойд гэрлийг биширдэг (зурах ба аппликейшн). цэгээр мөрдөх

Нарийн моторт ур чадвар, төсөөллийг хөгжүүлэх.

График ур чадвар, чадварыг сайжруулах Хоршооны техникийг ашиглан хуйвалдааны найруулга хийж сурах.

3. Хувцас (хэрэглээний элемент бүхий гоёл чимэглэлийн зураг). Ангаахай

Төсөөллийг хөгжүүлэх.

Гарны булчинг сургах, харааны орон зайн ойлголтыг хөгжүүлэх.

Хүүхдүүдийн улирлын хувцасны талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх. Гарынхаа дүрс дээр тулгуурлан анхны зургийг бүтээж сур

4. Цайны багц (applique) цэгээр зурах

Ерөнхий болон нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх, ижил гоёл чимэглэлийг хэрэглэж сурах

Логик сэтгэлгээ, төсөөллийг хөгжүүлэх.

Нулимах аргыг ашиглан түрхэх аргыг сур.

Найрлагадаа дулаан, хүйтэн өнгө аясыг сонгож, ялгаж сур

Гуравдугаар сар

Төсөөллийг хөгжүүлэх.

Эерэг сэтгэл хөдлөлийг өдөөх.

Нарийн болон бүдүүн моторт чадварыг хөгжүүлэх. Үйлдлээ хянаж сур, ажлаа үнэн зөвөөр гүйцэтгэнэ.

2. Зэрлэг амьтдын хаант улс (утастай ажиллах). График дасгалууд

Том болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, гарын булчинг сургах талаар үргэлжлүүлэн ажилла.

Хүүхдүүдэд аппликешны техниктэй танилцуулах - сэвсгэр үслэг эдлэлийн үр нөлөөг илэрхийлэхийн тулд нилээд жижиглэсэн утсаар дүрсийг наах.

Цавууг суурь дээр жигд, нимгэн давхаргаар түрхэж сур.

3. Цэцэглэж буй хавар (зураг). Тойм

Төсөөлөл, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

4. Хаврын цэцэг (оригами) цэгээр зурах

Моторт ур чадвар, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх. Загварын дагуу үйлдлүүдийг хийж сур, цаас нугалж, дарж, гөлгөр сур.

Дөрөвдүгээр сар

1. Аквариум (эзэлхүүний хэрэглээ). Ангаахай

Төсөөлөл, логик сэтгэлгээ, ерөнхий болон нарийн моторт ур чадвар, харааны-орон зайн ойлголтыг хөгжүүлэх. Үргэлжлүүлэн контурын дагуу зүсэж, цаасыг хэрхэн буржгар хийхийг зааж сур.

2. Сансрын нисэгчдийн өдөр (өнгөт цаас, даавуу, тугалган цаасаар хийсэн applique). Тойм

Өнгөний тодосгогчийг хадгалж, зургийг сайхан хэмнэл, өргөлтийг бий болгодог найрлагын шугамаар нөхөж сур.

Төсөөлөл, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх. Үргэлжлүүлэн контурын дагуу зүсэж, найрлагын дулаан, хүйтэн өнгийг сонгож, ялгаж сур.

3. Хөндийн сараана цэцэг (зураг - бөмбөлгүүдийг бүхий plasticine ажил). цэгээр мөрдөх

2-3 мм зузаантай plasticine суурийг хийж сур. Өгөгдсөн контурын дагуу бөмбөлгүүдийг нэг нэгээр нь дар

4. Эхний шалбааг (нойтон хуудсан дээр зурах). Ангаахай

Том болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, гарын булчинг сургах талаар үргэлжлүүлэн ажилла.

Анхаарал, төсөөллийг хөгжүүлэх.

Загварын дагуу үйлдэл хийж сур

Тавдугаар сар

1 Хаврын бороо (шүршигч будгийн техник). График дасгалууд.

Олон төрлийн өнгө хэрэглээрэй

Том болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, гарын булчинг сургах талаар үргэлжлүүлэн ажилла.

Зургийн шинэ техникийг танилцуулах, сурах Сюжет дээр тулгуурлан анхны дүрсийг бүтээж сур.

2. Нугад (бөмбөлгүүдийг, үр тариагаар ажиллах). Тойм

Төсөөлөл, логик сэтгэлгээ, ерөнхий болон нарийн моторт ур чадвар, харааны-орон зайн ойлголтыг хөгжүүлэх. Гарны булчинг сургах, харааны орон зайн ойлголтыг хөгжүүлэх.

2-3 мм зузаантай plasticine суурийг хийж сур. Өгөгдсөн контурын дагуу бөмбөлгүүдийг болон үр тариаг нэг нэгээр нь дар

3. Шавж (оригами). Ангаахай

Өнгөт цаас, оригамитай ажиллах сонирхлыг бий болгох.

Хөдөлгөөний ур чадвар, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх Загварын дагуу үйлдэл хийж сурах, цаас нугалах, дарах, гөлгөр болгох.

4 Шавж (эзэлхүүнтэй аппликейшн) цэгээр зурсан.

Төсөөлөл, логик сэтгэлгээ, ерөнхий болон нарийн моторт ур чадвар, харааны-орон зайн ойлголтыг хөгжүүлэх. Үйлдлээ хянаж сур, ажлаа үнэн зөвөөр гүйцэтгэнэ.

Дүгнэлт:

Тархины бор гадаргын моторт хэсэгт гарны төсөөлөл нь биеийн бусад хэсгүүдийн төсөөлөлтэй харьцуулахад асар их байдаг. Үүнээс гадна, энэ нь ярианы моторт бүсэд (Брокагийн талбай) маш ойрхон байдаг. Хурууны хөдөлгөөнийг сургах нь хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх хөшүүрэг, тархины бор гадаргыг бүхэлд нь хүчтэй тоник болгодог гэдгийг дахин хэлмээр байна. Дасгал нь ой санамж, төсөөллийг хөгжүүлэх, хүүхдийн боловсролын үйл ажиллагаанд оролцох сонирхлыг нэмэгдүүлэх боломжийг олгодог.

Амьдрал, үйл ажиллагааны нарийн моторт ур чадвар нь олон төрлийн үүргийг гүйцэтгэдэг. Энэ нь шаардлагатай сэтгэлзүйн үйл явцыг идэвхжүүлж, одоогоор шаардлагагүй сэтгэлзүйн үйл явцыг саатуулж, бие махбодид орж буй мэдээллийг одоогийн хэрэгцээнд нийцүүлэн зохион байгуулалттай, зорилтот түвшинд сонгоход хувь нэмэр оруулж, нэг объект эсвэл үйл ажиллагаанд сонгомол, урт хугацааны төвлөрлийг баталгаажуулдаг.

Гараа хөгжүүлэх, одоо байгаа дутагдлыг засах ажлыг эцэг эх, сургуулийн өмнөх боловсролын багш, бага ангийн багш нартай нягт уялдаатай хийх ёстой. Энэ нь зөв моторт ур чадварыг бий болгоход хяналт тавих тасралтгүй байдлыг хангаж, хүссэн үр дүндээ хурдан хүрэхэд тусална.

Аливаа дасгал нь зөвхөн тогтмол дасгал хийснээр үр дүнтэй байх болно. Та өдөр бүр дасгал хийх хэрэгтэй!

Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд гараа бичихэд бэлтгэх хичээлийн хураангуй
"Нээлттэй хичээл" сурган хүмүүжүүлэх санааны наадмын нийтлэл

Хөтөлбөрийн агуулга:

  • Хүүхдүүдийн бичиж сурах бэлэн байдлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүл.
  • Алаг цаасан дээр чиг баримжаагаа сайжруулах.
  • Харааны болон орон зайн ойлголт, харааны санах ой, анхаарал, логик сэтгэлгээ, нарийн моторт ур чадвар, нүд, гар зохицуулалтыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.
  • Үргэлжлүүлэн зөв харандаа атгах хэлбэрийг бий болго.
  • Сурах даалгаврыг ойлгох, ажлын явцад өөрийгөө хянах, амжилтанд хүрэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүл.
  • Харилцааны соёл, сонсох чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгавар 2.

Эхний эгнээнд анхаарлаа хандуулаарай. Үсгийг олоод нэрлэ. (U)
Хоёр дахь эгнээг анхаарч үзээрэй. гийгүүлэгч үсгийг олоод нэрлэ. (D)
Гурав дахь эгнээг анхаарч үзээрэй. Хоёр урт саваа, нэг богино модноос бүрдэх үсгийг олж нэрлээрэй. (A)
Дөрөв дэх эгнээг авч үзье. Энэ цувралд хамгийн их гарч буй үсгийг олоод нэрлэ. (H)
Тав дахь эгнээг авч үзье. Нэмэлт үсгийг олоод нэрлэ. (A)

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг. Дараа нь тэд олдсон үсгүүдийг дарааллаар нь ажиглан нэрлэнэ. Багш хөлөг онгоцны нэр дээрх бүх үсгийг нэг нэгээр нь илчилдэг. Дараа нь хөлөг онгоцны нэрийг уншина уу. (АЗ)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Эсийн нутаг руу аялах замаа засъя. Усан доорх хадны дундуур хөлөг онгоцыг чиглүүлэх шаардлагатай тул энэ нь нэлээд хэцүү юм.

Даалгавар 3.Миний хэлснээр эсүүдээр “аял”. Анхааралтай сонс, чи амжилтанд хүрнэ.

"График диктант"

Цэгээс: баруун тийш 2 нүд, 2 дээш, 1 зүүн, 2 дээш, 7 баруун, 1 дээш, 4 баруун, 2 дээш, 1 зүүн, 1 дээш, 3 баруун, 1 дээш.

Динамик түр зогсолт.

Тоглоом "Анхааралтай чих".

Хурууны гимнастик "Дуулах - дага."

Сурган хүмүүжүүлэгч.Амарч, бид эсийн нутгаар аяллаа. Торны газрын оршин суугчид налуу шугамаар "хашаа" зурж, ядарч, дуусаагүй байв. Тэдний эхлүүлсэн ажлаа дуусгахад нь тусалцгаая.

Даалгавар 4.

Тэдгээрийг зурахын тулд та эсийн дээд ба доод буланг хооронд нь холбох хэрэгтэй. Болгоомжтой байгаарай! Шугамын өндөр нь өөр, эсүүд нь алдаа гаргахгүй байхад тусална.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Үүрэн холбооны улсын оршин суугчид та бүхэнд тусалсанд талархаж, авдар бэлэг барьж байна. Цээжийг нээхийн тулд код олох хэрэгтэй. ( Хүүхэд бүр картын хавтан авдаг).

Даалгавар 5.

Гинжийг шалгаж, загварыг олж, дутуу дүрсийг гүйцээнэ үү. Сүүдэрлэх дүрмийг дагаж, дээжийн дагуу сүүдэрлэх ажлыг гүйцэтгэнэ.

Бэлтгэл сургуулийн бүлэгт гараа бичихэд бэлтгэх хичээлийн хураангуй.

Сургалтын даалгавар:
Хүүхдүүдийн график ур чадварыг хөгжүүлэх: дөрвөлжин цаасан дээр даалгаврыг гүйцэтгээрэй.
Төрөл бүрийн сүүдэрлэх чадварыг бэхжүүлэх; гараа өргөхгүйгээр цэгийн дагуу шугам зур. Гарын авлагын ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх: саваа, утас, үр ашиглан объектуудыг байрлуул.
Боловсролын даалгавар:
Харааны анхаарлыг хөгжүүлэх; гараа бичихэд бэлтгэх дасгал хийхдээ хурууны булчингийн нарийн моторт ур чадвар.
Сурах даалгаврыг ойлгох, бие даан гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх.
Зөв байрлалыг хадгалах.
Тоног төхөөрөмж: ; пуужингийн дүрс бүхий алаг хуудас; янз бүрийн өнгийн харандаа; Урса Мажор одны цэгүүдээр зурах дээж; үр, саваа, утас, лабиринт бүхий загвар.

Хүүхдэд зориулсан боловсролын үйл ажиллагаа:

Сурган хүмүүжүүлэгч.Сайн уу залуусаа! Та бүхнийг харсандаа маш их баяртай байна. Алгаараа алгаараа мэндэлцгээе. Бие биедээ халуун дулаан сэтгэл, сайхан сэтгэлээ илэрхийлцгээе.
(хүрэлтийг ширээний хөрш рүү дамжуулдаг), хүүхдүүд бие биен рүүгээ чимээгүйхэн инээмсэглэж, гараа барьж, дараах үгсийг хэлээрэй.
Бид алган дээрээ хүрэв
Тэгээд тэд бие бие рүүгээ инээмсэглэв.
Чи бол миний найз,
Мөн - таны найз.
Эргэн тойрон ертөнц ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, аль бүлэгт орохоо надад хэлээч? (бэлтгэл бүлэгт)
Энэ нь та удахгүй сургуулийн сурагч болно гэсэн үг юм. Өнөөдөр бид Мэдлэгийн хуаранд очих болно. Мөн та бид хаашаа явахыг таавар тааж мэдэх болно.

Өд ч биш, далавч ч биш, харин бүргэдээс хурдан

Сүүлээ суллангуут ​​л од руу ниснэ. (пуужин)

Таны өмнө будсан пуужинтай цааснууд байна. Бид эдгээр пуужингаар аян замдаа гарна. Аялалд явахын тулд эдгээр пуужингуудыг сүүдэрлэх хэрэгтэй.

Та ямар төрлийн сүүдэр мэддэгийг санацгаая?
Хүүхдүүд хариулдаг (ташуу, шулуун шугам; цэг, гогцоо, долгион, бөмбөг, загалмай гэх мэт)
Пуужин дээр сүүдэрлэж байна

Та сайхан пуужин хийсэн, янз бүрийн сүүдэрлэж ашигласан. Сайн хийлээ! Гэхдээ аялалд гарахын тулд бид лабиринтдаа Мэдлэгийн орон руу хүрэх хамгийн дөт замыг олох ёстой. Хүссэн замыг цэнхэр өнгөөр ​​​​будна. Яв!

Биеийн тамирын минут

Пуужин нь хурц хамартай (гараа толгой дээрээ нугалах)

Мөн бие бий (гараа урдуураа бөгж үүсгэнэ)

Сүүл нь бас байдаг (гараа доошлуулж, биеэ зөөлөн савлаарай)

Эргэн тойрон ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай. Алсын зайд бид одны ордыг харж байна. Үүнийг ойроос харахын тулд харандаагаа цаасан дээрээс авалгүйгээр алаг цаасан дээр цэгүүдийг дарааллаар нь холбохыг санал болгож байна. Үр дүн нь "Хувин" одны орд юм.

Гараараа агаарт "хувин" одны зурхайг зур

Өнөөдөр бид маш олон сонирхолтой зүйл үзсэн тул нүд нь маш их ядарсан байв. Би нүдний дасгал хийхийг санал болгож байна.

Ер бусын объектуудыг алсаас харж болно, зураг бүр ямар харагдахыг бодоорой. Үүнийг дуусга.

Хурууны гимнастик

Сайн уу, алтан нар аа!
Сайн уу, хөх тэнгэр!
Сайн уу, чөлөөт салхи!
Сайн уу, бяцхан царс мод! (хуруугаа нугалах)
Бид төрөлх нутагтаа амьдардаг,
Би та нарт бүгдэд нь хайртай! (бид алгаа, нударгаараа ширээг цохив).

Нар бол нарны аймгийн цорын ганц од юм. Ширээн дээр утас, саваа, үрийг ашиглан нарыг зурахыг санал болгож байна.

Сайн хийлээ. Одоо манай бүлэгт буцаж очих цаг болжээ. Танд аялал таалагдсан уу? Та юуг хамгийн их санаж байна вэ?